(Kurzy.cz)
Moravský Peněžní Ústav jako první podal žádost o bankovní licenci
Společně se vstupem do svého 20. roku fungování na českém trhu Moravský Peněžní Ústav – spořitelní družstvo (MPU) zažádal Českou národní banku o udělení bankovní licence. Žádost byla předložena dne 20. 8. 2015 a její podání se spořitelní družstvo rozhodlo nyní oznámit oficiálně. MPU je první družstevní záložnou, která o bankovní licenci Českou národní banku zažádala. Tento krok je jedním ze zásadních milníků v historii Moravského Peněžního Ústavu.
Klíčové rozhodnutí podat do konce roku 2015 žádost o bankovní licenci Moravský Peněžní Ústav učinil již začátkem letošního roku. Od března družstvo podnikalo veškeré nezbytné kroky k přeměně z družstva na akciovou společnost a k podání žádosti o udělení licence k výkonu činnosti banky. Moravský Peněžní Ústav se tak stal první družstevní záložnou na tuzemském trhu, která o bankovní licenci požádala.
„Příprava samotné žádosti byla náročným a vyčerpávajícím procesem, který trval bezmála šest měsíců a byl realizován ve spolupráci s předními odborníky v oblasti auditu a právního poradenství. V čele poradenského týmu stál bývalý guvernér doc. Ing. Zdeněk Tůma, CSc“ přibližuje Ing. Radomír Lapčík, LL.M., předseda představenstva a generální ředitel Moravského Peněžního Ústavu a dodává, že žádost byla předána v 7 pořadačích, které obsahovaly 839 samostatných dokumentů celkem o 4 113 stranách.
„Významnou roli v celém procesu hráli bezpochyby naši zaměstnanci, bez jejich enormního nasazení v procesu implementování bankovních standardů i v procesu samotné přípravy žádosti bychom totiž nic podobného nemohli vůbec uskutečnit. Také bych rád poděkoval našim klientům za dlouhodobou podporu. Výsledkem našeho společného snažení bylo přesvědčivé schválení projektu změny právní formy z družstva na akciovou společnosti na členské schůzi, kde „pro“ hlasovalo 99,3 % hlasů přítomných členů,“ zdůrazňuje Radomír Lapčík.
„Mým cílem je, aby MPU banka a. s. byla první českou konzervativní bankou, která se bude orientovat na výjimečné služby pro klienty s vyššími vklady a nemovitostní financování.“ upřesňuje Radomír Lapčík.
Samotné licenční řízení u České národní banky může trvat i několik měsíců. Výsledek rozhodnutí by měl být znám v roce 2016, přičemž Moravský Peněžní Ústav bude po celou tuto dobu nabízet svým klientům plnohodnotný informační servis související s otázkami transformace MPU na banku.
Moravský Peněžní Ústav – spořitelní družstvo (MPU)
MPU patří mezi největší spořitelní družstva v České republice (podle počtu svých členů i podle výše aktiv, která firma spravuje). Obchodní místa má v Praze, Brně a Zlíně. Svým klientům poskytuje individuální služby osobního bankovnictví a zajímavé podmínky při zhodnocování depozit. V oblasti poskytování úvěrů se MPU orientuje na podporu kvalitních podnikatelských záměrů zejména z oblasti developerského financování. Výjimečné úrokové podmínky a vysoký standard osobního bankovnictví stejně jako výjimečný a individuální přístup v oblasti financování zajímavých projektů v českém podnikatelském prostředí jsou základem soustavného růstu po 20letou historii MPU. Ekonomické ukazatele (31. 8. 2015): počet členů 12 005, výše depozit (včetně podřízených vkladů) 9,108 miliard korun, výše regulatorního kapitálu 1,246 miliard korun.
AMI Communications: Monika Buřičová
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku