Varování: V roce 2014 akcie ztratí 50 %
Autor: Libor Stoklásek 28.2.2014
Zatímco akciový index S&P500 trhá historická maxima, dle několika renomovaných odborníků je otázkou času, kdy akcie odepíší téměř polovinu své hodnoty. Během posledního půl roku akciový investor narazil na více podobných výroků. Nicméně tentokrát se ozývá člověk, který na posledním krachu v roce 2008 vydělal miliardu dolarů.
„Nemáme důvod být překvapeni bezprostředně hrozícím krachem akciového trhu,“ vysvětluje Mark Spitznagel, manažer multi-miliardového hedge fondu Universa Investments, který je notoricky známý pro jeho miliardovou sázku na krizi v roce 2008. A to zde mluvíme samozřejmě o miliardě amerických dolarů. „Ve skutečnosti tuto korekci musíme absolutně očekávat,“ dodává Spitznagel. Mark sázel proti trhu už v roce 1998, 2000 a 2008. Ačkoliv reálně očekává pokles přesahující 40 %, s časovým horizontem si tak jistý není.
Bohužel není sám, kdo zastává tento názor. „Jsme v obrovské bublině finančních aktiv, tato bublina by mohla prasknout kdykoliv,“ varuje investiční poradce a fond manažer Marc Faber. Na rozdíl od Spitznagela, Faber neváhá dát vinu přímo vládě a politice prezidenta Baracka Obamy a nízké úrokové míře monetární politiky FEDu. „Proč by měli být všichni nuceni spekulovat s akciemi, nemovitostmi, či s čímkoliv, co se hne pod sluncem,“ rozhořčeně Faber kroutí hlavou.
O dalším miliardovém investorovi Warrenu Buffettovi se šeptá, že se připravuje podobným způsobem. Indikátor Warrena Buffetta, také známý jako “Total-Market-Cap to GDP Ratio,” ukazuje hodnoty varující před zhroucením, které může nastat v každém okamžiku.
Aby byl seznam kompletní, minulý týden vyšel v The Wall Street Journal článek, že George Soroszdvojnásobil sázku na krach akciového indexu S&P500. Soros Fund Management drží přes 1,3 miliardy dolarů zejména v opčních kontraktech.
Jak by k nevyhnutelnému krachu měli přistupovat investoři?
Jednou z možností je prodat všechny své akcie a nacpat své peníze pod matraci. Další možností je riskovat vše a přečkat ženoucí se bouři. Tyto doporučení samozřejmě berte s nadsázkou.
Nicméně dle Seana Hymana, zakladatele společnosti Absolute Profits, se nabízí třetí možnost. "Existují specifické sektory trhu, které budou zaručeně dobře fungovat i v průběhu několika příštích měsíců," vysvětluje Hyman. "Dostat se z pozic nyní, může být pro investory nákladné." Hyman má přístup k investičnímu kalendáři, tzv. The Secret Wall Street calendar, který od roku 1968 překonal celkový trh o 250 %. Tenhle kalendář obsahuje seznam 19 investic, založených na odvětví trhu, a 38 kalendářních dat pro zadávání příkazů ke koupi nebo prodeji. Hyman uvádí, že touto technikou by se dalo na desetiletém horizontu udělat z 1000 dolarů skoro 300 000 dolarů. „Kalendář je jen jedna část mého investičního systému,“ dodává. „Mám také systém Crash Alert, který je navržen tak, aby varoval investory před hlavní korekcí.“ Systém Crash Alert byl naprogramován jednotlivcem, který kódoval vzlety jaderných raket v průběhu studené války. Hymen vysvětluje, že pokud trh začne prudce klesat, bude Systém signalizovat varovný signál k prodeji a přeměně aktiv na hotovost. „Pokud byste používali tento systém, byli byste schopni se vyhnout krizím v roce 2000 a 2008.“ Tento závěr Hymen předkládá na základě zpětného testování. „Představte si, kolik peněz byste ušetřili, pokud byste se mohli vyvarovat těmto velkým výprodejům.“
Jeden by si mohl myslet, že Sean je až příliš jistý, nicméně své znalosti a výsledky už před investičním světem několikrát prokázal. V roce 2012 v rozhovoru pro Bloomberg Television, Hyman správně předpověděl, že maloobchodní prodejce spotřební elektroniky Best Buy by měl klesnout na 11 dolarů za akcii, a pak se v příštích několika měsících opětovně odrazit zpět k hodnotě 40 dolarů. Akcie Best buy dělaly přesně to, co Hyman předpověděl.
"Spousta lidí si myslí, že mám štěstí, " říká Sean. "Ale to nemá nic společného se štěstím. Má to co do činění s některými nástroji, které používám. Nástroje jako The Secret Wall Street calendar a systém Crash Alert."
V nedávno zveřejněném videu, které najdete na youtube, Hyman nejen odhalil tajemství svého kalendáře, ale také ukazuje, jak Crash Alert systém funguje.
Tímto Sean Hyman otevírá prostor investorům, aby jej mohli následovat ve svých investičních aktivitách. V současnosti má Sean Hyman 114 000 odběratelů a jeho videa se pyšní několika milionovými zhlédnutími.
Americký akciový index si během minulého roku připsal přes 26%. Je takový roční výnos rekordní? Rozhodně ne. V následujícím obrázku lze nalézt roční výnosnosti tohoto indexu od roku 1927 do roku 2013.
Jiný zajímavý pohled na to, jak se rodí světoví analytici zde: http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky/jak-se-rodi-svetovi-analytici-
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?