Příležitost nebo hrozba pro klasické fondy?
Exchange traded funds jsou známé a oblíbené pro svoji likviditu, nízké náklady a transparentnost. Nyní si v investování přes ETF hledá svoje místo aktivní správa. Jinými slovy, vznikají aktivně spravované ETF, které se stejně jako aktivně spravované podílové fondy, snaží porazit trh. V současnosti probíhá diskuze s regulatorním orgánem v USA, a pokud dojde ke shodě s emitenty ETF, čeká tento trh další boom.
O co se jedná
Aktivní ETF kombinuje výhody klasického ETF investování s investováním pomocí aktivního managementu. Navzdory tomu, že ETF, jak již v minulosti prokázaly, jsou schopné kopírovat vývoj trhu, někteří investoři prostě nejsou spokojeni pouze s průměrnými výnosy. Struktura ETF nabízí investorům nižší náklady, transparentnost, likviditu a flexibilitu v obchodování. Dosud ETF většinou kopírovaly vývoj nějakého indexu či sektoru. Aktivní ETF jsou ale spravovány investičními týmy na základě tradičních metod portfolio managementu (výzkum, řízení rizik, aktivní obchodování), kdy se snaží porazit daný trh (benchmark).
Denní transparentnost
Největším nepřítelem tohoto typu je dnes povinnost poskytovatelů ETF zveřejňovat majetek fondu každý den, aby umožnili tvůrcům trhu provádět obchody, které udrží cenu ETF v souladu s hodnotou podkladových aktiv fondu. Toto zveřejňování také umožňuje vlastníkům ETF zajistit svou pozici otevřením jiné (opačné) pozice.
Manažeři se bojí, že toto zveřejňování nahrává taktikám jako front-running a shadowing. V prvním případě se jedná o předbíhání, kdy investor předběhne manažera fondu a nakoupí nebo prodá daná aktiva. Následně, až provede obchod i manažer, těží ze změny ceny. Druhá taktika je stínování, kde se jedná o možnost kopírovat, co dělá manažer fondu a přitom se vyhnout správním poplatkům.
Regulátor (SEC)
V aktivní správě se točí velké peníze a potenciál pro aktivně spravované ETF je obrovský. V klasických akciových aktivně řízených fondech je totiž v současnosti téměř 6 bilionů dolarů. Některé společnosti, jako T. Rowe Price, Eaton Vance, State Street, Vanguard a BlackRock, proto navrhly netransparentní aktivní ETF, čímž by se problém vyřešil. Tedy, ke zveřejňování informací by nedocházelo každý den, ale méně často. Díky netransparentním fondům by portfolio manažeři byli schopni lépe utajit své obchody a teoreticky by nedocházelo ani k předbíhání.
Tuto koncepci ale musí schválit SEC (americká komise pro cenné papíry a burzy). Pokud by se tak stalo, mohly by společnosti provozující klasické fondy prodávat stejný produkt, jen ve verzi ETF. Ta by se díky menším poplatkům a flexibilitě obchodování jistě stala velmi oblíbenou.
Autor: Petr Ištvánek
Největší aktivní ETF
Od roku 1993, kdy se začalo s ETF obchodovat, se v nich nashromáždilo jmění v hodnotě 1,5 bilionu amerických dolarů. Většina jsou pasivní ETF, těch aktivních je zhruba 70 a je v nich jmění v hodnotě asi 14,5 miliardy dolarů, což je necelé 1 procento ze všech ETF.
Dva největší aktivně spravované ETF jsou se 4,2 miliardami dolarů Pimco Enhanced Short Maturity ETF (MINT) a se 4 miliardami dolarů Pimco Total Return ETF. Oba tyto fondy přitom musí denně zveřejňovat povinné informace o drženém majetku.
Nevýhody
Aktivně spravované ETF mají stejný problém jako aktivně spravované podílové fondy, a to vyšší poplatky. Díky své konstrukci mají ETF nižší poplatky než klasické fondy, a právě proto by i mnoho těchto fondů uvítalo možnost nabízet svůj produkt prostřednictvím ETF. Podle Morningstar je průměrný poplatek u aktivně spravovaného ETF 0,83 %, zatímco u klasických fondů je to 1,24 %. Průměr pasivních ETF se pak pohybuje na úrovni 0,15 %.
Co na to investor?
Investor má již nyní možnost rozhodnout se, jestli zvolí aktivní nebo pasivní ETF. I když na výsledky schválení nebo neschválení netransparentních ETF si budeme muset ještě chvíli počkat, investor bude vždy čelit té nejzákladnější otázce při rozhodování, zda investovat do aktivních nebo pasivních fondů: Přináší vybočení z indexu aktivní správou dostatečnou přidanou hodnotu vzhledem ke zvýšeným nákladům?
Petr Ištvánek
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?