Volatilní týden pro kurz USD/EUR
Kurz eura proti dolaru zažil volatilní týden bez výraznějších trendů. Do obchodování zasáhly důležité makroekonomické indikátory z obou břehů Atlantiku (americký maloobchod a průmysl, evropské HDP a německý ZEW index), které většinou zaostaly za očekáváním trhů. Smíšené zprávy přicházely z Ukrajiny a Ruska. Zatímco během týdne riziková averze spíše klesala, páteční údajné zničení ruských vojenských vozidel na východě Ukrajiny opět napětí vystupňovalo. Euro proti dolaru ale nakonec za celý týden ztratilo jen zhruba desetinu procenta, když v pátek uzavřelo těsně pod hranicí 1,340 USD/EUR.
Údaje o HDP v Q2 14 ve většině velkých evropských zemí zaostaly za očekáváním, když například německá ekonomika poklesla o 0,2 % q/q a francouzské hospodářství stagnovalo. Žádný růst tak nezaznamenala ani ekonomika eurozóny jako celek. Otázkou je, jak toto zpomalení (a nervozita na trzích spojená s rusko-ukrajinskou krizí a sankcemi) ovlivní ekonomickou situaci v druhé polovině roku. Ekonomové SG předpokládají zachování růstu eurozóny v Q3 i Q4, ale celoroční dynamiku HDP revidovali kvůli horšímu Q2 z 1,0 % na 0,8 %.
Kondici evropské ekonomiky tento týden poodhalí srpnové indexy PMI. SG očekává jejich meziměsíční zhoršení ve Francii, v Německu i pro celou eurozónu. I tak by ale měly - co se týká Německa a EMU - ukazovat na pokračující mírné oživení v souladu s odhady SG pro HDP.
Makroekonomické údaje v USA v minulém týdnu přinesly smíšený obrázek americké ekonomiky. Zatímco páteční průmysl překonal očekávání a využití kapacit vzrostlo na nové pokrizové maximum, maloobchodní tržby výrazně zaostaly za odhady. Vzhledem k velkému podílu soukromé spotřeby na americkém HDP tak data naznačují spíše pomalejší růst ekonomiky (původním odhadem SG pro Q3 14 je růst o 3,5 % q/q anualizovaně).
Tento týden budou investoři v USA čekat především na data o červencové inflaci. Spotřebitelské ceny by měly vzrůst o 0,2 % m/m a jejich meziroční dynamika by měla setrvat na 2,1 %. Ve středu bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Fedu. Na něm sice američtí centrální bankéři vylepšili hodnocení stavu ekonomiky, pořád však varují před problémy na trhu práce (nedochází k akceleraci růstu mezd navzdory snižující se oficiální míře nezaměstnanosti). Trh práce bude hlavním tématem tradiční konference v Jackson Hole, která začíná ve čtvrtek večer. Během pátku promluví Janet Yellen, která by měla opět upozornit na problémy amerického ekonomického oživení. Konference by tak měla potvrdit přislib akomodativní měnové politiky Fedu a podpořit riziková aktiva.
Autor: Marek Dřímal
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?