(Kurzy.cz)
ČR - nezaměstnanost v dubnu výrazně poklesla na 7,9%
K 30. 4. 2014 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) celkem 574 908 uchazečů o zaměstnání. To je o 33 407 méně než v březnu a o 9 680 více než v dubnu 2013. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 559 045 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání). Podíl nezaměstnaných meziměsíčně klesl na 7, 9 % (březen 2014 – 8,3 %, duben 2013 – 7,7 %). Naopak se zvýšil počet volných pracovních míst – meziměsíčně o 3 438, meziročně pak o 4 483. Celkem jich zaměstnavatelé nabízeli 44 246. Aktuální výsledky dnes zveřejnil Úřad práce ČR.
Snížení nezaměstnanosti hlásí všech 77 okresů. Z toho největší bylo v okresech Jeseník (o 13,6 %), Klatovy (o 13,1 %), Prachatice (o 13 %), Jindřichův Hradec (o 12,8 %), Znojmo a Pelhřimov (shodně o 12 %).
„V dubnu jsme zaznamenali zatím nejvýraznější pokles nezaměstnanosti v letošním roce. Díky už naplno fungujícímu monitoringu volných pracovních míst se nám také daří rozšiřovat databázi pracovních pozic, které můžeme nabízet uchazečům. O tom, že se proaktivní přístup úřadu vyplácí, svědčí i fakt, že díky ÚP ČR nastoupilo v uplynulém měsíci do nové práce 12 254 uchazečů. Ve srovnání s březnem je to nárůst o více než 6 500 lidí,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.
Pokles nezaměstnanosti významně ovlivňují sezónní práce, které už jsou v plném proudu, postupné oživování české ekonomiky a také OSVČ, které začínají po zimní přestávce obnovovat svou činnost. Tento trend by měl pokračovat i v dalších měsících.
Velkou šanci získat zaměstnání měli pracovníci ve stavebnictví, lesnictví, zahradnictví, v kamenolomech a zemědělství, ale také v lázeňství, hotelnictví, gastronomii, turistickém ruchu či v oblasti pomocných a úklidových prací.
Pozitivně se na vývoji situace na trhu práce podepisují také nástroje aktivní politiky zaměstnanosti (APZ). V kurzu jsou hlavně veřejně prospěšné práce (VPP) a společensky účelná pracovní místa (SÚPM).
V evidenci ÚP ČR byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním vzděláním a vyučení. Dále pak mladí lidé mezi 20 – 29 lety, uchazeči ve věku 30 – 35 let a nezaměstnaní nad 50 roků. Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce ČR zvýšenou péči.
Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali administrativní pracovníci, manipulační, pomocní, nekvalifikovaní, stavební či montážní dělníci, prodavači, číšníci, servírky, pracovníci ostrahy, opraváři nebo řidiči.
V uplynulém měsíci evidoval ÚP ČR celkem 44 246 volných pracovních míst - o 3 438 více než v březnu a o 4 483 více než před rokem. V praxi se tak začíná mimo jiné projevovat i pozitivní vliv personálního posílení ÚP ČR. Jeho zaměstnanci mnohem více komunikují se zaměstnavateli a obcemi a seznamují je s možnostmi nejen finanční podpory, ale nabízejí jim také poradenství či rekvalifikace, jejichž složení vychází z potřeb konkrétních firem. V neposlední řadě také pomáhají při obsazování volných míst či realizují předvýběrová řízení při náboru nových lidí.
Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 13 uchazečů. Z toho nejvíce v okresech Karviná (48,4), Bruntál (43), Jeseník (41), Ústí nad Labem (40,8) a Sokolov (34). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 4 551 vhodných pro OZP a 8 626 pozic nabízely firmy absolventům a mladistvým.
Zaměstnavatelé měli v dubnu zájem nejčastěji o pracovníky v rostlinné výrobě, v gastronomii, obchodní zástupce, strážné, ostrahu objektů, zedníky, finanční poradce, uklízeče, zdravotní sestry a lékaře, programátory, řídící pracovníky v dopravě, v logistice, marketingu, pomocné síly v lázeňství a ve výrobě. Hledali také obchodní zástupce, prodavače, šičky, operátory, řidiče nákladních nebo dodávkových automobilů, elektrotechniky, zedníky či zámečníky. Tradičně velká poptávka je po kvalifikovaných pracovnících ve strojírenství (seřizovači, obsluha a opraváři obráběcích strojů, řezači plamenem, páječi, svářeči, soustružníci, kovodělní dělníci, mechanici, apod.). Přednost dávali zaměstnavatelé proškoleným specialistům s praxí.
Vývoj na trhu práce pozitivně ovlivňují nástroje APZ. Celkem v jejich rámci podpořil ÚP ČR ke konci dubna 50 156 uchazečů o zaměstnání.
V předchozím měsíci se podařilo ÚP ČR umístit na VPP celkem 14 897 lidí, nejčastěji jako uklízeče veřejných prostranství, pracovníky na úpravu zeleně, v administrativě nebo v rámci činností neziskových, charitativních, sportovních a příspěvkových organizací (např. v rámci humanitární pomoci, úklid sportovních areálů, vybírání kontejnerů s oblečením, ošetřování zvířat v útulcích, úklid a obsluha v domovech důchodců, ve školách, farnostech apod.). Díky institutu SÚPM vyhrazeného pak dostalo šanci získat zaměstnání 13 063 uchazečů – většinou jako řidiči, pojišťovací zprostředkovatelé, prodavači, pokladní, pracovníci v sociálních službách a pečovatelé, dělníci ve službách a výrobě, recepční, administrativní pracovníci, účetní, asistenti, pracovníci v gastronomii, v reklamě a propagaci, učitelé, mechanici, konstruktéři, či řemeslníci. Celkem 2 943 nezaměstnaných si mohlo na základě příspěvku na SÚPM otevřít svou živnost. Nejčastěji v zemědělství, zahradnictví a stavebnictví, dále v oboru kadeřník, kosmetička, manikér/ka, pedikér/ka, instalatér, zedník, opravář, kovář, truhlář nebo provozovatel pneuservisu.
Uchazečům vydatně pomáhají rekvalifikační kurzy, které ÚP ČR finančně podporuje. K 30. 4. 2014 se jich účastnilo celkem 12 136 lidí. Klienti nejčastěji volí rekvalifikace zaměřené na základní a speciální počítačové dovednosti, zdravotní či sociální oblast, služby v prodeji, účetnictví, svářečské a masérské kurzy, kurzy pro vizážistky, strážné, insolvenční správce nebo chtějí získat řidičské průkazy (od sk. C) včetně těch profesních. Zájem je i o rekvalifikace zaměřené na péči o dítě, tedy pro budoucí chůvy.
Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (3,6 %), Mladá Boleslav a Praha-západ (shodně 4,6 %), Plzeň-jih (5 %), Pelhřimov a Rokycany (5,1 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 36 okresů. Nejvyšší byl v okrese Bruntál a Most (shodně 13,5 %), Ústí nad Labem (12,9 %), Karviná (12,6 %), Chomutov (11,7%), Jeseník a Ostrava-město (shodně 11,6 %).
K 30. 4. 2014 evidoval ÚP ČR 29 331 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Jejich počet klesl ve srovnání s předchozím měsícem o 2 103 osob a meziročně o 5 020 uchazečů. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,1 % (březen 2014 – 5,2 %, duben 2013 – 6,1 %). Pro tuto skupinu nezaměstnaných je mimo jiné určen program Odborná praxe pro mladé do 30 let, jehož cílem je zajistit jim tolik potřebné pracovní zkušenosti. Velký zájem o vstup do tohoto projektu hlásí jak samotní klienti, tak i zaměstnavatelé. Šanci získat nové místo dostávají v první řadě uchazeči, kteří jsou v evidenci ÚP ČR déle než 4 měsíce a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky. Mezi už přijatými účastníky projektu jsou nejčastěji bývalí studenti středních a vysokých škol zaměřených na ekonomii, účetnictví, podnikání, obchod, management, elektrotechniku, informační technologie, pedagogiku, stavební, strojní či humanitní obory. Novou práci získávají díky programu ale i absolventi základních škol, gymnázií nebo odborných učilišť. K 30. 4. 2014 jich bylo celkem 3 072.
Další podrobnosti o projektu v tiskové zprávě na http://portal.mpsv.cz/upcr/media/tz/2014/03/2014_03_21_odborna_praxe_unor.pdf.
V uplynulém měsíci bylo bez práce 281 228 žen (48,9 % z celkového počtu nezaměstnaných) a 62 164 osob se zdravotním postižením - OZP (10,8 % z celkového počtu nezaměstnaných).
OZP patří mezi skupiny uchazečů ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností, proto i v jejich případě poskytuje ÚP ČR příspěvky na podporu jejich pracovního uplatnění. V rámci chráněných pracovních míst (CHPM) finančně podpořil ke konci dubna 1 283 OZP (z toho jich 50 vykonává samostatně výdělečnou činnost). Nejčastěji se jednalo o místa v administrativě, pozice určené řemeslníkům, osobní a úklidové služby nebo ostrahu objektů. Celkem 104 uchazečům přispěl ÚP ČR na provoz CHPM. Více k podpoře zaměstnávání OZP na http://portal.mpsv.cz/upcr/media/tz/2014/05/2014_05_05_tz_podpora_ozp.pdf.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 119 059 lidí, tj. 20,7 % všech uchazečů vedených v evidenci (březen 2014 – 22,6 %, duben 2013 – 21,9 %).
Míra nezaměstnanosti podle EUROSTAT (Statistický úřad Evropského společenství), která se používá pro mezinárodní srovnávání a vychází z výsledků za březen, ukazuje, že se ČR drží pod průměrem EU: ČR 6,9 %, EU28 10,8 %. Méně nezaměstnaných než v ČR bylo v Rakousku (5,1 %), Německu (5,5 %), Lucembursku (6,2 %), na Maltě (6,7 %) a v Dánsku (6,8 %). Nezaměstnanost převyšující průměr EU28 vykázalo Irsko a Litva (shodně 11,8 %), Itálie (13,1 %), Bulharsko (13,9 %), Slovensko (14,1 %), Portugalsko (15,5 %), Kypr (18,1 %), Chorvatsko (18,3 %) a Španělsko (25,9 %). Za Estonsko, Řecko, Lotyšsko, Maďarsko, Velkou Británii a Irsko nejsou údaje za březen zatím k dispozici. Podrobněji na:
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/statistics/search_database. Informace o vývoji nezaměstnanosti v elektronické formě jsou zveřejněny na internetové adrese http://portal.mpsv.cz/sz/stat.
Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Kódy bank - Banky v ČR
- PHILIP MORRIS ČR A - graf kurzu akcie cz v roce 2020
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?