Babiš se chová jako tygr v řeznictví
Dnešní Partie na Primě byla
ouverturou očekávaného střetnutí úřadujícího ministra financí a jeho předchůdce
v Otázkách Václava Moravce. V roli předskokana se tak ocitl Tomio Okamura,
kterému je zle z nápadů Jiřího Dientsbiera, premiér podle něj neví která
bije a socialisté připravují protiústavní zákony. To jen malý výčet
jeho kritických pohledů na současnou vládu i dění v Poslanecké sněmovně.
Pokud jde o duel Andreje Babiše s Miroslavem Kalouskem, tak si všimněme dvou aspektů. Jednak se nepotvrdily zvěsti o strachu Babiše z přímého střetu, jednak, přes nesmlouvavé postoje, nepřekročila debata meze vzájemného respektu. Ministr byl konkrétnější, exministr osvědčil rétorické schopnosti a umění lavírovat v předivu probíraných témat. Tím nemá být řečeno, že si něco odpouštěli; ministr v podstatě jakékoli problémy připisoval předchozí vládnoucí garnituře, zejména svému oponentovi, ten mu vracel konstatováním o příjemném žití, které mu připravila svými opatřeními Nečasova vláda. Poukazoval rovněž na Babišovy kroky v koalici, kdy zkouší co až mu partneři dovolí, chová se přitom jako tygr v masně.
Pan ministr se opakovaně obracel k občanům, aby vysvětlil svoje, potažmo vládní, cíle s akcentem na investice, Kalousek mnohokrát kontroval růstem strukturálního deficitu. Babiš jej obvinil z omezování rozvoje ekonomiky šetření na na penzistech a státních úřednících: "Musíme napravovat všechno, co jste tady zmrazili." Poměrně dlouhý časový úsek věnovali oba nabídce TOP 09 slibující podporu státního rozpočtu za předpokladu nezvyšování výdajů o víc jak čtyři miliardy ročně, k čemuž se místopředseda strany vytrvale vracel. Jeho diskusní kolega to razantně odmítl, mimo jiné tím, že se musí napravit předchozí přehnané šetření a špatný výběr daní. To hodlá zavedením centrálního registru účtů a elektronickým výkazem daní z přidané hodnoty.
Moc se mu nechtělo konkretizovat přesné termíny zvažovaných opatření, avšak pokud jde o evidenci tržeb, připustil počátek roku 2017. Několikrát se přitom odvolával na chorvatské zkušenosti. Vůbec hýřil představami co bude měněno, od zlepšení práce finančních úřadů, přes zrušení superhrubé mzdy, až po řešení poměrně vysokého zdanění práce. Ke své argumentaci častou využíval připravené grafy. Kalousek se bránil svými opatřeními v oblasti reorganizace soustavy finančních úřadů, které byly významně redukovány, odsoudil rovněž zmrazení zavedení jednotného inkasního místa. Tuto myšlenku předseda ANO považuje za smysluplnou, musí se však odstranit nastražené obrovské miny a získat pro předmětnou ideu partnery z ČSSD.
Letmotivem sporu byly investice (infrastruktura, mateřské školy...) a vrácení peněz lidem, které jim sebral Kalousek kontra důraz na úspornou politiku a udržení dobrého jména státu v mezinárodním hodnocení. Zjednodušeně by se dalo říci, že Babiš preferuje současnou populaci, Kalousek budoucí a parametry rozpočtu. Typicky, když reagoval na úvahu zvyšování slev na děti: "Zvýšení slevy na dítě je fajn za předpokladu, pokud to nepůjde na úkor vyššího deficitu. A jak to máme podpořit, když si vláda půjčuje peníze od dětí v kolébce."
Debata o obměně dozorčí rady ve státních podnicích, ČEZ nevyjímaje, jistě měla své racionální jádro, nicméně v podstatě jde spíše o folklor doprovázející každou rotaci vládních sestav.
Další informace a zajímavosti zde, třeba úžasná proměna zchátralé hospody na ozdobu železničního uzlu
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?