Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Komodity  |  08.08.2014 08:49:00

Euro si ve čtvrtek připsalo další ztráty

Tento týden je pro společnou evropskou měnu nepříznivý. Největší ztráty zaznamenala v úterý a ve středu dopoledne. Ve středu odpoledne své ztráty euro mírně korigovalo, nicméně včera odpoledne opět ztrácelo, když se kurz USD/EUR posunul z úrovní okolo 1,3380 na dnešních ranních 1,3360.
 
Podle očekávání a navzdory nízké inflaci a zhoršujícímu se výhledu v EMU nepřineslo včerejší zasedání ECB téměř nic nového. Podle M. Draghiho je eurozóna stále na cestě postupného, křehkého a nerovnoměrného oživení, zatímco za nízkou inflací v červenci stály hlavně ceny energií. Ke geopolitickým rizikům uvedl, že prozatím je stále velmi těžké ohodnotit jejich plný dopad na ekonomiku, nicméně se jedná o klíčové riziko směrem k horšímu vývoji. Zdůraznil také potřebu strukturálních reforem a jednotné fiskální politiky, jelikož uvolněná měnová politika či nižší daně jen těžko pomohou zemím, kde jsou velké překážky investovat a založit podnikání.  U sledovaného tématu případného nákupu ABS zmínil, že přípravné práce pokračují a měly by vyústit v aktivaci tohoto programu, samozřejmě vše bude záviset na inflačním výhledu (SG očekává zahájení nákupů těchto aktiv na začátku příštího roku v rozsahu 300 mld. eur, později může v případě potřeby dojít k rozšíření o nákupy státních dluhopisů). Již oznámené programy dodávky likvidity by měly dle jeho slov přinést velký zájem v rozsahu 450-800 mld. eur (TLTRO). Nakonec rozdílné směry v měnové politice USA a EMU (v EMU další uvolňování měnové politiky zatímco v USA naopak ukončování nákupů aktiv a příprava na zvyšování sazeb) dávají fundamentální důvod k oslabování eura proti dolaru, s čímž lze určitě souhlasit.
 
Včerejší data z eurozóny opět zklamala, když německá i španělská průmyslová výroba za červen zaostaly za očekáváními. Na druhou stranu se horší výsledek průmyslu z Německa do určité míry očekával, když již ve středu výrazně zklamaly německé objednávky, které se propadly již dva měsíce v řadě. Dnes ráno byly zveřejněny ještě údaje o německém zahraničním obchodě, když exporty vzrostly o slušných 0,9 % a dovozy dokonce o 4,5 % meziměsíčně. Dnes se ještě dočkáme údajů o průmyslové výrobě ve Francii a Řecku.
 
V USA pak budou zveřejněny statistiky o produktivitě a jednotkových mzdových nákladech za druhé čtvrtletí letošního roku. Po vysokém růstu v Q1 přes 5 % anualizovaně by se měly jednotkové mzdové náklady dále zvýšit o 0,5 %. Produktivita naopak v Q1 klesla o 3,2 %, což by mělo být více než vykompenzováno růstem o 4,2 % v Q2. Kromě těchto údajů budou zveřejněny i velkoobchodní zásoby za červen.


Autor: Jiří Škop

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688