Peer to peer lending a kauza Lending Club
Autor: Bc. Marta Nevrklová
Pokud hovoříme o peer to peer lending, mluvíme o půjčování peněz ostatním lidem prostřednictvím internetových platforem. Velice rozšířené je P2P lending v USA a Velké Británii, kde má asi desetiletou historii.
P2P půjčky původně vznikly jako lék na stínové praktiky finančního sektoru. Namísto jednání s firmami plných zisku chtivých prodejců, mohli obyčejní lidé používat technologii, která jim virtuálně umožnila vzájemný obchod tváří v tvář.
V České republice už se P2P půjčky také objevují, zatím však stále spíše ve fázi rozvoje. Jde například o společnosti Zonky, Benefi nebo Bankerat. Tuzemský trh je tak oproti tomu americkému velmi malý co do objemu a samozřejmě i z hlediska historie.
Snížené důvěryhodnosti čelí aktuálně společnost Lending Club, která je globálním lídrem mezi alternativními půjčkami typu peer to peer. Utpěla díky manipulaci s daty na balíku půjček. V závislosti na informaci poklesly akcie firmy. Na české provozovatele P2P půjček by však kauza neměla mít žádný zásadní vliv, jak říkají odborníci.
Kauza spočívá v tom, že společnost Lending Club uváděla věřitele v omyl, neboť se rozhodla prodat balík půjček, které však nebyly takové, za jaké je společnost vydávala. Snažila se tím ovlivnit scoring ve svůj prospěch a investor tedy nakoupil hůře než mu bylo Lending Clubem nabízeno.
Pokud investor uvažuje o podobné investici měl by se zajímat nejprve o rizika a zajištění, ne o pouhý potenciální výnos. Je třeba odhadnout pravděpodobnost nesplácení dlužníka, a protože v tuzemsku se podíl nesplacených půjček v bankovním sektoru pohybuje nad 5 %, můžeme tuto hodnotu považovat za minimální hranici. Ačkoli platformy nezapomínají zmiňovat důkladné prověřování žadatelů, pravděpodobně nebudou mít vyšší úspěšnost, nežli mechanismy bankovního sektoru. Je tedy třeba sledovat platformy, kde jsou půjčky zajištěny majetkem, a nebo kde má platforma fond, ze kterého tyto špatné úvěry kryje.
Dále je žádoucí sledovat existenci sekundárního trhu, kde je možnost danou investici prodat jiným invetsorům. V České republice však toto kritérium platformy investorům zatím neumožňují.
Rizikem je samozřejmě i možný krach společnosti provozující platformu nebo riziko měnové, jelikož je třeba počítat s investicí spíše v měnách jako je euro nebo libry. Hrozbou pro českého investora je tak potenciální budoucí posílení české koruny vůči zmíněným měnám.
Peer to peer půjčky si zakládají především na důvěře a kauzy jako je například tato mohou trhem velmi snadno otřást kdekoliv na světě.
STOX.cz je portál společnosti Grant Capital pro podporu online obchodování na více než 80 akciových trzích s minimálními náklady. Obchodování akcií v USA od 6 USD a v Evropě od 8 Eur. STOX.cz nabízí komplexně nejvýhodnější spojení pro online obchodování s akciemi a ETF na českém trhu, multiměnovou platformu v češtině a dále stálou technickou podporu. Přístup ke svému účtu je odkudkoli z mobilní nebo webové aplikace. Investoři také užívají komfort vysoce pojištěného individuálního účtu. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory