Svět investic postavený na hlavu: Mladí se bojí více než staří
Mladí lidé mají pocit, že je investování příliš rizikové, a proto mají tendenci držet mnohem více hotovosti než starší generace. Na rozdíl od ní přitom mají na své straně jedno z nejcennějších aktiv - čas.
Právě čas je největším "přítelem" složeného úročení, jehož síla se projevuje v dlouhých časových horizontech. Složené úročení dokáže udělat i z průměrně výnosného aktiva (průměrně neznamená špatně) v dlouhodobém horizontu zajímavou investici. Další výhodou dlouhého horizontu je omezení vlivu volatility u rizikovějších nástrojů.
O tyto výhody se mladí lidé, kteří mají dostatek času na spoření na důchod, mnohdy připravují. Průzkum BlackRock Global Investor Pulse Survey ukázal, že téměř polovina zástupců nejmladší generace si myslí, že investování je příliš rizikové. U takzvané "silent generation" (lidé narozeni mezi lety 1920 a 1940) je to přitom pouze třetina.
I rozdíl mezi 30letým a 40letým investičním horizontem (i když jsou oba velmi dlouhé) může v konečném součtu znamenat dvojnásobek naspořených peněz ve prospěch toho delšího (celkový výnos při 10 000 investovaných jednotek ročně 1 870 480 oproti 919 892).
Když dnes mladí lidé drží 70 % investovatelných peněz v hotovosti bez toho, aby plánovali nákup nemovitosti (nebo v USA také splacení studentské půjčky, což nemusí být malá suma), je jejich rozhodnutí nelogické a špatné.
Otázkou je, proč se mladí lidé bojí investovat. Může to být dáno tím, že výsledky rizikových nástrojů, jako jsou akcie nebo komodity, nejsou v posledních letech tak slavné, jak bývaly, a nejistota je všudypřítomná. Problémem je také fakt, že selhávají i konzervativní strategie, na které se v minulosti mohli investoři často spolehnout.
Jedním z možných důvodů je možná to, že mladí lidé upřednostňují spotřebu a "užívání si života" před myšlenkami na důchod, který je pro ně ještě daleko. Začít si spořit na důchod v padesáti je ale většinou pozdě, protože třeba ani 20letý investiční horizont někdy dokáže znamenat celkovou ztrátu. No a spoléhat se na stát nebo štěstí, to už vůbec není dobrý nápad.
Pan Býk neskládá zbraně: Ani vítězství Trumpa nemusí vykolejit akciový vlak jedoucí na sever. Zde je 8 důvodů
Thomas Lee věří americkým akciím, ať se děje na trzích či v ekonomice v posledních letech cokoli. K jeho cti sluší přiznat, že se americké burzy stále drží poblíž historických maxim. Naposledy v pondělí, ještě před velkou úlevnou denní rally způsobenou nevyšetřováním dalších e-mailů Hillary Clintonové ze strany FBI, vytyčil osm důvodů, proč by americké akcie měly po volbách pokračovat v růstu.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Svět investic postavený na hlavu: Mladí se bojí více než staří
- Češi se stále více bojí inflace, nálada v tuzemském průmyslu je ale nejlepší za více než deset let
- Škoda Auto prodala letos po celém světě již více než 570 tisíc vozů
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?