BOSSA.CZ (BOSSA.CZ)
Investice  |  20.02.2014 10:42:14

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD a ROPY (20.2.2014)

Zápis z posledního zasedání bankovní rady americké centrální banky (FOMC) ukázal, že redukce objemu program měnového uvolňování (QE) bude pokračovat i navzdory špatným prosincovým a lednovým makroekonomickým datům. Fed tak pravděpodobně přistoupí k další redukci objemu programu QE již v na svém březnovém zasedání. Dokud bude výhled vývoje americké ekonomiky solidní a nebude se výrazně odklánět od prognóz, tak bude snižování objemu QE pokračovat. Fed rovněž plánuje změnit svůj výhled vývoje řízení úrokové sazby, když míra nezaměstnanosti dosáhne 6,5 procenta. Bance ani nic jiného nezbývá, protože u této úrovně mělo dojít ke zvýšení sazeb. To se nyní čeká nejdřív v druhé polovině 2015. Od nového výhledu vývoje úrokových sazeb se očekává, že Fed přistoupí k podobným krokům jako BOE tedy, že se odpoutá od konkrétních hodnot makroekonomických ukazatelů a více se zaměří na kvalitativní stránku ekonomiky. Více bychom se mohli dovědět již po březnovém zasedání Fed (19. března). Na zveřejnění zápisu reagovaly americké akcie a zlato oslabením, dolar naopak posílil.

Čínská výrobní aktivita se v únoru propadla na 7měsíční minimum. Hořkou pravdu přinesl index nákupních manažerů (PMI) konstruován společností HSBC, který klesl na 48,3 bodu z předchozích 49,5 bodu. Jde tak o druhý měsíc v řadě, kdy se čínská výroba ocitla v kontrakci. Reakce trhu byla okamžitá, australský dolar se propadl proti americkému o 50 pipů. Situaci nevylepšil ani index nových objednávek, jenž se výsledkem 48,1 bodu dostal rovněž do kontrakčních hodnot.

Americký akciový trh zažil ve včerejší volatilní seanci a nakonec propad na všech hlavních indexech. Technologický Nasdaq tak ukončil 8denní růstovou sérii ztrátou 0,82 procenta. Index S&P 500 odepsal 0,65 procenta a Dow Jones klesl o 0,56 procenta. To index volatility VIX měl žně, když poskočil na 15 bodovou hranici. Negativní nálada se přesunula i na asijský trh, kde japonský akciový index Nikkei ztratil 2 procenta. Směrem dolů ho tahal nejen americký sentiment, ale i data obchodní bilance, která vykázala vyšší něž očekávaný deficit 2,8 bilionů jenů.

Italský premiér Mario Renzi ve středu uvedl, že plánuje prezidentovipředstavit svůj nový kabinet již tuto sobotu, přičemž hlasování o důvěře by mohlo přijít již příští pondělí.

Kanadský dolar včera odepsal vůči USD přes 1 procento ze své hodnoty poté, co velkoobchodní prodeje za prosinec meziměsíčně propadly o 1,4 procenta. Negativní data přišla již 4. krát po sobě. Důvodem masivní výprodejové reakce byl rovněž fakt, že velkoobchodní prodeje jsou významně korelované s maloobchodními prodeji, které mají být zveřejněny v pátek.

Německý index cen výrobců (PPI) ztratil v lednu v meziročním srovnání 1,1 procenta. Výsledek nepomohl změnit ani 1,2 procentní nárůst cen zboží krátkodobé spotřeby, protože zboží střednědobé spotřeby zlevnilo o 1,8 procenta a o dokonce 3,0 procenta propadla cena energií.  Meziměsíčně oslabil index o 0,1 procenta, navzdory pozitivnímu očekávání (0,3 procenta).

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

14:30 Americký index spotřebitelských cen

14:30 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

15:00 Index nákupních manažerů (PMI) z výroby

16:00 Výrobní index Philly FED

Proslov Janet Yellen před Senátem přesunut na 25. února

EUR/USD našlo podporu na interní trendové linii a míří směrem k předchozím maximům. O dalším setrvání v býčí náladě rozhodne dopolední série PMI indexů z hlavních evropských ekonomik. Hlavní podpora trendu leží na Fibonacciho úrovni 23,6. Výhledovým cílem zůstává úroveň 1,38.

GBP/USD hledá směr a trh pokračuje v oscilaci poblíž Fibonacciho úrovně 23,6. Vzhledem k předchozímu pohybu lze o současném vývoji hovořit také jako o formaci vlajky, která předznamenává další pokračování v cestě na sever. Potvrzením této domněnky by se stalo proražení červené klesající linii. Do té doby se dá očekávat pohyb uvnitř vlajky.

AUD/USD se díky zpomalené výrobní aktivitě v Číně dostalo pod důležitou trendovou linii a pád přibrzdila až podpora 0,8933. V dnešní seanci bude důležité, zda se trhu podaří udržet na zmiňovanou podporou, jejíž proražení by znamenalo potvrzení dvojitého vrcholu z 4hodinového grafu a mělo by spustit pokračující výprodej.

Ropa se obchoduje v překoupeném teritoriu, o čemž svědčí proražení horní hrany trendového kanálu, poloha stochastického oscilátoru a blízkost ceny u horního pásma BB. Z tohoto hlediska se jako nebezpečné jeví otevírání nových dlouhých pozic. Trh by mohl zkorigovat své předchozí zisky a vrátit se růstového kanálu.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688