(Kurzy.cz)
Evropa si vedla letos velmi dobře a je favorizována i pro rok 2016! Euro oslabí o 10%
Evropské akciové trhy si v tomto roce vedly nadmíru dobře ve srovnání s většinou hlavních světových trhů a podle analytiků tomu bude stejně i v roce 2016.
Panevropský index Stoxx 600 zatím roste letos téměř o 8% oproti růstu o 0,9% u S&P 500 a oproti poklesu MSCI Asia Pacific o 4,4% a například propadu brazilské Bovespy o 13%.
Analytici očekávají, že firemní výsledky budou překonávat poměrně pesimisticky nastavené odhady. Růst zisků je jedním z hlavních předpokladů pro růst trhů jako takových. Letošní zisky evropských firem porostou poprvé po 5 letech více než u amerických firem. Analytici J.P.Morgan Chase očekávají pro bázi indexu Stoxx 600 růst zisků v příštím roce na úrovni 7,2%, Goldmani 8%, analytici DB o 9% a Barclays spoléhá narůst dokonce o 11%. Letošní zisky bez započtení vlivu ropy a materiálů rostly o 14%.
Mezi favorizované sektory paří především bankovní sektor, který bude z celkového evropského oživení těžit nejvíce. Kombinace silného dolaru a slabého eura by měla vyhovovat také evropským technologiím, farmacii a letecké přepravě.
Analytici očekávají v průměru téměř 10procentní oslabení eura vůči dolaru směrem k 0,9913 EUR/USD. Dosažení minimálně vzájemné parity eura s dolarem je všeobecně očekávanou skutečností, výjimkou jsou snad jen analytici J. P:Morgan, kteří počítají s růstem eura k dolaru o cca 3% směrem k 1,13 EUR/USD.
Mezi hlavní rizika pro evropský vývoj analytici řadí především další ekonomický vývoj v Číně, pokračující pokles cen hlavních surovin v čele s ropou a možný rozpad eurozóny v souvislosti s narůstajícími protiunijními náladami v mnoha zemích.
Jedním z rizik je také možnost příliš rychlého růstu inflace. Ta se sice pohybuje hluboko pod cílem ECB a většiny jednotlivých evropských centrálních bank, ale vlivy jako negativní vývoj počasí v souvislosti s projevy fenoménu El Nino a případné oživení cen ropy mohou vyvolat výraznější růstové cenové šoky na potravinách a energiích, což by zvedlo i obecnou míru inflace. To by následně spolu s tlakem na změnu měnové politiky ECB mohlo vyvolat tlak na ocenění aktiv.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory