Proč se nebát akcií
Příslušníci generace Y (narození v 80. a 90. letech) prý nevěří akciovému trhu, tvrdí sloupkař Morgan Housel v komentáři pro Wall Street Journal. Proč? Jsou jen pohodlní, nebo je jejich nedůvěra něčím podložena?
Výhodou brzkého začátku investování je dlouhý časový horizont. Americký akciový trh nabízí od roku 1871 zhruba 6,8% reálný roční výnos, což je důvod, proč by investoři neměli na akcie zanevřít (od roku 1900 je to 5,8 %, celosvětově se roční výnos blíží k 5 %).
Kde je zakopaný pes?
Značně závisí na tom, co zaplatíte na začátku. Při zkoumání každého desetiletí zpětně do roku 1900 a při době držby akcií na 12 let zjistíte, že:
– reálné výnosy se pohybují ve velmi širokém pásmu od -2,5 % ročně (pokud jste začali v roce 1930) k 16 % ročně (pokud jste začali v roce 1950); - zhruba třetina všech období držby po 12 let zahrnovala dekádu ztrát; - valuace se nacházely v pásmu Shillerova poměru CAPE 6 (1920) až 44 (1999); – pokud jste rozčlenili 11 desetiletí do třetin a zprůměrovali jste nejlepší a nejhorší čtyři dekády, dostali jste:
TOP 4:
- 10,42% anualizované výnosy s průměrnou počáteční valuací 13,25.
NEJHORŠÍ 4:
- 1,41% anualizované výnosy s průměrnou počáteční valuací 24,5.
Všímáte si rozdílu? Levná startovní pozice znamenala lepší výnosy a přeplácení vedlo ke ztrátám. Aktuální situace (CAPE 26,5) je tedy pochopitelně problém.
Příslušníci generace Y jsou možná jen chytřejší, než vypadají, a jejich averze k akciím je racionálně podložená. Je to deprimující, ale ještě není vše ztraceno.
Špatnou zprávou je to, že jsou americké akcie drahé (i když podle analytiků ještě nejsou v bublině). Dobrou zprávou je naopak to, že zbytek světa zůstává relativně levný. Valuace ve zbytku světa jsou na mnohem rozumnějších úrovních, než je dlouhodobý průměr CAPE 15. Průměr CAPE nejlevnějších 10 akciových trhů světa je směšných 8.
Sečteno a podtrženo, akcie by neměly být z portfolia zcela vynechávány. Při investici je ale potřeba zvážit následující kroky:
- Portfolio sestavujte s respektováním globálních vah tržních valuací s možným nadvážením domácích (amerických) akcií.
- Pro eliminaci rizika koncentrace firem s velkou tržní kapitalizací zvažte alokaci vah podle HDP daných zemí.
- Vyplatí se i hodnotový přístup. Přemýšlejte o nadvážení nejlevnějších zemí a vyřazení těch nejdražších (což by znamenalo nízkou či nulovou alokaci v amerických akciích).
- Dbejte na diverzifikaci. Neznamená to výběr jedné nebo dvou zemí, ale spíše skupiny nejlevnějších zemí (třeba desítky).
Byt jako investice je aktuálně zajímavá příležitost. Následujte těchto 5 rad, abyste se při nákupu nespálili Pronájem bytu či domu se vyplatí, pokud je roční výnos alespoň 5 %. Při koupi ...
Budoucnost světa: Těchto 24 grafů by měl vidět každý z nás Průmyslová revoluce, rychlá urbanizace a změny klimatu. Jak lidská činnost mění svět, ve kterém žijeme? ...
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?