Kanadské požáry nadále ženou cenu ropy vzhůru, zastínily i velkou saúdskou víkendovou rošádu
Ničivé požáry v Kanadě i nadále poskytují cenám černého zlata patřičnou podporu a ropa tak zahajuje nový květnový týden zhruba dvouprocentním růstem. Cena severoamerické WTI se tak přehoupla zpět nad 45 dolarů za barel. Rozsáhlé požáry v kanadské Albertě, které vedly k uzavírce ropovodů, totiž přezásobený ropný trh připravily o více než milion barelů denně. Překvapení přišlo o víkendu ze Saúdské Arábie, která po více než dvaceti letech přikročila k výměně představitele na postu ministra pro ropu. Aliho al-Naimiho vystřídá šéf tamního ropného giganta Aramco Khalid al-Falih.
Ničivé požáry v Kanadě a dopad na ropný trh
Odstávka kanadské těžby představuje více než třetinu celkové obvyklé produkce severoamerické země. Většina ropné produkce z Alberty putuje do Spojených států. Trh však může prozatím počítat s rezervou v podobě vysokých zásob surové ropy nejen v Kanadě, ale i v USA. Přebytek na trhu černého zlata dosahuje zhruba 1 až 2 milionů barelů denně a stál za propadem ceny ropy v období 2014 až do počátku letošního roku o 70 procent. Nyní tento převis snižuje nejen přírodní katastrofa v Kanadě, ale i klesající produkce v USA, Latinské Americe, Asii neb Nigérii. Podle Morgan Stanley se dokonce vlivem výpadků trh blíží rovnováze. Britská Barclays se domnívá, že kanadské požáry se odrazily na výpadku produkce zhruba 1,25 milionu barelů denně. Z celosvětového pohledu se odstávky týkají zhruba 2,2 milionu barelů denně.
Saúdské ministerské šachy
Největší světový vývozce ropy, Saúdská Arábie, má za sebou víkendové otřesy na tamní vládní půdě. Změnám se nevyhnulo ani ministerstvo pro ropu. Do čela nového ministerstva pro energetiku, průmysl a nerostné suroviny, jehož nový název je v souladu s odklonem saúdské ekonomiky od závislosti na ropě, se stal šéf největší státní ropné společnosti na světě Khalid al-Falih. Ten je zároveň spojencem prince Mohammeda bin Salmana, propagátora restrukturalizace saúdské ekonomiky. Princ Salman dal v dubnu trhům pocítit míru svého vlivu odmítnutím dohody o zmrazení produkce na lednových úrovních bez účasti Íránu.
Co se týče poptávkové strany trhu, Čína o víkendu zveřejnila data o zahraničním obchodě. Druhá největší světová ekonomika dovezla v dubnu 7,96 milionu barelů ropy denně, což představuje oproti březnovým úrovním 3,2procentní narůst. Dubnový import ropy se tak přiblížil rekordnímu objemu z letošního února. Spekulanti podle údajů Komise pro obchodování s komoditními futures v týdnu do 3. Května snížili býčí sázky na růst ceny ropy WTI o 3,8 procenta, tedy nejvíce od února.
Zdroj: RTRS, BBG
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?