Americké burzy brzy zcela ovládnou medvědi, varuje investor
V květnu se S&P 500 vyšplhal na historické maximum 2 134,72 bodu, k němuž se posléze přiblížil ještě v červenci. V srpnu ale přišly masivní výprodeje vyvolané slabými daty z čínské ekonomiky, které index srazily z více než 2 100 bodů pod 1 900 bodů. Aktuálně je ale S&P 500 opět na cestě vzhůru a pohybuje se kolem 2 070 bodů, takže to již k historickému maximu nemá daleko.
Podle Felixe Zulaufa, zakladatele a šéfa společnosti Zulauf Asset Management, je ale nebezpečné o současném růstu indexu S&P 500 hovořit jako o rally. "To, co vidíme, je ''korekční rally''," říká Zulauf, podle něhož americké akcie čekají další poklesy.
"Myslím si, že jsme na začátku globálního cyklického medvědího trhu," tvrdí Zulauf dokonce. Indexu S&P 500 se podle něj možná ještě podaří do konce letošního nebo na začátku příštího roku posunout historická maxima, poté ale celý svět včetně Spojených států ovládnou medvědi.
"Za medvědí trh označujeme období, kdy ceny klesnou o dvacet a více procent, což by u S&P 500 odpovídalo poklesu zpět k 1 600 bodům," řekl Zulauf v rozhovoru pro magazín Barron''s.
Uznávaný investor upozorňuje, že medvědi na trhy obvykle přicházejí v době, kdy ekonomika expanduje, inflační tlaky rostou a centrální banky utahují měnovou politiku. "To se tentokrát neděje, protože se nacházíme v deflačním cyklu," říká.
"Globální obchod odpovídá 60 % globálního HDP, a je proto velmi důležité, co se děje kdekoli ve světě. V posledních letech byla hlavním motorem růstu globální ekonomiky Čína, její růst ale nadále zpomaluje," upozorňuje investor. "Čína podle mě navíc bude dále devalvovat svoji měnu, což ovlivní i všechny ostatní měny. Americký dolar proto bude posilovat prakticky vůči všem měnám."
"Když největší světový exportér devalvuje svoji vlastní měnu o 10-20 %, což od Číny očekávám v následujících dvanácti měsících, zasáhne to ceny zboží po celém světě. Tržby společností ve všech ostatních regionech půjdou dolů. Takový krok ovlivní také marže i samotné zisky, a tedy i ekonomický růst," pokračuje Zulauf.
Od příštího roku budou muset být podle Zulaufa investoři extrémně defenzivní a opatrní. "Proto si myslím, že budou opět dávat smysl americké vládní dluhopisy s delší dobou splatnosti. Na trhu jsou aktuálně jisté tlaky, které mohou výnosy postrčit o dvacet až třicet bazických bodů. Mohli bychom se dostat i mírně nad 3 % u desetiletých cenných papírů," odhaduje Zulauf. "Příští rok podle mě ale výnosy opět budou klesat."
Pustí medvědi zlato a stříbro ze spárů?
Měnový výbor Fedu, který rozhoduje o nastavení úrokových sazeb v USA, již do konce roku čekají jen dvě zasedání. K zahájení zvyšování sazeb ještě letos tak centrální banka již mnoho příležitostí mít nebude. Investoři jsou si toho dobře vědomi a pomalu přestávají věřit, že se sazby začnou zvyšovat v dohledné době. Patrné je to i na komoditních trzích.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory