Odhady HDP za Q3 14 nechaly regionální měny v klidu
Kurzový vývoj středoevropských měn nebyl v tomto týdnu jednoznačný. Dařilo se maďarskému forintu, který mírně, ale kontinuálně posiloval a v celotýdenním hodnocení si připsal zhruba procento a čtvrt. Úspěch na forintu podtrhla v závěru týdne solidní statistika HDP za Q3 14ve výši 0,5 % q/q. Naopak se v tomto týdnu a zejména v jeho druhé polovině nedařilo polskému zlotému. Zveřejněná říjnová inflace totiž skončila výrazně pod tržním očekáváním a potvrdila sílící deflaci. To na trhu vyvolává očekávání, že polská centrální banka bude pokračovat v cyklu uvolněné měnové politiky.
Česká měna na počátku týdne posílila z hodnot nad 27,70 CZK/EUR pod 27,60 CZK/EUR, aby se následně stabilizovala těsně nad hladinou 27,60 CZK/EUR, kde se kurz následně udržel po většinu týdne. Domácí měna tak nijak nereagovala na zveřejněné ekonomické ukazatele, ani na dnešní publikování inflační zprávy ČNB a zápisu z posledního jednání bankovní rady. Z toho vyplynulo, že centrální banka vítá, že se kurz koruny pohybuje zřetelně nad úrovní vyhlášeného kurzového závazku. Za posunem inflační prognózy směrem dolů stojí především utlumený cenový vývoj v eurozóně.
Říjnová inflace byla opět nižší, než s čím ve své prognóze počítala centrální banka. V meziročním vyjádření totiž stagnovala na zářijových 0,7 % y/y, ČNB naopak čekala její zrychlení na 0,8 % y/y. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %. Důvodem ovšem byla pouze sezónnost u jádrové inflace. Pohonné hmoty totiž v říjnu poklesly o 0,5 % m/m, regulované ceny stagnovaly a potraviny marginálně vzrostly. V dalších měsících lze očekávat pokles cen pohonných hmot díky propadu cen ropy na světových trzích. Klesat by ovšem měly i ceny potravin díky nadprůměrné úrodě a dovozním sankcím ze strany Ruska. Doposud bránila jejich poklesu slabší koruna, v dalších měsících by tomu však již být nemělo. Ke konci roku by meziroční inflace měla mírně decelerovat k 0,3 %, opětovnou akceleraci očekáváme až v druhé polovině příštího roku. N ízkoinflační prostředí tak bude nadále přetrvávat.
Zlepšení na trhu práce bylo v říjnu ve srovnání s očekáváním výraznější. Podíl nezaměstnaných se v říjnu snížil na 7,1 % ze zářijových 7,3 %. Výsledek tak překonal naše i tržní očekávání ve výši 7,2 %. Během října se počet uchazečů o zaměstnání snížil o téměř 9 500 a dostal se tak pod 520 tisíc; oproti říjnu loňského roku je nezaměstnaných o více než 37 tisíc méně. Na sezónně očištěné bázi by míra nezaměstnanosti měla do konce roku ještě dále mírně klesat. Nicméně bez sezónního očištění se dočkáme vzestupu na 7,7 %, což ale i tak bude o 0,5 pb níže ve srovnání s prosincem 2013.
Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostl česká HDP v Q3 letošního roku po očištění o cenové, sezónní a kalendářní vlivy v reálném vyjádření o 2,3 % y/y, přičemž ve srovnání s minulým čtvrtletím vzrostl o 0,3 %. Ekonomický růst tak mírně zaostal za očekáváními trhu. Struktura růstu zatím publikována nebyla. Podle našich předpokladů statistiku HDP na straně zdrojů znovu ovlivnila změna spotřební daně z cigaret, která vešla v platnost na začátku října tohoto roku. Příspěvek daní z produktů k HDP, který ovlivňuje předzásobování kolky, pravděpodobně vytvořil kladný hospodářský růst. Podle komentáře ČSÚ ke tvorbě HDP přispěl hlavně průmysl tažený automobilovým sektorem, zatímco negativně působil vývoj ve službách.
Z fundamentálního pohledu již příští týden příliš zajímavý nebude. Jediným ekonomickým ukazatelem z tuzemska bude říjnová statistika vývoje cen průmyslových a zemědělských producentů. Očekáváme pokračování deflačních tendencí, naše odhady se dokonce nacházejí pod tržním konsensem. V situaci narůstajících protiinflačních rizik a spíše decelerujícího růstu se nedá očekávat, že by česká měna posilovala. Naopak pro nadcházející měsíce vnímáme spíše riziko na straně slabší měny.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI