Britský pracovní trh láme rekordy, libra i tak oslabuje; analýza EUR/GBP
Sérii důležitých makroekonomických dat z Velké Británie dnes započala míra nezaměstnanosti. Té se podařilo v prvním kvartále klesnout na 5leté minimum, když z 6,9 procent sestoupila na 6,8 procenta. Tak nízkou nezaměstnanost zažili Britové naposledy v únoru 2009 (období od prosince do února). Rekord zlomil počet zaměstnaných, který dosáhl na 30,43 milionů a vytvořil tak nové maximum. V prvním čtvrtletí totiž našlo práci 283 000 ostrovanů, což byl největší zisk od počátku měření v roce 1971. Mzdy rostly 1,7 procentním tempem a poprvé od roku 2010 překonaly tempo růstu inflace, i tak jde spíše o zklamání, protože ekonomové počítali s 2,1 procentním posílením. Mimo tyto události, lze ještě zmínit 25 100 pokles v počtu lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti na celkových 1,12 milionu.
Dopolední seance pak ještě z Velké Británie přinesla inflační report a vyjádření tamního guvernéra centrální banky (BOE) Carneyeho. Nejdůležitější informací vycházející z této události je, že BOE nebude pospíchat se zvyšováním úrokové sazby, protože podle názoru bankéřů se současná konjunktura nachází stále v rané fázi. Výhledová inflační predikce zůstala téměř nezměněna, v průběhu 2 let by se cenová hladina měla udržet těsně pod 2,0 procentním cílem. HDP by se v tomto roce mělo dočkat 3,4 procentního růstu, což je stejné číslo, jaké zveřejnila BOE v únoru. Jedinou změnou je očekávaný rychlejší pokles nezaměstnanosti, jež by měla do 2 let klesnout na 5,9 procenta, namísto původních 6,4 procent. Britská libra po těchto zprávách značně oslabila, což je způsobeno přehnaným očekáváním trhů, které počítaly s dřívějším zvýšením úrokových sazeb.
Průmyslová produkce eurozóny v březnu meziměsíčně kontraktovala o 0,3 procenta a o 0,2 procenta v celé EU. Pokles byl naměřen i v meziročním srovnání kdy v porovnání s březnem 2013 klesla o 0,1 procenta, v celé EU pak poskočila o 0,5 procenta.
Americký index prodejních cen výrobců (PPI) překonal odhady, když v dubnu expandoval o 0,6 procenta, namísto očekávaných 0,2 procent. V historickém srovnání jde o nejrychlejší tempo od září 2012. Meziročně pak ceny expandovaly dokonce o 2,1 procenta, přičemž ceny potravin vzrostly nejvíce za poslední 3 roky (+2,7 procenta).
EUR/GBP se v dnešní seanci posunulo zpět nad klíčovou podporu 0,8165. Současný vývoj tak evokuje domněnku, že dochází k falešnému průrazu, jenž by měl podpořit další posílení na tomto páru. Zásadním faktorem tak bude dnešní uzavírací cena, která o situaci rozhodne. Nejbližším cílem by se následně stávala úroveň 0,82.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?