M. Mobius: Frontier markets – stabilizace před dalším růstem
Frontier markets zůstávají i v roce 2014 v hledáčku Templeton Markets Group. Já a můj tým jsme strávili začátek loňského roku zkoumáním potenciálních investičních příležitostí v těchto koutech světa. Všeobecně platí, že jednu třetinu svého času strávím přímo na místě činu, tzn. návštěvami těchto zemí, kdy mi jako vstupní brány slouží především Dubaj, východní Evropa a Jihoafrická republika. Zatímco dříve byly tzv. emerging markets považovány za „exotické“ investice (to bylo, když jsem v osmdesátých letech minulého století začínal s investováním), dnes už jsou investorům notoricky známé. Pokud však jde o frontier markets, celá řada z nich stále čeká na objevení.
Jsou to pak právě tyto země, které podle nás představují zajímavou investiční příležitost v rámci skupiny rozvíjejících se zemí. Frontier markets jsou rozmístěny po celém světě, tzn. v Asii, na Středním výhodě, Střední a Jižní Americe i Africe. Myslíme si, že existuje celá řada faktorů, které by mohly letos podporovat vývoj těchto zemí..
Emerging markets vs Frontier markets
Existuje celá řada parametrů, které ovlivňují to, jestli daná země patří do skupiny vyspělých zemí (developer markets), emerging markets či frontier markets. Jednotlivé organizace či indexy pak tyto skupiny definují lehce odlišným způsobem. Za emerging markets jsou Světovou bankou, Organizací pro mezinárodní finance i OSN považovány ty ekonomiky, jejichž tržní kapitalizace v rámci indexu Morgan Stanley Capital International (MSCI) World Index nepřesahuje 3 %.
Frontier markets je podmnožina zemí v rámci emerging markets, jedná se přitom zejména o země v rannější fázi ekonomického vývoje. Tyto země mají zároveň všeobecně menší, méně vyspělé a likvidní trhy než emerging markets. V podstatě se dá říct, že se frontier markets nachází ve fázi vývoje, kterou před 20 – 25 lety vykazovaly ekonomiky jako Brazílie, Rusko, Indie či Čína.
Frontier markets se mohou vydat jiným směrem
Frontier markets přitáhly pozornost mnoha investorů zejména díky tomu, že je růst jejich ekonomik z čím dál tím větší části založen na domácí poptávce a výraznému ekonomickému, který řada z těchto zemí zažívala. Vedle toho těmto ekonomikám hraje do karet i schopnost prosadit důležité reformy.
Celkově můžeme říct, že frontier markets nabízí zajímavý investiční potenciál, který se opírá o rychlý růst těchto ekonomik, reformní úsilí a relativně nízkou míru zadlužení obyvatel i vlády. To všem při, podle nás, atraktivní valuaci. Dalšími potenciálními motory růstu těchto trhů mohou být podle nás nerostné bohatství, levná pracovní síla, příznivá demografická struktura obyvatelstva a potenciál osvojení si nových technologií.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na PenizeNAVIC.cz:
- Emerging markets v roce 2014: Změny, které by mohly určovat vývoj v příští dekádě (1)
- Emerging markets v roce 2014: Změny, které by mohly určovat vývoj v příští dekádě (2)
Pokud jde o konkrétní ekonomiky, za zmínku podle nás určitě stojí Spojené arabské emiráty, jejichž ekonomika v tomto roce těží ze zlepšujících se dat a výhledu zvýšení mezinárodního obchodu plynoucího přes přístav v Dubaji.
Zlepšující se ekonomická situace v eurozóně a příznivý vývoj podporoval řadu frontier markets v Evropě, zejména Srbsku a Bulharsku. V Asii se z příznivého vývoje mohl těšit Pákistán, který se dočkal zlepšení svého ekonomického výhledu a úpravy úvěrového programu ze strany Mezinárodního měnového fondu. Toto, spolu s plánovanými ekonomickými reformami, by mohlo zdejší ekonomiku tlačit vzhůru.
Současná valuace
Na konci ledna tohoto roku se valuace frontier markets nacházela, tedy alespoň podle nás, na atraktivních úrovních, kdy MSCI Frontier Markets Index vykazoval poměr P/E 13,6, což je výrazně méně než hodnota 17,4, kterou vykazoval MSCI World Index. Ve prospěch frontier markets hraje i dividendový výnos, který činí v případě indexu MSCI Frontier Markets Index 3,6 %, zatímco u MSCI World Index 2,5 %.
Řada akcií z tohoto indexu se pak podle nás obchoduje s ještě příznivější valuací. Z tohoto důvodu také nezkoumáme potenciál indexu jako celku, ale potenciál konkrétních akcií, jež podrobujeme rozsáhlé analýze.
Fundamenty frontier markets se zdají být příznivé
Investoři se při diverzifikaci portfolií stávají otevřenější novým investičním myšlenkám. Toto platí dvojnásob v době relativně nízkého ekonomického růstu hlavních světových ekonomik a všeobecně nízkých úrokových sazeb.
Frontier markets v tomto směru podle nás představují úžasnou investiční příležitost. Ano, v případě těchto zemí najdeme rozdíly nejen na úrovni regionů, ale i na úrovni jednotlivých zemí. Několik charakteristik však mají tyto země společné. Patří mezi ně: vysoký ekonomický růst, relativně málo zadlužené obyvatelstvo i vláda a atraktivní valuace. Věříme, že tyto země dokáží ve svůj prospěch využít i faktory jako nerostné bohatství, levná pracovní síla, příznivá demografická struktura a potenciál osvojení si nových technologií.
Čtěte články o investování na PenizeNAVIC.cz: http://www.penizenavic.cz/investovani/clanky
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?