Poslanci vyrobili paskvil. Kvůli němu hrozí vyloučení státních akciovek z tendrů
České dráhy (a možná i další státní akciovky) se nebudou moci účastnit žádných tendrů vypisovaných od října letošního roku. Může za to podoba jejich akcií. Mají je listinné, zákon požaduje zaknihované. Podmínka se nevztahuje na městské a krajské akciovky. Na státní se pozapomnělo.
Pořádný rozruch na středečním jednání hospodářského výboru poslanecké sněmovny vzbudilo projednávání rozpočtové kapitoly Ministerstva dopravy. V diskusi k ní totiž vystoupil poslanec Karel Šídlo a zeptal se náměstka ministra dopravy a státního tajemníka Tomáše Čočka, zda ministerstvo ví, že se ČD nemohou účastnit žádného tendru organizovaného podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek. „V zákoně je totiž napsáno, že zadavatel vyloučí účastníka, který nemá své akcie zaknihovány. To je případ Českých drah. Jejich akcie jsou v listinné podobě, nikoliv zaknihovány. Proto musí být z tendrů organizovaných ministerstvem dopravy vyloučeny,“ řekl viditelně rozladěný poslanec Šídlo.
§ 48 (7) Zadavatel může vyloučit účastníka zadávacího řízení, který je akciovou společností nebo má právní formu obdobnou akciové společnosti a nemá vydány výlučně zaknihované akcie.
Náměstek Čoček i jeho kolegové sedící coby „mozková podpora“ za poslanci jen nechápavě zvedli obočí a nebyli schopni na dotaz relevantně odpovědět. „Předpokládáme, že tyto tendry se nevyhlašují podle zákona o zadávání veřejných zakázek, ale podle speciální právní úpravy (zákon o veřejných službách v přepravě cestujících – pozn. red). Rozhodně nemáme žádné náznaky problémů ze strany generálního ředitele Českých drah,“ uvedl rozpačitý Čoček s tím, že vše prověří a pošle poslancům písemné stanovisko.
Další z členů hospodářského výboru, Jan Birke shrnul situaci s tím, že je tedy potřeba prověřit, jak se skutečně situace má a případně zákon novelizovat. Hned po skončení dopolední části schůze měl schůzku s premiérem Bohuslavem Sobotkou, kde ho o tom, co se na výboru probíralo informoval. Sobotkův tým pak sepsal dopis ministru dopravy Ťokovi, aby premiérovi vysvětlil, jaká je situace. Pokud se riziko potvrdí, žádá premiér od ministra návrh řešení. Sobotka to včera napsal v dopise Ťokovi, který poskytl médiím mluvčí vlády Martin Ayrer. Birke si pak přisadil a na blogu sociální demokracie Ťoka ještě více kritizoval. „Dnes máme 16. listopadu, tedy více jak měsíc a půl po nabytí účinnosti nového zákona o veřejných zakázkách, a ministerstvo dopravy teprve začíná řešit, jak z patové a vpravdě kritické situace ven!,“ napsal ve svém blogu Birke.
§ 48 (10) Ustanovení odstavců 7 a 9 se nepoužije pro účastníka zadávacího řízení, pokud se jedná o akciovou společnost, jejíž akcie v souhrnné jmenovité hodnotě 100 % základního kapitálu jsou ve vlastnictví obce podle zákona o obcích nebo kraje podle zákona o krajích.
Z kuloárových informací však vyplývá, že to není ani tak problém ministerstva, které jako zástupce státu v akciové společnosti České dráhy nemůže akcie nechat zaknihovat. Sněmovnou a Senátem totiž prošel široce diskutovaný a mnohokrát pozměňovaný zákon o zadávání veřejných zakázek s legislativním paskvilem. V § 48 odstavci 10 se píše: „Ustanovení odstavců 7 a 9 se nepoužije pro účastníka zadávacího řízení, pokud se jedná o akciovou společnost, jejíž akcie v souhrnné jmenovité hodnotě 100 % základního kapitálu jsou ve vlastnictví obce podle zákona o obcích nebo kraje podle zákona o krajích.“ Na státní akciovky se jaksi pozapomnělo, nebo „jen vypadly“ při změnách a nikdo si toho nevšiml. Dokonce ani v horní komoře – tedy Senátu.
V ohrožení jsou i další „státní“ akciovky
Stoprocentně státem vlastněných akciových společností je celá řada. Již v květnu jsme v textu Babiš se připravuje na ovládnutí všech státních podniků psali o plánovaných změnách ve výkonu akcionářských a majitelských práv. Kompletní přehled všech podniků s majetkovou účastí státu najdete v našem dokumentu Strategie-vlastnicke-politiky. Z veřejně dostupného přehledu ministerstva financí je patrné, že tento „problém“ by se mohl týkat i celé řady společností.
Náhodně vybrané společnosti z tohoto seznamu, totiž MERO (přepravce ropy, skladuje strategické zásoby pro ČR) a PRISKO (psali jsme o ní například v textu Mládek: Stát by měl OKD půjčit jednu miliardu korun či Babiš navrhne půjčku 700 milionů pro OKD, podle pravice jde o dar) také podle zjištění Ekonomického deníku nemají akcie zaknihovány, ale mají je v listinné podobě.
Reakce ministerstva financí a dalších dotčených „státních“ akcionářů zjišťujeme.
Jiří Reichl
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Státní svátky
- Státní svátky 2024
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Státní svátky 2025
- Státní svátky Prosinec 2024
- Penzijní spoření státní příspěvek 2023 - kalkulačka
- Alkohol - kalkulačka on-line
- Jaký je dnes mezinárodní den?
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory