Dojdou Putinovi dolary?
Rusko přichází o hotovostní rezervy alarmující rychlostí. Při zachování tempa, jakým dnes mizí hotovost z rezervních fondů, mohou být zásoby vyčerpány již ve druhém pololetí 2017.
Již v roce 2004 ruská vláda založila takzvaný stabilizační fond, do kterého směřovaly zisky z prodeje ropy. Měl sloužit jako vládní rezerva pro případ, že cena ropy výrazněji klesne a příjmy z prodeje budou příliš nízké. O čtyři roky později se fond rozdělil na dvě části. Rezervní fond investuje do konzervativních zahraničních cenných papírů a slouží k zajištění financování federálního rozpočtu pro případ výpadku příjmů z ropy a zemního plynu, Fond národního bohatství pak podporuje ruský penzijní systém.
V roce 2008 dosáhl majetek v Rezervním fondu vrcholu na úrovni 142,6 miliardy dolarů. V září 2014, před začátkem propadu cen ropy, v něm bylo 91,7 miliardy a letos v září již jen 32,2 miliardy dolarů.
Analytici očekávají další pokles do konce roku na 15 miliard dolarů a vyschnutí zdrojů již příští rok. "Při současném tempu mohou být prostředky z fondu vyčerpány již v polovině příštího roku, možná o několik měsíců později," říká Ondřej Schneider, hlavní ekonom Institutu mezinárodních financí.
Ruský rozpočet pro rok 2016 počítá s cenou ropy 50 dolarů za barel, ale průměrná cena ropy v prvních osmi měsících byla pod 43 dolary. Nyní tak ropa zajišťuje pouze 37% příjmů ruské vlády, před dvěma lety to bylo zhruba 50 %.
Tento propad vede k tomu, že vláda stále častěji musí čerpat peníze z Rezervního fondu. Administrativa již deklarovala, že v případě vyčerpání jeho zdrojů se může obrátit na Fond národního bohatství, v němž je podle ní 70 miliard dolarů. Tento fond ovšem není určen ke krytí rozpočtových schodků, a podle Schneidera jsou v něm navíc méně likvidní nástroje, takže výběr prostředků z něj by mohl být technicky složitější.
Moskvě nepomáhá ani skutečnost, že na Rusko byly uvaleny sankce ze strany západu kvůli ruskému angažmá na Ukrajině. To vedlo k odříznutí velkých ruských firem z finančních trhů v Evropě, zákazu dovozu některých výrobků a zmrazení účtů některých ruských politiků.
Ruská centrální banka se snaží nastartovat ekonomiku, například i nedávným snížením úrokové sazby z 10,5 % na 10 %, ale nedaří se jí to. Výhled růstu na příští rok se snížil z 1,1-1,4 % na méně než procento. V letech 2014 a 2015 ruská vláda utratila 140 miliard dolarů ze svých devizových rezerv (dnes má asi 395 miliard dolarů), aby ochránila svou měnu, ale ani to nezabránilo propadu hodnoty rublu na 82 rublů za dolar (dnes se kurz pohybuje okolo 65 rublů za dolar).
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Dojdou Putinovi dolary?
- Dojdou Putinovi dolary? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Putin: Při jednáních s Ukrajinou došlo k určitému pozitivnímu posunu a z ruské strany se vyvíjí dobře = akciové trhy silně rostou
- Putin: Při jednáních s Ukrajinou došlo k určitému pozitivnímu posunu a z ruské strany se vyvíjí dobře = akciové trhy silně rostou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Putin: Při jednáních s Ukrajinou došlo k určitému pozitivnímu posunu a z ruské strany se vyvíjí dobře = akciové trhy silně rostou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Putin: Při jednáních s Ukrajinou došlo k určitému pozitivnímu posunu a z ruské strany se vyvíjí dobře = akciové trhy silně rostou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Ukrajina: Telefonát Putina s Merkelovou. Putin chce stažení ukrajinských jednotek z východu země
Benzín a nafta 25.01.2025
Natural 95 36.82 Kč | Nafta 36.18 Kč |
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Okénko finanční rady
Jaroslav Rada, Česká síť
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku