Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Měny-forex  |  26.03.2015 18:00:00

ČNB verbálně intervenovala vůči koruně, ta je na čtyřtýdenním minimu


Do obchodování s korunou dnes zasáhlo zasedání České národní banky. Ta sice ponechala sazby i nastavení kurzového závazku v souladu s očekáváním beze změn, zdůraznila však antiinflační rizika vůči své únorové prognóze. Zároveň tak podle centrální banky roste riziko nutnosti posunout hladinu závazku směrem ke slabším korunovým úrovním. Česká měna se po zveřejnění výstupu ze zasedání krátce propadla až nad 27,55 CZK/EUR, nejslabší hodnotu za poslední čtyři týdny. Poté sice koruna část svých ztrát korigovala, ale i tak v celodenním hodnocení ztratila téměř půl procenta, když kurz uzavíral zhruba na úrovni 27,50.  

ČNB podle našeho názoru záměrně zvolila ve svém prohlášení takový tón, aby korunu oslabila z úrovní pod 27,40, kde se kurz nacházel v uplynulých týdnech. Centrální banku znervózňovaly spekulace ohledně případného testování jejího závazku držet kurz nad hladinou 27 CZK/EUR, které se objevovaly během druhé poloviny února a v březnu. Ty souvisely především s kritikou prezidenta na adresu ČNB a částečně i s vývojem měnové politiky v zahraničí (spuštění kvantitativního uvolňování ECB, snižování sazeb v ostatních evropských zemích).  

Centrální banka tak dnešní verbální intervencí dostala kurz do bezpečnější vzdálenosti od úrovně kurzového závazku. Riziko posunu závazku směrem ke slabším korunovým úrovním však nepovažujeme za příliš veliké. Dle nás bude ČNB vyhovovat kurz zhruba v pásmu 27,50-27,80, kde se koruna obchodovala v druhé polovině loňského roku. To na únorové schůzce s analytiky (v rámci naší interpretace) naznačil Jiří Rusnok, podle kterého ČNB preferuje spíše stabilitu kurzu (v té době se koruna nacházela na úrovni cca 27,70 CZK/EUR). Vyšší pravděpodobnost posunu závazku podle našeho názoru souvisí mechanicky s protiinflačním vyzněním nižšího než (v prognóze ČNB) očekávaného růstu mezd a zároveň se silnější korunou v nedávné době.

Centrální banka zároveň zopakovala, že ukončení intervenčního režimu neočekává dříve než na horizontu prognózy, tj. v H2 16. Ponecháváme proto v platnosti nás výhled, že "exit" nastane skutečně až v H2 16 s prvním zvýšením sazeb na konci příštího roku.  

Ostatní regionální měny si ve čtvrtek žily svým životem. Forint kompenzoval své výrazné zisky z předchozích dnů, když oslabil o zhruba čtyři desetiny procenta. Zlotý si naopak připsal desetinu procenta a posunul se na nové maximum od začátku roku 2013.

Autor: Marek Dřímal

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688