Polsko má nového prezidenta, zlotý reagoval oslabením
Doposud silná a stabilní polská měna reagovala na zvolení Andrzeje Dudy polským prezidentem oslabením o jedno procento.
Polské volby vyhrál kandidát opozice Andrzej Duda, a to se trhům nemusí líbit. Ne že by sám Duda měl být velkou hrozbou pro polskou ekonomiku. Jeho vítězství ale zvyšuje šance populisticko-konzervativního hnutí Právo a Spravedlnost (PiS) v podzimních volbách. A s jeho vládnutím nemají investoři právě ty nejlepší zkušenosti. Polský zlotý je proto od rána pod tlakem a oslabil od nedělního odpoledne o více než 1 %.
Občanská platforma zaznamenala za dvě volební období vlády řadu úspěchů – Polsko nejlépe přestálo hospodářskou krizi a rostlo v průměru nejrychleji v celé EU, současně jeho slovo v rámci EU výrazně zesílilo a Donald Tusk se i díky tomu stal prezidentem EU. Těžko říci, co přesně Občanská Platforma pokazila. Ale je to pravděpodobně směs určité „okoukanosti“, ztráty výraznějších osob po odchodu Donalda Tuska do Bruselu a série menších korupčních klopýtnutí.
Vítězství Andrzeje Dudy zatím žádnou revoluci nepřinese. I když jeho populistické před-volební sliby (například nižší hranice pro odchod do důchodu) by v polské státní kase mohly udělat pěknou díru, nemá dostatečné pravomoci je prosadit. Může ale současné vládě znepříjemnit život používáním práva veta a tím tak zvýšit šance PiS na podzimní vítězství v klíčových parlamentních volbách. Současně může významně ovlivnit složení budoucí bankovní rady (z 1/3 + guvernér).
Daleko větším problémem by bylo ale vítězství PiS ve volbách do Sejmu. Andrzej Duda nám v předvolební rétorice dal ochutnat, co by Polsko pravděpodobně čekalo pod vládou PiS. V hospodářské politice by to byla pravděpodobně daleko nižší rozpočtová disciplína – plány na vyšší daňové úlevy, nižší věk odchodu do důchodu a vyšší podporu rodin s dětmi by podle hrubých odhadů mohly zvýšit polský veřejný dluh o více než 10 % HDP. V evropské politice by současně Polsko asi přeladilo na maďarskou notu. Andrzej Duda mluvil o větší podpoře národního státu a větším vymezením vůči Unii a především Německu.
To je v ostrém kontrastu s dnešní proevropskou politikou Polska, ve které je Německo jedním z hlavních partnerů. PiS by se pravděpodobně inspirovala v Maďarsku také při řešení problému hypoték v zahraničních měnách, kde nakonec velká část ztrát byla převedena na banky. Podzimní volby tak mohou být hodně napínavé a zlotý z nich může být značně nervózní. V případě těsného výsledku navíc prezident hraje klíčovou roli při sestavování nové vlády.
Jan Bureš, ČSOB
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?