Jana Brožková (Bydlet.cz)
Bydlení  |  19.10.2016 14:04:44

Zájem o hypotéky v září opět vzrostl, ukončí ho nový zákon, nebo ceny nemovitostí?

Pokles úrokových sazeb u hypoték letos neustále hledá své dno, čehož využívají banky i zájemci o vlastní bydlení. Zájem o hypotéky neklesl ani v září, naopak sjednaných úvěrů podle aktuálních dat Fincentrum Hypoindex opět o něco přibylo. Klesla i průměrná úroková sazba, a to na 1,82 procenta. Rekordní rok ostatně výmluvně dokládají čísla za první tři čtvrtletí letošního roku, kdy bylo sjednáno takřka 82 tisíc hypotečních úvěrů v celkovém objemu 159,676 miliardy korun. Do čísel za celý loňský rok tak už zbývá „jen“ 30 miliard korun, což se letos běžně dosahuje za měsíc a půl.

Září byl poslední měsíc, kdy ještě neplatilo doporučení  regulátora – České národní banky (ČNB) – neposkytovat takzvané stoprocentní hypotéky. Ty však z celkového počtu hypoték ukrojily jen malou část, jejich podíl se pohyboval v řádu jednotek procent. Mnohem zásadnější význam bude mít nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který výrazně zpřísní podmínky pro poskytování hypoték. Ten ale začne platit až od prosince, takže nás čekají ještě minimálně dva rekordní měsíce.

Hypoteční šílenství má zásadní dopad na trh s nemovitostmi, který letos také hlásí samá rekordní čísla. Prodeje nových bytů v Praze se sice po rekordním prvním pololetí ve třetím čtvrtletí podle dat EKOSPOLU propadly na dvouleté minimum. Nový byt si v hlavním městě od července do konce září koupilo 1447 lidí, což je nejméně od třetího čtvrtletí 2014. To však není dáno poklesem poptávky, ale nedostatečnou nabídkou způsobenou neuvěřitelně složitým a zdlouhavým povolovacím procesem, který je v Česku nejdelší ze všech zemí EU. I proto je v nabídkách pražských developerů nejméně nových bytů za posledních deset let.

Na tuto neutěšenou situaci doplácí hlavně zájemci o nové bydlení, kteří musí sáhnout hlouběji do kapsy. Ukazují to jednak statistiky developerů, ale je to vidět i na průměrné výši hypotéky. Ta jen za třetí čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 8,6 procenta, což je způsobeno hlavně vyšší cenou nemovitostí. Lidé si tak musí brát stále vyšší hypotéky a zůstává otázkou, zda jim rekordní úrokové sazby dokáží kompenzovat růst cen nemovitostí, který je v mnoha segmentech trhu výrazně vyšší.

Současný hypoteční boom tak nejspíš nezastaví ani nový přísnější zákon, ani cyklický pokles české ekonomiky. Mnohem dříve se může projevit právě efekt nesmyslného zdražování bytů a domů. Ostatně už dnes na trhu evidujeme mnoho předražených projektů, které však lidé kvůli nedostatečné nabídce přesto stále kupují. Tato vynucená „ekonomická slepota“ však nebude trvat věčně a lidé nebudou do nekonečna kupovat předražené byty jen proto, že jim někdo dá marketingovou nálepku luxusní. Pak dojde k výraznějšímu poklesu nemovitostního trhu, než jaký jsme evidovali letos ve třetím čtvrtletí.

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

 





Zprávy a články k hypotékám









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688