Rozbřesk – Schyluje se k návratu OPECu?
Zástupci producentů ropy sdružení v OPECu se v Alžíru dohodli na koordinovaném omezení produkce. Podle dosud známých informací by mělo jít o snížení produkce o cca 250-750 tisíc barelů denně. Prozatím sice šlo jen o neformální jednání či konzultace (jak uvedl saúdskoarabský ministr pro ropu al-Falih), nicméně i tak je na trzích jejich dopad více než patrný. Cena ropy Brent po nečekaných zprávách vzrostla včera odpoledne asi o 7,5 % a dostala se do blízkosti 49 USD/barel.
Jak bývá zvykem při setkáních OPECu, tak detailnějších informací je poskrovnu. To samozřejmě ihned vyvolává řadu spekulací. Jako například tu, že Saúdové se takto snaží “prodat” snížení produkce ropy, ke kterému tak jako tak dochází každý podzim (po letní špičce). Otázkou zůstává i postoj Íránu. Jeho ministr pro ropu Zangáne komentoval setkání rovněž značně neurčitě a neodpustil si větu, že “očekává, že ostatní členové OPECu podpoří návrat Íránu na trh s ropou i to, aby zpět získal svůj podíl po zrušení mezinárodních sankcí”. Zástupci aktuálně druhého největšího producenta v rámci OPECu - Iráku - prozatím, zdá se, mlčí. Cynický pozorovatel může dění interpretovat tak, že řada producentů bude ochotna alespoň hovořit o zmrazení produkce na rekordních úrovních (např. Irák), někteří ji sníží tak jako tak (Saúdská Arábie) a někteří se pokusí jí dále zvyšovat (Írán a se střídavými úspěchy i Libye a Nigérie). V souhrnu by tak produkce mohla mírně poklesnout, což by mělo - pokud dohoda vydrží - pomoci se stabilizací trhu a OPEC by si takto mohl v mezičase koupit o něco vyšší ceny ropy a vyhnout se jejich případnému poklesu.
Aby byl ale závazek kredibilní, tak bude potřeba na listopadovém oficiálním zasedání (30.11.) přinést mnohem detailnější informace. Podle včerejších závěrů by měla vzniknout pracovní skupina, která navrhne konkrétní opatření (například stanovení individuálních kvót). Otázkou navíc zůstává i postoj ostatních producentů. Ruská produkce roste na historická maxima a na vyšší ceny se jistě těší i “břidlicáři” v USA, kteří jsou, jak se znovu a znovu potvrzuje, schopni velice pružně přizpůsobovat svou produkci rostoucím cenám. OPEC tak stojí před delikátní úlohou posunout ceny výše, ale ne zase o tolik, aby to znamenalo příliš dobré zprávy pro jeho konkurenty.
Na to, abychom mohli včerejší jednání brát jako definitivní návrat OPECu, je tak stále ještě brzy. Nicméně naprosto cynická interpretace zřejmě také není zcela na místě. Včerejší jednání tak znamenají z pohledu nastolení tržní bilance posun žádoucím směrem a určitě zvyšují pravděpodobnost detailnější finální dohody. Nejvíce vážnosti by přineslo stanovení individuálních produkčních kvót. To ale bude jistě složité. A jejich případné vynucování a dodržování bude ještě obtížnější.
Dnes je regionální událostí číslo jedna zasedání ČNB. Vzhledem k tomu, že probeˇhne mezi dveˇma progno´zami, prˇicˇemzˇ inflace se vyvi´ji´ podle posledni´ho vy´hledu centra´lni´ banky, a tak neni´ du°vod neˇco meˇnit cˇi prˇedcˇasneˇ avizovat. Navi´c, mzdy jsou rovneˇzˇ v souladu s progno´zou a HDP o neˇco lepsˇi´ di´ky zahranicˇni´mu obchodu.
Co se ty´ka´ u´vah okolo exitu CˇNB z intervencˇni´ho rezˇimu, ocˇeka´va´me potvrzeni´ “tvrde´ho” kurzove´ho za´vazku (nepustit pa´r EUR/CZK do konce roku 2016 pod 27,00) a mozˇna´ lehke´ posunuti´ (cˇi eventua´lneˇ jeho indikaci) tzv. “meˇkke´ho” za´vazku v podobeˇ u´vah bankovni´ rady, kdy by k neˇmu meˇlo optima´lneˇ doji´t. Vsˇe by meˇlo by´t v souladu s ti´m, co naznacˇoval neda´vno guverne´r CˇNB Rusnok – tedy brzke´ opusˇteˇni´ intervenci´ neni´ na porˇadu dne a uskutecˇni´ se pravdeˇpodobneˇ azˇ neˇkdy ve trˇeti´m cˇtvrtleti´ 2017.
EUR/USD
Navzdory stále relativně jestřábí rétorice Fedu (Mesterová, Williams a částečně i Yellenová) a dokonce i trochu lepším americkým číslům (durables) zůstává kurz eurodolaru na své oblíbené úrovni 1,12.
Dnes vystoupí další plejáda amerických centrálních bankéřů, tak uvidíme, zdali někdo z nich bude mít na trh vliv. Na druhou stranu z velkých zemí eurozóny (Německo, Španělsko) začnou vylézat inflační data za září a ta mohou být vyšší a euru pomoci.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda OPECu se hroutí, ropa klesá o 3%: Írán nesníží, Saudi varují, že mohou opustit jednání OPECu, Rusové na něj ani nedorazí
- Návrat žáků do škol - Brífink ministrů zdravotnictví a školství k návratu žáků do škol (online video)
- Návrat žáků do škol - Brífink ministrů zdravotnictví a školství k návratu žáků do škol (online video) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Návrat do ČR z USA - od pátku 9. 7. se opětovně zpřísňují podmínky návratu do České republiky z USA
- Návrat do ČR z USA - od pátku 9. 7. se opětovně zpřísňují podmínky návratu do České republiky z USA
- Nakupte náboje, tanky a zbraně. Schyluje se k válce.
- V ČSA se schyluje k hromadnému propouštění
- Schyluje se k přímé volbě prezidenta - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Na Blízkém východě se schyluje k výbuchu
- Pegas: Výhled pro červen - schyluje se k bouřlivé VH, roste riziko technického výběru zisků
- Schyluje se ke korporátnímu souboji titánů?
- Schyluje se k bitvě o Pegas? Možná ano ...
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory