OPEC odmítl snížit těžbu a ropa propadla pod 70 dolarů
Autor: Michal Glovčík
Ropný kartel OPEC minulý týden na svém jednání ponechal úroveň produkce ropy beze změny. Cena ropy se v reakci na to dále propadla až pod 70 dolarů za barel. Cílem organizace OPEC je zřejmě otestovat, jaká úroveň ceny je pro těžaře ropy z břidlic v USA nutná k tomu, aby jejich produkce ropy byla rentabilní.
Po rozhodnutí OPEC se cena americké lehké ropa WTI propadla o 7 % a obchodovala se těsně pod 69 dolaru za barel, což je nejnižší úroveň od května roku 2010. V Evropě cena ropy Brent klesla také zhruba o 7% na 73 dolarů. Cena ropy od června klesla o 30 % a po rozhodnutí OPEC by mohla klesnout ještě více a zamířit i k hranici 60 dolarů za barel.
Akcie velkých ropných společností na londýnské burze, včetně BP a Royal Dutch Shell (RDSB), v návaznosti také klesaly po rozhodnutí OPEC.
Nedávný pokles cen ropy vyvolal mezi některými členy ropného kartelu obavy, a tak mnozí očekávali, že se země organizace OPEC poprvé od roku 2008 dohodnou na snížení produkce ropy ve snaze zvýšit její ceny, ale především Saudská Arábie, která má mezi členy OPEC největší vliv, chtěla, aby úroveň produkce zůstala na stávajících hodnotách ve snaze odrazit konkurenci v podobě amerických těžařů ropy z břidlic. Denní produkce ropy kartelu OPEC se v říjnu pohybovala zhruba na 31 miliónech barelů denně. Analytici tvrdí, že by bylo zapotřebí snížení produkce o zhruba 1,5 milionu barelů denně na podporu cen ropy.
Tato nečinnost je špatnou zprávou pro některé ropné země, jako je Rusko, Nigérie a Venezuela, které jsou závislé na cenách nejméně 90 dolarů za barel, aby splnily své ekonomické cíle.
Rusko kvůli levné ropě a sankcím ze strany Západu ročně přijde o zhruba 140 miliard dolarů. Po včerejším ohlášení rozhodnutí organizace OPEC ruský rubl spadl o další 2,5%. Rusko sice není členem OPEC, ale před zasedáním požádalo organizaci o solidaritu. Více než polovina příjmu rozpočtu Ruska pochází z prodeje ropy a zemního plynu. Zato socialistický režim prezidenta Madura ve Venezuele potřebuje vyšší ceny ropy k tomu, aby mohl financovat svůj štědrý sociální program.
Na rozhodnutí OPEC reagovala i měna největšího vývozce ropy západní Evropy. Norská koruna je v současnosti na pětiletém minimu vůči dolaru a včera se dále propadla o 1,7 % na 6,9441 za dolar. Měna ztratila 7,5 procenta vůči dolaru a více než 6 % oproti euru od začátku října, kdy ceny ropy začaly klesat.
Norský ministr financí Siv Jensen, řekl, že norská vláda nebude přepracovávat rozpočet, i když počítá se vyšší cenou ropy, a že přenechá řešení této situace na centrální bance, která je na to lépe uzpůsobena a dále sdělil, že slabší Norská koruna by mohla ekonomice pomoci.
Mezitím si někteří členové OPEC, včetně Saúdské Arábie, Kuvajtu, Kataru a Spojených arabských emirátů mohou dovolit být méně znepokojeni poklesem cen ropy, protože si vybudovaly finanční polštář 2,5 biliónů dolarů úspor.
Země Perského zálivu mohou vidět v nižších cenách ropy převládajících po delší časové období výhodu v tom, že zatlačí na břidlicový průmysl v USA a ukáže se, jak je těžba ropy z břidlic rentabilní. Obecně se soudí, že aby těžba ropy z břidlic byla ekonomicky výhodná, je potřeba vyšších cen okolo 80 dolarů za barel, ale nemusí to být pravda.
USA nyní produkují okolo 9 miliónů barelů ropy denně. Boom v těžbě ropy v USA byl dán kombinací horizontálních vrtů a hydraulického štěpení. Tato technika je obvykle dražší než těžba ropy běžným způsobem. Avšak podle Mezinárodní agentury pro energii v Paříži pouze 4% produkce z břidlic v USA potřebují cenu ropy 80 dolarů a více, aby byly ziskové. Většina produkce z břidlic však zůstává zisková až k hranici 42 dolarů za barel. Některým vývozcům ropy ze středního východu však může postačovat cena ropy i na úrovni 30 dolarů za barel.
V minulosti OPEC často snižoval produkci ropy, aby tak dosáhl vyšších cen. Ale v současnosti, kdy existuje velká kapacita mimo ropný kartel OPEC, není snížení produkce v nejlepším zájmu organizace především Saudů, potažmo celé OPEC. Jen produkce USA a Ruska dohromady dosahuje denně 20 miliónů barelů ropy. Ponechání současných limitů těžby ropy je tak tvrdou geopolitickou sázkou na to, kdo si může více dovolit nižší ceny ropy.
Více zajímavostí a článků naleznete na investičním portálu STOX.CZ
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sdružení obyvatel domu č.p. 70 Včelnička 70, 394 70 Kamenice nad Lipou - obchodní rejstřík, úplný výpis
- § 70 paragraf 70 - Zákon o důchodovém spoření č. 426/2011 Sb.
- § 70 paragraf 70 - Zákon o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb.
- Nové Vilémovice 70, Uhelná, 790 70 Javorník u Jeseníku, objekt - Města a obce
- § 70 paragraf 70 - Zákon o sociálním zabezpečení č. 100/1988 Sb.
- Kravařovská 70/2, 747 70 Opava-Komárov, objekt - Města a obce
- § 70 paragraf 70 - Exekuční řád č. 120/2001 Sb.
- § 70 paragraf 70 - Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- § 70 paragraf 70 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- § 70 paragraf 70 - Správní řád č. 500/2004 Sb.
- § 70 paragraf 70 - Daňový řád č. 280/2009 Sb.
- § 70 paragraf 70 - Trestní zákon č. 140/1961 Sb.
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?