Vydělat tisíce procent na jedné akcii je takřka nemožné. I když trefíte tu správnou firmu, neunesete propady
Pokud byste před deseti lety koupily akcie společnosti Apple, dnes byste měli na kontě zisk skoro dva a půl tisíce procent. Představa je to pěkná, ale opravdu udržet ziskovou akcii tak dlouho dokáže na světě jen hrstka investorů. Vysvětlím proč.
Představte si, že jste nejlepší ve výběru společností, které budou lídry ve svém oboru. Prostě máte talent na vyhledání dalších „Microsoftů“ – tedy společností, které dokáží měnit svět a které mají potenciál k obrovskému růstu a v budoucnosti budou nejvíce ziskové. Navíc si představte, že máte schopnost tyto firmy „vyčenichat“, ještě když jsou v plenkách a téměř nikdo je nezná. Investice do firem jako Google, Apple, Tesla nebo Netflix v jejich počátcích se nyní počítá v tisících procentech. V tomto případě byste pohádkově zbohatli. Ovšem i kdybyste tuto schopnost měli, tak pravděpodobnost, že byste opravdu zbohatli, je velmi nízká.
Důvodem je způsob chování člověka, které je primárně nastaveno tak, aby přežil, a tedy minimalizoval riziko nepřežití. Následně nebudu přežitím považovat boj o holý život, ale spíše finanční zabezpečení jednotlivce a jeho rodiny. Doba se přece jen trochu posunula a kyj v drtivé většině případů již není potřeba. Člověk je prostě nastaven tak, že nechce snášet bolest a nejistotu. A právě nejistota by vás od pohádkového bohatství odvrátila.
Mnoho investorů se již někdy podívalo na vývoj akcií Applu a při tom proneslo: „Kdybych byl býval koupil akcie v roce 2003 za 1 dolar a prodal dneska, to bych ze sto tisíc korun měl skoro 12 miliónů korun plus navíc vyplacené dividendy.“ (Odhlížím od měnového rizika, kterému se mimochodem lze velmi levně vyhnout díky měnovému zajištění – pro ilustraci používejme neměnný kurz 20:1.) Tato hypotéza je správná, ale problém je v tom, že člověk nechce cítit bolest a nejistotu. Proto kýžených 12 milionů Kč by pravděpodobně na účtu nesvítilo. Nevěříte? Posuďte sami. Přesuňme se zpátky do roku 2003 a vy prozíravě nakoupíte 5 000 kusů akcií společnosti Apple za celkem sto tisíc korun s tím, že společnost má obrovský potenciál k růstu. Na přelomu let 2007/2008 je hodnota vaší investice téměř tři miliony korun. Pro ilustraci - tři miliony korun činí hrubý výdělek zaměstnance za 10 let, bereme-li v úvahu současnou průměrnou mzdu v České republice. Ovšem v následujících 12 měsících investice pomalu ztrácela na hodnotě, až se zastavila na úrovni 1,1 milionu, což je pokles o 63 %. A nyní ruku na srdce. Kdo by snášel bez „ztráty kytičky“, že ze tří milionů je najednou jeden? Kdo by měl klidné spaní? Mnoho investorů by buď v průběhu poklesu prodalo, nebo čekalo opět na návrat zpátky na tři miliony. A potom by investoři uvažovali o prodeji a byli by šťastni, že se akcie Applu opět vrátili na maxima.
Jsou ale i skalní příznivci Applu, kteří by IPhone nevyměnili za nic na světě. Tito investoři by v roce 2012, tedy 10 let od počátku investice, drželi akcie v hodnotě 10 milionů korun. Poté ale opět přišlo zaklopýtnutí a akcie se sesunula o 45 % a hodnota investice se snížila o 4,5 milionů – což je 180 průměrných měsíčních platů v ČR, tedy 15 let práce. To by „zamávalo“ i s asijskými fanoušky Applu, kteří jsou schopni před obchodem nepřetržitě čekat na nový produkt i několik dní. A i přes toto zaklopýtnutí se Apple přehoupl a dnes by investor inkasoval výše zmíněných 12 miliónů korun. Přitom Apple je proti akciím společnosti Netflix slabým odvarem. Netflix od roku 2003 posílil o více než 7 000 %, ale byl také schopen v roce 2011 během pouhých čtyř měsíců ztratit 80 % své hodnoty.
Takže problém číslo jedna je vybrat správou firmu. Poté problém číslo dvě - vydržet krušné časy. Tyto dvě podmínky jsou v drtivé většině pro drobné investory nepřekonatelné. V tomto případě je pro drobného investora řešením kupovat trh jako celek, a to na pravidelné měsíční nebo čtvrtletní bázi. Proč trh jako celek? V dlouhém období akciové trhy rostou především díky rostoucí produktivitě práce a permanentně rostoucí peněžní nabídce. Proto když investor nevyžaduje nadprůměrný výnos, ale ani podprůměrný výnos, tak kupovat celý trh je vhodná strategie. Celý trh si může investor koupit různými způsoby. Existují různé cenné papíry „zavěšené“ na akciové indexy. Nebo může zvolit podílové fondy zaměřené na globální hráče. A pravidelné báze investorovi zajistí klidný spánek, protože si neustále průměruje nákupní cenu. Když tedy dojde k poklesu na akciovém trhu, tak si za stejnou částku je schopen koupit větší „koláč“ a nemusí se stresovat časováním trhů, aby nezainvestoval zrovna na vrcholu všech vrcholů.
Michal Valentík
Působil jako senior makléř a proprietary trader, nyní je hlavním investičním stratégem investiční společnosti ČP INVEST. Vystudoval VŠE v Praze se specializací na finance a ekonomické teorie. Absolvoval stáže na Hongkong University of Science and Technology a Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg. Ve svých článcích a analýzách se zabývá především aktuálním vývojem na kapitálových trzích, investováním a ekonomickými teoriemi. Ve volném čase se věnuje horolezectví.
ČP INVEST investiční společnost, a. s. je součástí finanční skupiny Generali, která se 77 tisíci zaměstnanci po celém světě a se 65 miliony klientů ve více než 60 zemích zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a v regionu střední a východní Evropy, kde je jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti GCEE. br> Společnost ČP INVEST poskytuje služby v oblasti kolektivního investování od roku 1991 a za dobu svého působení se stala přední investiční společností v České republice. Aktuálně spravuje majetek přesahující 26 miliard Kč. ČP INVEST je zároveň celosvětově výhradním distributorem fondů Generali Invest CEE. Správa portfolií fondů ČP INVEST i Generali Invest CEE byla svěřena společnosti Generali Investments CEE, která disponuje velmi silným analytickým zázemím a je největším správcem investic v České republice.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- VIG - Akcie VIG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- E4U - Akcie E4U aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- CPI FIM - Akcie CPI FIM aktuálně - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?