Nové bydlení si na hypotéku pořizuje polovina lidí, hypotéky v dubnu pod 2%
Průměrná úroková sazba u hypoték v České republice v dubnu opět vylepšila rekordní hodnotu, když klesla na 1,94 procenta. Už druhý měsíc v řadě se tak drží pod dvouprocentní hranicí. Lidé si v dubnu sjednali 9042 hypoték v celkovém objemu 17,06 miliardy korun. Banky tak poskytly o 333 hypotečních úvěrů méně než v březnu. Vyplývá to z aktuálních dat Fincentrum Hypoindexu.
Extrémně výhodná situace pro zájemce o nové bydlení stále trvá. Není měsíc, kdy bychom nečetli o přepisování historických rekordů u hypotečních sazeb. Jako developeři to samozřejmě vítáme, protože i díky tomu roste zájem o naše byty. Například u našich nejprodávanějších rezidenčních projektů koupi bytu financuje pomocí hypotéky už polovina klientů, přičemž ještě nedávno jich nebyla ani třetina.
Přepisování historických tabulek bude podle mě ještě několik týdnů pokračovat, protože hlavní hypoteční sezonu mají banky před sebou. Největší marketingové akce na podporu hypotečních úvěrů totiž banky každoročně plánují na začátek léta. Předpokládám proto, že průměrná úroková sazba u hypoték v nejbližších měsících ještě o něco klesne. Hypoteční trh by tak letos mohl překonat i loňský rekordní rok, kdy se sjednalo celkem 104 639 hypoteční úvěrů v celkovém objemu 190,42 miliardy korun. Je velmi reálné, že poprvé v historii bude pokořena hranice 200 miliard korun.
Zájemci o nové bydlení by si před sjednáním hypotéky nicméně měli sundat růžové brýle a uvědomit si, že současná doba rekordně nízkých úrokových sazeb nepotrvá věčně. Ve střednědobém horizontu sazby opět nevyhnutelně vzrostou. I nárůst o jediný procentní bod měsíční splátku po skončení aktuální fixace navýší o tisíce korun. Domácnostem, které si nyní hypotéky berou takzvaně na krev bez výraznější rezervy, to už za pár let může způsobit výrazné problémy. Zdá se, že si to lidé uvědomují, protože podle bank roste zájem o delší fixace, hlavně ty sedmileté i desetileté. To je dostatečná doba na to, aby si domácnost ušetřila peníze bokem právě pro případ budoucího navýšení hypotečních splátek. Jako minimální základní rezervu nutnou k pokrytí nenadálých situací považuji šestinásobek všech měsíčních výdajů.
RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Bydlení:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna