Ing. Petr Cimala (Aura Invest Group)
Okénko investora  |  17.09.2015 11:15:51

Snaží se Bank of England kopírovat úrokové sazby FEDu?

Ve čtvrtek (17. září) se konečně dozvíme to, o čem se vedly dlouhé diskuze již několik měsíců dopředu. Výsledkem dvoudenního zasedání měnového výboru Fedu (FOMC – Federal Open Market Committee) bude oznámení o zvýšení krátkodobých sazeb či ponechání na stávající úrovni 0,25 %. V posledních týdnech však spíše převládá názor na odložení prvního „hiku“ na prosinec nebo začátek příštího roku. Agentura Bloomberg předpokládá, že zvýšení úrokových sazeb již v tomto měsíci nastane s 28% pravděpodobností.

Čtěte také: 4 důvody proti zářijovému zvýšení sazeb v USA

Bank of England ponechala sazby bez změny

Ve Spojeném království se o zářijovém zvýšení sazeb již jednalo. V souladu s předpoklady se jakákoliv manipulace se základní sazbou odložila na později. Proti zvýšení bylo hned 8 z 9 členů výboru pro měnovou politiku Bank of England (MPC – Monetary Policy Committee), když pro zvýšení hlasoval pouze Ian McCafferty. Hlavní příčinou nezměnění sazeb bylo, bez velkého překvapení, zvýšení rizika zpomalení ekonomiky Číny a dalších rozvíjejících se zemí.

Zvýšení britských sazeb na je dohled

Podle vyjádření výboru pro měnovou politiku Bank of Engalnd přijde první zvýšení základní sazby „relativně brzy“. Jisté je, že „hike“ nastane a pravděpodobně k tomu dojde začátkem roku 2016. Dle mnohých názorů jsou nulové sazby škodlivým faktorem pro ekonomiku, kdy například pojišťovny a penzijní fondy musí zvyšovat riziko svého investičního portfolia za účelem dosažení požadované míry výnosnosti. Vyšší sazby také poskytnou nutný manévrovací prostor pro období ekonomické nejistoty či v horším případě krize.

Vztah vývoje sazeb USA a Spojeného království

Podíváme-li se na graf níže, jenž vyobrazuje vývoj základních sazebUSA a v Spojeném království přibližně od roku 1980, je patrná relativně silná pozitivní korelace těchto dvou časových řad. Jinak řečeno, britská sazba reaguje se zpožděním a ve stejném směru na změny sazby amerického Fedu téměř dokonale. Proto je možné předpokládat, že výbor pro měnovou politiku Bank of England bedlivě sleduje nejen vývoj druhé největší ekonomiky světa (Číny), ale také plánované a uskutečněné monetární kroky Federálního rezervního systému. Podle serveru The Economist je 23% šance, že během 3 týdnů po změně sazebUSA provede změnu také Bank of England. Zdali je tato anomálie pravidlem nám napoví události v následujících měsících.

graf_interest_rate

Zdroj dat: TradingEconomics.com

Autor: Petr Cimala, Martin Chalupa 

 

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Ing. Petr Cimala

Ing. Petr Cimala, Aura Invest

je analytikem a členem managementu Aura Invest Group s dlouhodobým zaměřením na oblast vyhledávání atraktivních investičních příležitostí i oblast Equity Sales. Aura Invest Group je vázaným zástupcem obchodníka s cennými papíry Colosseum, a.s. Na českém trhu nabízí profesionální služby obhospodařování majetku na individuálních investičních účtech AURA INVEST Aktivní správa a AURA INVEST Chytré portfolio. Spojte své síly se silnými partnery a svěřte své finance pokročilému obhospodařování majetku. Více informací či nezávaznou schůzku si sjednejte na www.aurainvest.cz


Investiční výhled na rok 2015

Praktický manuál pro výběr prvotřídních akcií dle legendárního investora Warrena Buffetta

Čtenářům kurzy.cz nabízíme zdarma možnost stažení investičního manuálu, ve kterém investoři naleznout praktický návod pro výběr těch nejatraktivnějších akcií.
Manuál je založen na jedinečném procesu, který s velkou pravděpodobností využívá přímo slavný investor Warren Buffett. Prezentace obsahuje 7 základních kritérií Buffettova výběru a zároveň konkrétní zdroje, kde potřebné informace naleznete.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:00  Postará se Trump o levnější pohonné hmoty? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 14:24  Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy? Mgr. Timur Barotov (BHS)
Po 14:24  Vyplatí se byty v Praze? Pravidlo 4 % napoví Mgr. Timur Barotov (BHS)
Po   9:50  Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688