Druhé zaměstnání má každý šestý Čech. Pozor na danění přivýdělku!
Ať už se člověk rozhodne dělat druhé zaměstnání jako dohodu o pracovní činnosti nebo rozjede vlastní podnikání, vždy je třeba dobře si zkontrolovat, jaké vznikají povinnosti, ať už se to týká placení daní nebo podávání přehledů.
Za nedodržení těchto povinností hrozí postihy, je také nutné si osobně pohlídat, kde se musí člověk přihlásit a kdy a co má podávat.
Jedním z nejčastějších typů přivýdělku je dohoda o provedení práce, kterou lze uzavřít na maximálně 300 hodin ročně. „Dohoda o provedení práce je pro řadu lidí výhodná – je totiž poměrně administrativně nenáročná. Pokud je hrubá měsíční mzda z dohody o provedení práce nižší než deset tisíc korun, zdaní se patnáctiprocentní srážkovou daní, která je konečná, dál není třeba tento příjem nikde vykazovat,“ řekla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.
Pokud je výdělek z vedlejší činnosti vyšší než 10 000 korun, vzniká povinnost podat daňové přiznání. „Při překročení částky deseti tisíc korun se odečte patnáctiprocentní daň nikoliv jako srážka, ale jako záloha na daň z příjmu. Vzhledem k tomu, že tak nastane souběh dvou příjmů daněných zálohovou daní – dohoda o provedení práce a samotné zaměstnání –, je třeba po skončení roku podat daňové přiznání. Člověk pracující pro více zaměstnavatelů současně se daňovému přiznání nevyhne. V případě, že hrubá odměna z dohody o provedení práce přesáhne deset tisíc korun za měsíc, podléhá výdělek také odvodům na sociální a zdravotní pojištění,“ doplnila Blanka Štarmanová.
Další oblíbenou variantou je dohoda o pracovní činnosti, přičemž se nejedná o to samé, jako je dohoda o provedení práce. V tomto případě nesmí rozsah práce překročit polovinu běžné týdenní pracovní doby, tedy 20 hodin. V případě, že je odměna vyšší než 2500 korun, je nutné přihlásit se zdravotní pojišťovně k placení zdravotního pojištění. "Z dohody o pracovní činnosti se vždy odvádí zálohová daň, a tedy při souběhu dohody o pracovní činnosti a zaměstnání je vždy potřeba podávat daňové přiznání,“ upozornila Blanka Štarmanová.
Díky tomu, že od roku 2007 nerozlišuje zákoník práce hlavní a vedlejší činnost, je možné mít dva hlavní pracovní poměry a to i u jednoho zaměstnavatele. Důležité je splnit určité podmínky, například oba pracovní poměry nesmějí mít podle Štarmanové stejnou náplň a nesmí se jednat o stejný druh činnosti.
V případě, že zaměstnanec přibere u jiného zaměstnavatele úvazek totožné povahy, jako je jeho hlavní poměr, může tak činit pouze s písemným souhlasem původního zaměstnavatele. Při práci pro dva zaměstnavatele není třeba dělat si starosti s platbami záloh na pojištění.
„Povinné odvody na daně, zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance bude zaměstnavatel nezávisle odvádět z každého zaměstnání. Slevu na dani je ale možné uplatnit pouze u jednoho z příjmů. Samostatně a nezávisle u obou pracovních poměrů probíhá i čerpání dávek nemocenského pojištění. V případě, že nastane situace, kdy bude zaměstnanec uznán za práce neschopného u jednoho typu činnosti a u druhého ne, bude pak čerpat nemocenskou pouze z jednoho zaměstnání. Jelikož jde opět o souběh pracovních poměrů, zaměstnanec je povinen po skončení roku podat daňové přiznání,“ popsala Blanka Štarmanová.
Spoustu lidí také začíná s vlastním podnikáním. K tomu je nutné zřídit si živnostenské oprávnění. V případě, že odvádí zálohy na zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatel, jedná se vždy o vedlejší pracovní činnost.
I podnikání na vedlejší činnost znamená povinnost odevzdávat daňové přiznání. Jedinou výjimkou je případ, kdy z vedlejší činnosti nepřesáhne výdělek 6 tisíc korun za rok. Kromě daňové povinnosti si musí podnikající člověk hlídat zdravotní a sociální pojištění.
"Pokud roční příjem po odečtení výdajů nepřesáhne takzvanou rozhodnou částku, která pro rok 2016 činí 63 865 korun, sociální pojištění se neplatí," vysvětlila Štarmanová. Zpočátku není třeba odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění, ty se platí až zpětně po odevzdání přehledů.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Kateřina
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Druhé zaměstnání má každý šestý Čech. Pozor na danění přivýdělku!
- Druhé zaměstnání má každý šestý Čech. Pozor na danění přivýdělku!
- Chalupu má každý šestý Čech, za její údržbu utrácí minimálně
- Každý druhý Čech má dluhy. Odborníci dnes pomohou zdarma - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Každý druhý Čech má dluhy. Odborníci dnes pomohou zdarma
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla