Světové emerging markets doufají, že se Fed konečně rozhoupe k akci
Tento týden bezesporu visí ve vzduchu americký Fed a trhy s napětím očekávají jeho rozhodnutí ohledně počátku zvyšování sazeb. Některé z největších světových rozvíjejících se trhů prosebně vyhlížejí zasedání Fedu a doufají, že americká centrální banka ukončí jejich agonii a bez dalších odkladů bude tento týden jednat.
Giganti emerging markets, kteří bývali jedněmi z nejvýkonnějších hráčů na světových trzích, v poslední době tvrdě doplácejí na kolaps cen komodit poháněný obavami o čínské ekonomické zdraví a pouhé vyhlídky na zvýšení amerických úrokových sazeb možná již tento čtvrtek těmto trhům rozhodně nepřidávají. Investoři již nyní s příslibem větších zisků poté, co Fed skutečně začne sazby zvyšovat, přesouvají peníze do bezpečnějších, ale i tak ziskových amerických destinací.
Některé klíčové rozvíjející se trhy nyní preferují právě možnost rychlého strhnutí náplasti, které by udělalo tečku za nekonečným a bolestivým očekáváním toho, čemu stejně neuniknou. Rozhodnutí Fedu je podle guvernéra Peruánské centrální banky Julia Valarie snad nejočekávanější událostí posledního století. Valarie rovněž uvedl, že jeho samotného překvapuje, kolik centrálních bankéřů, se kterými mluví, by uvítalo růst sazeb co nejdříve. I on dodává, že je to právě nejistota, která opřádá načasování zvyšování, která ničí rozvíjející se trhy více než zvýšení sazeb samotné. S tím souhlasí i guvernér Indické centrální banky Raghuram Rajan, který taktéž upřednostňuje brzké a pomalé zvyšování sazeb.
Konec agonie?
Také Indonéskou centrální banku trápí hlavně pochybnosti. Její viceguvernér Mirza Adityaswara uvedl pro Financial Times, že američtí tvůrci monetární politiky jsou s ohledem na to jak se zachovat zmatení a nevědí, co udělat. Právě nejistota, kterou tím vyvolali je původcem vřavy na trzích. Podle Adityaswara se situace zlepší, pokud co nejdříve Fed učiní rozhodnutí a na trh například pustí očekávání, že přikročí jednou nebo dvakrát ke zvyšování a potom ho zastaví. Finanční trhy dosud nezapomněly na situaci z poloviny roku 2013, kdy guvernér americké centrální banky Ben Bernanke nadhodil možnost budoucího zvyšování úrokových sazeb, čímž vyvolal právě odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů.
Mnoho analytiků se však shoduje, že i kdyby Fed nakrásně referenční sazby z nuly, na které se držely od finanční krize roku 2008, zvedl, naděje na ukončení agónie mohou i tak být zmařené. Navíc smíšená data o americké zaměstnanosti a nejistota kolem Číny by mohla Fed vést k o něco delšímu vyčkávání. I pokud začne americká centrální banka jednat již nyní, spekulace na trzích stejně přetrvají. Přestože emerging markets věří, že pokud sazby začnou růst, otázka odlivu kapitálu se vyřeší a budou moci konečně otočit list, i pokud Fed bude skutečně ve čtvrtek jednat, od pátku dost pravděpodobně trhy zase začnou spekulovat, kdy přijde další zvýšení.
Zdroj: BI, CNBC
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?