Končí býčí trh?
Má to logiku - investoři po jednom z nejdelších růstů cen akcií v historii již nějakou dobu očekávají, že dojde k obratu trendu. Prezidentské volby v USA (by) mohly být podobným spouštěčem, zejména když ani po nich nikdo neví, co vlastně nový prezident bude pro trhy znamenat. Když se k tomu přidají vzpomínky na poslední medvědí trhy, při nichž například americké akcie ztratily až polovinu své hodnoty, není se co divit, že jsou někteří investoři nervózní.
Mimochodem, zatím se po prezidentských volbách radují býci. V pondělí 21. listopadu se index S&P 500 přidal k Dow a Nasdaq Composite a posunul své absolutní i zavírací maximum. Ale zpět k obavám části trhu - pohled do historie jim příliš velkou váhu nepřičítá. Historická maxima totiž nejsou na akciovém trhu až tak výjimečná, konkrétně asi 7 % všech obchodních dnů zahrnuje historické rekordy. Ano, mohou za to dlouhé býčí trhy, kdy se maxima posouvají třeba i denně, ale i tak je to zajímavé zjištění.
Jak již bylo naznačeno, výskyt rekordů není rovnoměrný. V některých dekádách, například v 90. letech (díky nafukování technologické bubliny), jich bylo více, jindy méně. Mezi roky 1973 a 1980 na trhu nenastalo nové historické maximum, podobně jako mezi roky 2000 a 2007, protože burzy se v té době vzpamatovávaly z hlubokých propadů.
Ještě zajímavější je pohled na to, jak se trhům dařilo po dosažení historických maxim.Následné tříleté i pětileté výnosy jsou vlastně podobné jako dlouhodobé průměry. Ve většině případů se po historickém maximu trhy pohybovaly dále vzhůru. Je to logické, akciové trhy historicky dlouhodobě neznají jiný směr než "severní".
Na rekordy se lze samozřejmě podívat také "pesimisticky". Když je 7 % obchodních dnů s historickým maximem, znamená to, že v 93 % dnů trhy vlastně klesají, a proto to lze chápat tak, že v 90 % případů jsou investoři s vývojem na trzích vlastně nespokojení. I to dělá z burzy zajímavé a nesnesitelné prostředí zároveň.
Začátek každé korekce nebo medvědího trendu navíc začíná právě na maximu. Není se tedy co divit, že investoři po dosažení nových rekordů znervózní. Ne nadarmo se ale doporučuje na vrcholu prodávat, s tím totiž neuděláte chybu. Jak hluboký ale musí být pokles, aby mělo smysl nakoupit, to vlastně nemá smysl řešit. Po historickém maximu přece nakonec vždy přijdou další.
Pošle Fed akciového býka na jatka?
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Končí býčí trh?
- Býčí trh neznamená snadný trh
- Zprávy z trhů: Trh postupuje býčím trendem výše, výsledky firem jsou prozatím skvělé, ...
- Goldmani končí býčí výhledy a pozice na silnější dolar
- Zprávy o zlatě - Zlato končí býčí trend výraznými ztrátami
- BoA: Rallye pokračuje. Takhle ale obvykle končí býčí trend!
- Koruna končí rok v býčí náladě
- Na trzích vítězí chamtivost. Investoři ignorují rizika. Peníze od centrálních bank končí na trzích - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory