8 chyb v životopisu, které zabijou šance na vaši novou práci
28 procent manažerů lidských zdrojů v průzkumu Accountemps z roku 2010 uvedlo, že právě životopis je fází v procesu hledání nového zaměstnání, kde většina uchazečů chybuje. Na základě rozhovorů s personálními poradci bylo odhaleno osm nejčastějších chyb v CV, kvůli kterým se jejich autoři nedostanou do dalšího kola výběru.
1. Zbytečné podrobnosti z osobního života
V profesním životopisu nesmí chybět celé jméno, dosažené vzdělání a kontakt na vás (e-mail, telefonní číslo, adresa). Zbytek je tak trochu balast.
Věk, rodinný stav, informace o ostatních rodinných příslušnících, politická orientace, národnost, náboženské vyznání, rasa, způsob bydlení a další - to nemá ve stručném CV co dělat, pokud se nechystáte pracovat pro organizaci, kde by tyto informace byly považovány (například vzhledem k náplni práce) za klíčové.
Pokud se potenciální zaměstnavatel bude chtít dozvědět víc, vyžádá si podrobnosti telefonicky nebo osobně na pohovoru. Takže kašlete na různé online vzory CV - jejich použitím můžete u kvalitní firmy dokonce "získat" nevýhodu oproti konkurentům, kteří své CV napíší "stručně, jasně a výstižně".
Brigády ze střední školy zaměstnavatele většinou neohromí. Do CV patří relevantní pracovní zkušenosti. I když v některých oborech můžete svými koníčky zaujmout více, než byste předem odhadli, například v reklamní branži.
Fotografie není nutností. Posuzovat uchazeče podle vzhledu je až na výjimky (modeling, herectví ap.) dokonce zakázané.
2. Mzdové požadavky
Většina uchazečů o zaměstnání se cítí nesvá, když má diskutovat o svých platových požadavcích, protože právě chyba v tomto odhadu může znamenat ztrátu šance na úspěch.
Proto je lepší se v CV této citlivé informace úplně vyvarovat, a pokud vůbec, tak ji zmínit pouze v průvodním dopisu. Pokud personalista údaj o platu vyžaduje, je vhodné udat nějaké rozmezí.
3. Lži
Pravdivost uvedených informací by měla být samozřejmostí, ale personální poradci tvrdí, že hranice mezi přikrášlením a čistou lží bývá často tenká. Právě lhaní bývá téměř nejčastějším důvodem neúspěchu.
Lidé nejběžněji lžou o své pracovní historii. Často zveličí úspěchy, nebo naopak maskují pracovní selhání tím, že některé zaměstnavatele vynechají a nahradí je praxí u jiných firem. Odhalení lži sice nemusí být pro personalistu snadné, ale vždy má pro uchazeče velmi negativní důsledky.
4. Důvěrné informace z předchozích zaměstnání
Na mnoha místech se pracuje s důvěrnými informacemi. Možná máte vnitřní pocit důležitosti, že víte víc než ostatní, ale k vylepšení svého životopisu takové údaje rozhodně nikdy nepoužívejte.
Neveřejné informace nesmí být NIKDY sdíleny. Pokud by se stal opak, hovořilo by to o vaší nedůvěryhodnosti.
Potenciální zaměstnavatel by věděl, že vám nikdy nesmí svěřit do ruky citlivá data a současný (nebo bývalý) zaměstnavatel by mohl únik informací dohledat a vyvozovat právní důsledky.
5. "Dostal jsem padáka"
Životopis by měl být veden v pozitivním stylu, proto do něj nepatří důvody toho, proč jste byli vyhozeni z práce.
To však neznamená, že musíte nutně lhát. Pokud jste vyzváni, abyste vysvětlili, proč jste opustili předešlé zaměstnání, musíte zatnout zuby a stručně a diplomaticky osvětlit situaci.
6. Přehnaná důležitost
Stačí opravdu málo a při snaze "se prodat" to zkrátka přeženete. Příliš mnoho přehnaně důležitých funkcí ve výčtu praxe personalistu určitě praští do očí.
Zvláště uchazeči s omezenými zkušenostmi mívají tendenci zveličovat své dřívější pracovní zkušenosti a pokoušejí se při tom napodobit slovník vysokých manažerů. Do CV je proto nejlépe uvádět oficiální označení a popis pozice, protože personalista si dokáže udělat pravý obrázek o kompetencích vašeho postavení sám.
7. "Reference na vyžádání"
Tradiční slogan "reference k dispozici na požádání" je už vážně nuda. Uvádět by se měly jen solidní, dostupné reference. Když už o ně manažer požádá, musíte být připraveni se o ně podělit.
8. Přemíra informací
Vracíme se trochu na začátek, ale nejde teď o informace, které do CV nepatří. Jen když toho máte za sebou opravdu hodně, snažte se to trochu zkrátit.
Personalisté jsou unaveni čtením životopisů, proto nebudou číst slovo od slova životopis připomínající slohovou práci. Upřímně řečeno, pokud svůj CV přehltíte informacemi, pravděpodobně ho nepřečtou vůbec.
CV je už nyní běžně požadován ve formě strukturovaného textu. Detaily je pak možné připojit v přílohách.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- § 50 paragraf 50 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- 8 chyb v životopisu, které zabijou šance na vaši novou práci
- Chyby v životopisu, které pohřbí vaši šanci na novou práci - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky