NGA sítě: Mládek poslal plán rozvoje do vlády, připomínky nevypořádal
‚Aby se vlk nažral a koza zůstala celá‘, tak by se dal zhodnotit postup, který v případě sporů okolo Národního plánu rozvoje sítí nové generace (NPRSNG) zvolil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Podle zjištění Ekonomického deníku totiž sice vyhověl pokynu premiéra Bohuslava Sobotky a poslal sedmou verzi plánu do vlády, ale bez vypořádání většiny připomínek s tím, že čas na to si vyhradil do konce června.
NPRSNG byl minulý rok předmětem zásadního kompetenčního sporu mezi Mládkovým rezortem a ministerstvem vnitra Milana Chovance. Vyřešení tohoto sporu, který hasil až premiér Bohuslav Sobotka, komplikovalo práce na něm většinu minulého roku. Výsledkem je politická dohoda, že MPO bude nadále odpovědné za předložení plánu i rozdělování prostředků z evropských fondů na rozvoj vysokorychlostního internetu, vnitro pak bude odpovědné za vedení tzv. Registru pasivní infrastruktury a tzv. Jednotné informační místo.
I tato role ministerstva vnitra je však terčem kritiky většiny připomínkových míst i sektoru. „S přípravou materiálu se začalo již před více než rokem. Na přelomu roku 2014 a 2015 proběhla k návrhu veřejná konzultace, pracovní verze textu potom byla předána Evropské komisi k vyjádření. Po prvním předložení do meziresortního připomínkového řízení v červnu a červenci 2015 byla k materiálu předložena řada zásadních připomínek, přičemž změny, které navrhovalo Ministerstvo vnitra, týkající se především kompetencí a přerozdělení dotačních prostředků, byly předmětem vyjednávání, včetně řady jednání obou ministrů u předsedy vlády, do konce října 2015,“ píše se v aktuální verzi předkládací zprávy k plánu.
Mládkův resort, s ohledem na tyto a další nevyřešené otázky, které se promítly do skoro čtyř set připomínek k sedmé verzi NPRSNG, proto žádal premiérův úřad o prodloužení termínu předložení konečné verze plánu do vlády. Bezúspěšně. Premiér Sobotka trval na tom, aby Mládek plán poslal do vlády do konce ledna, což vyvolalo kritiku zástupců sektoru, neboť podle jejich názoru plán neodpovídá podobě, jakou vyžaduje splnění tzv. předběžné podmínky.
Výsledkem tohoto protisměrného tlaku je šalamounské řešení: Mládek v pátek minulý týden, poslední možný den, sedmou verzi NPRSNG odeslal do vlády, avšak bez vypořádání většiny připomínek, ovšem doplněný o tzv. Akční plán, v němž se zavazuje k časovému harmonogramu kroků jeho dopracování do konce června tohoto roku. Tento krok podle zjištění Ekonomického deníku bude vyhovovat především zástupcům ICT sektoru, který se obával, že NPRSNG bude schválen v podobě, do níž nebyly zapracovány jeho zásadní připomínky.
-red-
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory