Spekulativní sázky na růst ropy stouply na dvouletá maxima
S blížícím se červnovým zasedáním FEDu se mezi investory pomalu začínají množit názory, že dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. I přestože v americké ekonomice převládá nízká inflace, argumenty pro další utažení měnové politiky jsou zřejmé. Kapitálový trh se společně s nemovitostmi drží na vysokých úrovních a rostou obavy z toho, že by se ceny aktiv mohly začít přehřívat. Tyto obavy jsou předmětem debat řady ekonomů již několik měsíců, ovšem čím dál častěji se k tomuto postoji přiklání i někteří členové FEDu. Z toho důvodu je vcelku velká šance, že k dalšímu navýšení sazeb na nejbližším zasedání americké centrální banky skutečně dojde.
Americké akciové indexy uplynulý týden uzavíraly bez výraznějších změn s tím, jak byla publikována smíšená makrodata. Počet prodejů starších domů se sice v minulém měsíci vyšplhal na 5,45 milionů, což bylo více, než očekávali analytici, nicméně měkké indikátory v podobě indexů průmyslové výroby poukazují na přetrvávající kontrakci v odvětví. Sektor utilit v návaznosti na slabší data odepsal v průměru 2,4 %. Dařilo se naopak bankám a energetickému sektoru, který těží z pokračujícího růstu cen komodit, zejména ropy, černého uhlí a železné rudy.
Ačkoliv se trh s černým uhlím otřepává ze svých několikaletých minim, když za poslední 3 měsíce ceny energetického uhlí vzrostly až o 20 %, zbylé (nezkrachovalé) společnosti stále bojují o přežití. Jednou z nich je Cloud Peak Energy (CLD), která je díky nízké zadluženosti i těžebním nákladům zatím provozuschopná. Ovšem k přehoupnutí se do černých čísel, budou muset ceny uhlí ještě výrazně povyrůst. Ve ztrátě zatím zůstávají i obří diverzifikovaní těžaři jako Vale (VALE), Rio Tinto (RIO) či BHP Billiton (BHP). Velký obrat potom zaznamenávají akcie Cliff Natural Resources (CLF), které díky rostoucím cenám železné rudy a energetického uhlí od svého dna přidaly už více jak 140 %. Minulý týden však pokračovaly v korekci, a tak páteční seanci uzavíraly pod 3 USD.
S velkým obratem mezi energetickými komoditami stoupají rovněž sázky na růst ceny ropy. Počet čistých dlouhých pozic ze strany velkých spekulantů se v minulém týdnu vyšplhal na 368 tisíc kontraktů. To je nejvíce za poslední dva roky. Naposledy byl tak vysoký objem spekulativních sázek zaznamenán v polovině července 2014, což odpovídalo období těsně před velkým pádem ceny ropy. Prostor pro další růst cen černého zlata proto bude v dalších týdnech až měsících výrazně omezený.
Pavel Šafařík
Sagefin.cz
SageFin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online investování. Projekt vzniknul na základě absence hodnotných informací ohledně fundamentální a makroekonomické analýzy akcií a jejím správném využití v praxi společně s technickou analýzou. Naším cílem je zkvalitnit služby na území České republiky v oblasti finančního vzdělávání a vytvořit zázemí pro stálou komunitu obchodníků." .
Více informací na: www.sagefin.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI