Euro si nakonec minulý týden polepšilo
Navzdory silným americkým datům si euro v závěru minulého týdne polepšilo. Po celý týden přitom kurz osciloval v relativně úzkém pásmu 1,24 až 1,25 USD/EUR. I když se hladina 1,24 USD/EUR dostala v pátek pod tlak, nakonec podržela. Následovaly výběry dolarových zisků, které nakonec kurz vystřelily až na dohled úrovně 1,2550 USD/EUR.
Zveřejněné fundamenty ovšem i nadále vyznívají spíše ve prospěch dolaru. Americké maloobchodní tržby příjemně překvapily a více než vykompenzovaly zklamání, které přineslo září. Dobrou náladu amerických domácností podtrhl vzestup listopadové spotřebitelské důvěry University of Michigan na sedmileté maximum. Ani evropská data v podobě předběžných odhadů HDP za Q3 nezklamala. Německá ekonomika se vyhnula recesi a o nečekaných 0,3 % q/q si polepšila francouzská ekonomika. A i když celá eurozóna vykázala za Q3 14 nadkonsensuální růst ve výši 0,2 % q/q (tedy cca 0,8 % q/q anualizovaně), ostře to kontrastuje s výkonností americké ekonomiky, která za Q3 14 rostla anualizovaným tempem 3,5 % q/q.
Úvod tohoto týdne již patřil americkému dolaru , když se kurz včera pohyboval v klesajícím trendu směrem k 1,2450 USDS/EUR. Dolar si polepšil navzdory tomu, že včerejší americká data za očekáváními zaostala. Říjnová průmyslová výroba zaznamenala nečekaný pokles o 0,12 %, listopadová průmyslová aktivita v okolí New Yorku sice vzrostla, ale ne tak výrazně, jak čekal trh. Za včerejším klesajícím trendem ovšem nestál ani tak posilující dolar jako spíše oslabující euro. Důvodem byla slova šéfa ECB. M.Draghi totiž uvedl, že podpora mizerného hospodářského růstu v eurozóně může zahrnovat i nákupy státních dluhopisů centrální bankou.
Americkému ekonomickému kalendáři vévodí pro tento týden středeční zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. Jednalo se o zasedání, kde byl ukončen program kvantitativního uvolňování a jehož výstup překvapil jestřábí rétorikou. Ekonomické indikátory by měly rostoucí trendy v americké ekonomice i nadále potvrzovat. Očekáváme další vzestup Fed indikátorů za listopad, potvrzení pokračujícího oživování na nemovitostním trhu. Inflace by sice měla jít níže, ovšem výlučně kvůli padajícím cenám ropy. Jádrová inflace by naopak mohla o 0,3 % m/m vzrůst.
Evropské indikátory by měly potvrdit "lowflaci". PMI indexy jednotlivých evropských zemí i německý ZEW index by za listopad měly vykázat nepatrné zlepšení, a to již druhý měsíc v řadě. To by mělo být potvrzením, že pravděpodobnější než další recese je pokračování nevýrazného růstu doprovázeného nízkou inflací. Sledována bude v tomto týdnu i celá řada projevů evropských centrálních bankéřů.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?