Ropa za 85 dolarů za barel do Vánoc ano, nebo ne?
Odhady na téma směřování ceny ropy po setkání v Dauhá se výrazně liší a zároveň poměrně rychle mění s blížícím se termínem a výskytem nových informací a spekulací. Tou, která ceny ropy během týdne výrazně podpořila, byla zpráva o dohodě mezi Ruskem a Saúdskou Arábií o zmrazení produkce bez ohledu na to, jak se k věci postaví Írán, pro země potřebující vyšší ceny ropy aktuálně největší osina v ... no víte kde.
"Setkání producentů v Dauhá poutá velkou pozornost. Mělo by jít o jeden z klíčových faktorů, který ovlivní vývoj cen ropy ve střednědobém horizontu. Propad cen donutil velké producenty v rámci OPEC i mimo něj k jednáním o možnostech stabilizace trhu. Hodně aktivní v tomto směru byla zejména Venezuela, která obzvláště trpí výpadkem příjmů způsobeným propadem cen ropy. Klíčovým okamžikem bylo to, když Saúdská Arábie a Rusko oznámily, že budou jednat (i s dalšími státy) o zmrazení objemu těžby ropy. Jednání v Dauhá by mělo být vyvrcholením všech předchozích rozhovorů a mělo by vyústit v přijetí konkrétních opatření," říká ke schůzce a její důležitosti Ľuboš Mokráš z PPF banky.
Přijde skokový nárůst cen ropy?
Většina odhadů zatím počítá s tím, že cena ropy bude - i díky zmiňované dohodě Ruska a Saúdské Arábie - růst, často se dokonce mluví o skokovém růstu. Mike Rothman ze společnosti Cornerstone Analytics si myslí, že pokud dojde k omezení nabídky "nejen cestou dohody o zmrazení produkce, ale i omezení nabídky rafinérským firmám", definitivní prolomení hranice 40 USD za barel nebude problém."Naší cílovou cenou je 85 USD za barel do konce roku 2016," uvedl v týdnu Rothman.
"Produkce ropy se i bez dohody států OPEC a Ruska stabilizovala a v zemích mimo OPEC dochází k poklesu produkce. Dohoda o zmrazení těžby by jen urychlila snižování nadbytku produkce nad poptávkou. Pokud by došlo k dohodě, tento gap by se uzavřel v průběhu příštího roku," říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. "Očekáváme, že rostoucí ekonomika (a z ní plynoucí zvyšující se poptávka) podpořená uvolněnou měnovou politikou a pomalejším růstem sazeb Fedu a stabilizace nabídky povedou k růstu cen ropy k 50 USD za barel na konci roku 2016. Náš model založený na poptávce ukazuje, že v dalších letech by se cena měla pohybovat mezi 50 a 80 USD za barel."
Pokračování článku najdete na Investičním webu.
Přijde po jednáních v Dauhá skokový posun cen ropy?Letos v lednu se cena ropy dostala na své dvanáctileté dno, když se barel obchodoval ...
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?