Víkendář: Spějeme k „velké válce“ na Blízkém východě?
Amir Kassaei působí ve vedení společnosti DDB Worldwide. Z Íránu utekl v osmdesátých letech kvůli válce, kterou jeho země vedla s Irákem. Vyrostl v Austrálii, vzdělání se mu dostalo ve Francii a v roce 1997 se usadil v Německu. Pracoval pro významné společnosti včetně firem jako Apple, Adidas, Coca-Cola, Nike či Volkswagen. V rozhovoru pro Handelsblatt uvedl, že současná vlna uprchlíků ze Sýrie, Afriky a Balkánu je podle jeho názoru „jen začátkem něčeho mnohem většího“.
Skutečný rozměr toho, co ještě přijde, si podle Kassaeiho v současné době ani nemůžeme představit. Půjde o ohromnou migraci lidí, za kterou je Západ zodpovědný, protože neřešil „skutečné problémy“. Těmi jsou ekonomické nerovnováhy a s nimi spojené oblasti, jako je hlad, politický extrémismus, populační růst, násilí a náboženský fanatismus. Uprchlíci proto nebudou přicházet pouze z arabských zemí, ale z celé Afriky a dalších částí světa.
„Geopoliticky je do konfliktu v Sýrii zatažen celý Blízký východ. Pokud se má dostavit nějaké řešení, přijde válka a ta bude porovnatelná s druhou světovou válkou. Musíme se podívat realitě do očí. Assada podporují Íránci, ti zase mají problémy s Izraelem. Přidejme k tomu problémy s Irákem a Rusko, které v regionu sleduje své vlastní zájmy. To vše pak padá na bedra milionů nevinných lidí, kteří nechtějí nic jiného než život v míru, který jim slíbila Evropa. To ji zavazuje,“ domnívá se Kassaei.
Kassaei říká, že jemu samotnému pomohlo po útěku z jeho rodné země zejména to, že pochopil význam znalosti jazyků. Nový jazyk je podle něho třeba se naučit co nejrychleji. Mnozí imigranti se prý snaží vybudovat si v nových zemích obdobu jejich domoviny, ale „to nikam nevede“. On sám se podle svých slov nesnažil o kontaktování jiných íránských utečenců. Držel se naopak toho, že „musí být lepší než ostatní, aby si získal jejich respekt“. Tento přístup měl jak svou pozitivní stránku, tak negativní, protože jej dostával do pozice „chronické defenzivy“. Ta se projevovala neustálým pocitem, že musí dokazovat své schopnosti.
Nejtěžší pro Kassaeiho bylo, když ho učitel v Německu představil v jeho nové třídě. Tváře nových spolužáků totiž jasně ukazovaly, že není jedním z nich a nepatří mezi ně. „Od té doby jsem s tím bojoval,“ říká Kassaei. Pro dnešní uprchlíky je podle něho nejtěžší kulturní šok a nutnost začít opět od nuly v zemi, která je pro ně cizí. Často se ale stává, že imigranti nechápou, že jsou v cizí zemi hosty a následně se uchylují k nepřijatelným krokům.
Ve které zemi jste se setkal s nejsilnější xenofobií? Na tuto otázku Kassaei odpověděl, že těžké to bývá v Číně, kde lidé otevřeně poukazují na to, že nehovoříte jejich jazykem a nevypadáte jako oni. Kvůli teroristickým útokům z roku 2001 se ale také může spolehnout na „dvě až tři hodiny speciální péče pokaždé, když vstupuje na půdu USA“. Vzorem pro jiné země může být Německo, „velkou míru arogance naopak stále ukazuje Francie“. V případě Němců si Kassaei přeje, aby jejich soucítění s uprchlíky vydrželo ještě dlouho. Zároveň dodává, že přijímání uprchlíků je kvůli demografickému vývoji v této zemi „nevyhnutelné“. V Německu je ale situace stále jiná než ve Spojených státech, které jsou „zemí uprchlíků“ a když získáte tamní občanství, „už se vás nikdo neptá, odkud přicházíte“.
Autory jsou Catrin Bialek a Thomas Tuma.
Zdroj: Handelsblat
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Válec, objem válce
- Kalkulačka příspěvku na péči o osobu blízkou
- Příspěvek na péči - péče o osobu blízkou: nárok, výše, stupně
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Víkendář: Spějeme k „velké válce“ na Blízkém východě?
- Technická analýza: Hrozící válka na Blízkém východě žene ropné býky vpřed
- Válka na Blízkém východě
- Na Blízkém východě se schyluje k válce
- Skončí válka na Blízkém východě?
- Technická analýza: Hrozící válka na Blízkém východě žene ropné býky vpřed
- Bloomberg: Válka na Blízkém východě může způsobit recesi světové ekonomiky
- Víkendář: Nejlépe placená zaměstnání blízké budoucnosti
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?