Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  09.11.2015 06:00:56

Noční můra USA se jmenuje Brexit

Noční můra Spojených států na poli vnějších ekonomických vztahů se jmenuje Brexit. Washington se ho paradoxně bojí víc, než Brusel.

Zaniknou miliony pracovních míst, univerzity přijdou o peníze, Londýn se přestěhuje do Frankfurtu, britští zemědělci přijdou o své dotace, lidská práva se ztratí jak pára nad hrncem, letadla budou padat z oblohy a jednoho dne všechna světla zhasnou. Ne, tyto apokalyptické vize nepřicházejí z Bruselu, ani jiných evropských metropolí, ale paradoxně zpoza velké louže, ze Spojených států.

Businessinsider.com uvádí hned několik důvodů, proč se USA obávají Brexitu. Evropská unie je největším obchodním partnerem Spojených států. Britská ekonomika tvoří šestinu ekonomiky Evropské unie a tím pádem je také významným obchodním partnerem USA. Pokud by tedy Velká Británie opustila EU, Spojené státy by ztratily volný přístup na britský trh.

USA si však také přejí jednotnou a stabilní Evropu, kdy je pro ně jednodušší vést jednání s jedním zástupcem 28 zemí, než jednat s představiteli každé země zvlášť. Spojené státy od začátku podporovaly myšlenku evropské integrace, a to ještě v době, kdy vzniklo v roce 1951 Evropské sdružení uhlí a oceli. Do evropské integrace vložily nemalý politický, a jistě i finanční, kapitál. A nyní je ten kapitál v ohrožení. Právě v době, kdy finišuje sepisování dohody o transatlantickém partnerství (TTIP), by z něj potenciálně mohla vypadnout ne nevýznamná evropská země.

Britský list The Guardian v říjnu informoval o tom, že Spojené státy dokonce Velkou Británii před odchodem z Evropské unie varují. Pokud by se Británie ocitla mimo EU, mohla by začít čelit stejným obchodním překážkám ze strany USA, jako Čína, Brazílie nebo Indie. Příznivci Brexitu však argumentují, že by si Velká Británie mohla vyjednat bilaterální obchodní dohody samostatně.

Tato myšlenka se však příliš nezamlouvá Michaelu Fromanovi, poradci prezidenta Obamy a hlavnímu vyjednavači USA pro zahraničně-obchodní záležitosti. „Naším zájmem není uzavírat dohody o volném obchodu s jednotlivými zeměmi. Snažíme se vytvářet větší platformy v tomto směru, ke kterým se ostatní země mohou časem připojovat,“ řekl Froman. „Je nanejvýš jasné, že Británie má větší hlas v obchodním vyjednávání jako součást EU, coby větší ekonomické entity,“ dodal.

Vystoupení Velké BritánieEU není samozřejmě ani v zájmu Bruselu. Už jen proto, že Spojené království je druhým největším čistým plátcem do evropského rozpočtu, hned za Německem. Pokud by tedy Británie přestala být součástí „evropské rodiny“, muselo by dojít buď k seškrtání výdajů evropského rozpočtu, nebo k navýšení jeho příjmové části odhadem o 5,8 %. Evropa i Spojené státy tedy budou doufat, že britští voliči se v avizovaném referendu vysloví pro setrvání Velké BritánieEvropské unii.

-usi-


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688