Spekulativní sázky na růst ropy stouply na dvouletá maxima
S blížícím se červnovým zasedáním FEDu se mezi investory pomalu začínají množit názory, že dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. I přestože v americké ekonomice převládá nízká inflace, argumenty pro další utažení měnové politiky jsou zřejmé. Kapitálový trh se společně s nemovitostmi drží na vysokých úrovních a rostou obavy z toho, že by se ceny aktiv mohly začít přehřívat. Tyto obavy jsou předmětem debat řady ekonomů již několik měsíců, ovšem čím dál častěji se k tomuto postoji přiklání i někteří členové FEDu. Z toho důvodu je vcelku velká šance, že k dalšímu navýšení sazeb na nejbližším zasedání americké centrální banky skutečně dojde.
Americké akciové indexy uplynulý týden uzavíraly bez výraznějších změn s tím, jak byla publikována smíšená makrodata. Počet prodejů starších domů se sice v minulém měsíci vyšplhal na 5,45 milionů, což bylo více, než očekávali analytici, nicméně měkké indikátory v podobě indexů průmyslové výroby poukazují na přetrvávající kontrakci v odvětví. Sektor utilit v návaznosti na slabší data odepsal v průměru 2,4 %. Dařilo se naopak bankám a energetickému sektoru, který těží z pokračujícího růstu cen komodit, zejména ropy, černého uhlí a železné rudy.
Ačkoliv se trh s černým uhlím otřepává ze svých několikaletých minim, když za poslední 3 měsíce ceny energetického uhlí vzrostly až o 20 %, zbylé (nezkrachovalé) společnosti stále bojují o přežití. Jednou z nich je Cloud Peak Energy (CLD), která je díky nízké zadluženosti i těžebním nákladům zatím provozuschopná. Ovšem k přehoupnutí se do černých čísel, budou muset ceny uhlí ještě výrazně povyrůst. Ve ztrátě zatím zůstávají i obří diverzifikovaní těžaři jako Vale (VALE), Rio Tinto (RIO) či BHP Billiton (BHP). Velký obrat potom zaznamenávají akcie Cliff Natural Resources (CLF), které díky rostoucím cenám železné rudy a energetického uhlí od svého dna přidaly už více jak 140 %. Minulý týden však pokračovaly v korekci, a tak páteční seanci uzavíraly pod 3 USD.
S velkým obratem mezi energetickými komoditami stoupají rovněž sázky na růst ceny ropy. Počet čistých dlouhých pozic ze strany velkých spekulantů se v minulém týdnu vyšplhal na 368 tisíc kontraktů. To je nejvíce za poslední dva roky. Naposledy byl tak vysoký objem spekulativních sázek zaznamenán v polovině července 2014, což odpovídalo období těsně před velkým pádem ceny ropy. Prostor pro další růst cen černého zlata proto bude v dalších týdnech až měsících výrazně omezený.
Pavel Šafařík
Sagefin.cz
SageFin.cz je nezávislý finanční portál se zaměřením na světové finanční trhy a online investování. Projekt vzniknul na základě absence hodnotných informací ohledně fundamentální a makroekonomické analýzy akcií a jejím správném využití v praxi společně s technickou analýzou. Naším cílem je zkvalitnit služby na území České republiky v oblasti finančního vzdělávání a vytvořit zázemí pro stálou komunitu obchodníků." .
Více informací na: www.sagefin.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz