Jak (ne)proběhne Italexit
Chleba eurozóny se bude pravděpodobně lámat v Itálii. Tedy v zemi, která je dost veliká na to, aby měnovou unii mohla rozložit a má dost problémů na to, aby pro Italexit měla motivaci (možná – viz níže). První významnější lámání by mohlo přijít už čtvrtého prosince, kdy se bude hlasovat o Renziho ústavních reformách.
Jak tu na počátku týdne psali kolegové z ČSOB, celá situace kolem tohoto hlasování, jeho možných výsledků a důsledků pro trh není nijak jednoduchá. Danske Bank se pokusila celou věc shrnout do následujícího diagramu. Možností je celá řada, ale pokud to zjednodušíme, tak okamžitá pozitivní reakce trhů se dostaví, pokud Italové reformy schválí. Pokud se tak nestane, trh bude reagovat negativně, ale ztraceno ještě vše není. V dobré se může vývoj na trzích obrátit v případě, že Renzi zůstane premiérem, bude mít velkou podporu a na reformách bude dál pracovat a v roce 2018 bude znovuzvolen již podle nových pravidel (Italicum). Prvotní a i druhotní negativní reakci trhů lze naopak čekat ve všech scénářích, kdy je Italicum odmítnuto, Renzi skončí a do vlády se tak či onak dostane Hnutí pěti hvězd.
Dejme tomu, že vše nakonec půjde po „červených“ scénářích. Jak reálné je, že by pak Itálie skutečně odešla z eurozóny? Danske Bank na to odpovídá za pomocí následujícího grafu. Ukazuje podíl populace, která se ve vybraných zemí včetně Itálie staví proti společné evropské měně:
Na jednu stranu není 35 % podíl populace nevraživě hledící na euro nějak vysoké číslo (zvláště ve srovnání se zeměmi jako UK. Ovšem je to dost ve srovnání se zeměmi jako Francie, či Německo. A události v USA a UK ukazují, průzkumy jsou u podobných přelomovějších událostí dost na vodě.
Pokud se na věc podíváme z pohledu základní ekonomie, je věc celkem jasná: Itálie v řadě oblastí zaostává (produktivita, konkurenceschopnost), což by se v případě plovoucího měnového kurzu projevilo oslabováním její měny. Toto oslabení by bylo jednak „odměnou“ za toto zaostávání (Italové by relativně ke zbytku světa chudli) a z části také lékem, protože by zdražilo dovozy a zlevnilo exporty a tím přispělo k obnovení rovnováhy. Takové oslabení měny je mimochodem kvalitativně něco jiného, než měnu oslabující intervence centrální banky.
Je ovšem zřejmé, že tak jednoduché to s Italexitem není. Na váhu pro a proti totiž musíme dát i ztráty plynoucí z toho, že slabá lira by zvýšila dluhovou zátěž Itálie u dluhů denominovaných v eurech. Pod tlakem by byl také domácí bankovní systém a samotný přechod na liru by určitě znamenal notnou dávku ne zrovna produktivní nejistoty. To vše ale podle mne stále není tím hlavním faktorem. Tím je důvěra v sebe sama.
Podle mne jde v jádru všech možných periferních exitů o to, jak moc si tyto země (ne)důvěřují, že by byly dlouhodobě schopny zvládat vlastní měnu. Jinak řečeno, že by tam (znovu) nezačalo růst ono známé „zimbabwské“ pokušení o použití monetární politiky k řešení problémů, které nemají s centrální bankou co dělat. Jde tedy o důvěru ve schopnost vyhnout se politice směřující k vysoké inflaci a monetárnímu chaosu. V eurozóně tyto strachy eliminuje Německo (a často přestřeluje opačným směrem) a za to dostává rentu v podobě slabšího eura (ve srovnání s možným kurzem marky).
Itálie (a nejen ona) je tak podle mne v nezáviděníhodné pozici ne nepodobné manželce, kterou manžel omezuje, ale ona si nevěří dost na to, aby odešla. A má k tomu důvod – když byla dříve sama, nevedlo se jí o moc lépe. Co je v takové situaci řešením?
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Jak (ne)proběhne Italexit
- Diverzifikace ano, beton ne aneb Jak bychom se (ne)měli připravovat na rok 2021
- Jak krize změnila svět investic aneb Co a jak napříště (ne)reflektovat v investičních strategiích
- Klíčová otázka pro Fed se mění, už ne „jak vysoko“, ale „jak dlouho“
- Fotovoltaika a tepelná čerpadla: ne všude, ne cokoliv a ne pro všechny
- MSFT kupuje LNKD! Jak to proběhne?
- Jak proběhlo IPO Spotify?
- Jak proběhlo IPO Spotify?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets