Brexit byl jen zahřívacím kolem před dalšími zvraty na globálních trzích
Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank
Velká Británie se jasně vyslovila pro odchod z EU, což přineslo trhům šok, který byl ještě zvýrazněn předchozím očekáváním, že volba dopadne ve prospěch setrvání v Unii. Výsledné zemětřesení kurzu libry ihned překonalo i tu nejhorší fázi globální finanční krize v roce 1992, kdy o Černé středě libra vypadla z Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM).
Většina komentářů k významu výsledku voleb připomíná indické podobenství o slepcích a slonovi. V tomto příběhu několik slepců ohmatává slona z různých stran a každý podle toho, co nahmatá, popisuje, jak asi slon vypadá a vznikne z toho obrovská hádka. Podobné je to i s komentáři k brexitu, který někteří komentátoři popisují jako xenofobní reakci na imigrační politiku a nedávné teroristické útoky. Jiní zase upozorňují na přehnané regulace a kontrolu ze strany EU a náklady transferových plateb do EU.
Oním slonem v místnosti tu není ani tak samotná EU, jako spíše britská vláda, centrální banky a jejich nekonečný tlak na prodlužování a předstírání cesty z každé krize. Tento přístup nás rychle dostal na cestu do současného podsvětí kvantitativního uvolňování a nulových, nyní dokonce i negativních sazeb, což bylo ještě před deseti lety zcela nemyslitelné. Zákeřný přístup kvantitativního uvolňování a nulových/záporných sazeb je požehnáním pro už tak dost mocné elity, protože ti, kdo mají peníze, mohou na trzích aktiv díky nulové ceně peněz značně zbohatnout. Společně s postupující globalizací však klesá podíl práce a špatné nacenění peněz znamená, že obchodní prostředí je plné neproduktivních firem a neproduktivního chování jako jsou např. vysoce výdělečné firmy půjčující si na téměř nulový úrok, aby odkoupily vlastní akcie a obohatily akcionáře.
Brexit pro britské voliče představoval vlastně jen skvělou příležitost, aby vyslovili všeobecnou nespokojenost s vládnoucími kruhy aby řekli NE, nejen Cameronovi nebo EU, ale celému současnému binci okolo. Jednou z nejzajímavějších věcí na brexitu je konec předpokladu, že zůstane zachován status quo tedy silná tendence preferovat známou, i když nepříjemnou situaci, té neznámé. Před referendem nebylo jasné, jak by měla Velká Británie po brexitu vypadat a teď je jasné, že v důsledku volby může Británie ztratit Skotsko a možná i víc. Před volbou mnoho lidí uvádělo jako precedenty nedávné skotské referendum o nezávislosti i referendum v Quebecu v roce 1995 o nezávislosti na Kanadě. V obou případech výsledná volba znamenala nárůst podpory pro dosavadní stav, ačkoli předchozí průzkumy ukazovaly na něco jiného. Skutečnost, že tolik Britů bylo ochotno vykročit do neznáma, naznačuje, že dochází k určité revoluci a že status quo dostal padáka.
Brexit má ovšem značný dopad na budoucnost měn i na všechny finanční trhy, a to hned na dvou frontách: jsou zde politická rizika a také riziko, že centrální banka ztratí kontrolu. To druhé riziko se už letos poměrně jasně projevilo, když japonský jen posílil i přes rozsáhlý program kvantitativního uvolňování ze strany BoJ. Nyní se Japonsko rychle blíží k bodu změny, kdy političtí činitelé mají pocit, že musí odmítnout dál plnit dohody z nedávných summitů a jen znovu devalvovat. Spustí to japonskou verzi brexitu? A jak by to vypadalo? Všeobecné odmítnutí pokusů BoJ a vlády o devalvaci měny a následná krize státního dluhu?
Za Atlantikem se vlivy, které vedly k brexitu, jasně projevují na amerických prezidentských volbách, kde Trump představuje živoucí odmítnutí současného statu quo. Brexit by nás měl především naučit nedůvěřovat průzkumům veřejného mínění před volbami 8. listopadu. Motivovaní revolucionáři očividně chodí k volbám ve větším počtu než pouzí nespokojenci. V roce 2017 nás může čekat nová francouzská revoluce při jejich volbách. Měnové trhy nejspíš zůstanou neklidné, protože signály centrálních bank nejsou tím, čím bývaly, a všichni se snažíme zjistit, co bude dál. Brexit je možná jen takovým malým zahřívacím kolem před globální revolucí proti současnému paradigmatu trhu a politiky.
O autorovi:
John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. John Hardy poskytuje komentáře k FX a hlavním třídám aktiv z makroekonomického hlediska.
Saxo Bank:
Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank také na vybraných trzích poskytuje tradiční bankovní služby prostřednictvím Saxo PrivatBank. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve 25 pobočkách na pěti světových kontinentech.
Globální online investiční banka
Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.
Více informací na: www.saxobank.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?