Uzavírky dolů a ziskovost čínského dovozu pomohly cenám mědi k růstu
Měď se konečně vzpamatovává ze šestiletých minim. Cenám červeného kovu pomáhají zásoby upraveného kovu, které proudí do Číny společně s řetězovým zavíráním měděných dolů, které přináší příslib snižování produkce v několika příštích letech.
Měď se v srpnu propadla na nejnižší úroveň od finanční krize a její cena se tak dostala pod 5000 dolarů za tunu poháněná strachem o čínskou ekonomiku a její skomírající růst. Čína je totiž největším spotřebitelem červeného kovu, který je mnohdy vnímán jako barometr vyhlídek globálního růstu, na světě. Mědi svitla naděje již minulý týden, kdy její cena rostla o více než 5 procent poté, co se Glencore přidala k sérii uzavírek dolů, kterou odstartovali někteří z největších světových producentů červeného kovu. Glencore oznámila, že omezí 400000 tun produkce ve dvou afrických dolech. K oživení trhu s mědí však dopomohlo i zvýšení dovozu upravené mědi do Číny, který se stal opět ziskovým díky katodám mědi, které se vytahují z úložišť v čínských zónách celních skladů a následně jsou vpouštěny na tamní trh.
Ačkoliv poptávka po mědi byla v letošním roce zatím slabá, Čína i tak potřebuje dovážet 3 miliony tun červeného kovu ročně, aby naplnila vnitrostátní požadavky. Po většinu letošního roku však prozatím nebylo přesouvání katod mědi z celních skladů na pevninu ziskové a to kvůli přibližování pevninských a pobřežních úrokových sazeb. Materiál tak fakticky uvízl na čínských hranicích. V posledních měsících se však změnily dvě věci. Jednak v Číně vzrostly prémie, tedy jakýsi poplatek, který spotřebitelé jsou ochotni zaplatit za okamžité dodání kovu nad rámec tržních cen a to hlavně kvůli tomu, že spotřebitelé museli čerpat z domácích zásob. Konzultantská společnost CRU odhaduje, že se tyto prémie aktuálně v Číně pohybují okolo 110 až 120 dolarů za tunu.
Znovuotevření dovozního okna by však nemělo být zaměňováno s oživením poptávky v Číně. S čínskou poptávkou to sice vypadá o něco lépe, i nadále se však potýká s mnoha hrozbami. Dnes ráno cena mědi s tříměsíčním dodáním na Londýnské kovové burze klesla na 5274 dolarů za tunu, což oproti vrcholu z minulého týdne odpovídá propadu o 100 dolarů. Aktuálně dnes měď ztrácí 1,4 procenta na 5293 dolarů za tunu. Za poslední měsíc červený kov připsal 2,5 procenta.
Zdroj: FT, BBG
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?