Jak se k vývoji v USA postaví Evropa?
Včerejší poselství Bena Bernankeho bylo nakonec jasné: „FED se, zatím, vzhledem k situaci, v níž se momentálně ekonomika USA nachází, nechystá na utažení monetární politiky, ani na zvyšování sazeb.“ Trh se tak dočkal nepříjemného překvapení, které přetavil v rally.
Další vývoj je však nejistý. Trhy už nemohou znovu posunout očekávání oznámení omezení a následného ukončení dopování ekonomiky inflačními dolary, jako to udělaly po podobném fiasku v Jackson Hole – brání jim v tom očekávané řešení dluhového stropu, které se očekává v říjnu (tedy v době nejbližšího zasedání FEDu). Další zasedání bude až v druhé polovině prosince a tam pravděpodobnost oznámení tak významného kroku také nebude zrovna vysoká – posouváme se tedy na leden 2014, kdy ale končí funkční období Bena Bernankeho… Pokud chtěl FED přistoupit k takovému kroku, promarnil včera vhodnou příležitost.
Je však třeba se dívat na další aspekty celého kroku – euro se, díky tomuto překvapivému kroku, dostalo do pozice velmi silné měny s horší platební a obchodní bilancí (viz data z tohoto týdne), poklesem reálných mezd trpících obyvatelstvem, Německo zřejmě prohrává svůj boj o oživení ekonomiky a zůstane tak hlavně u lepších předstihových ukazatelů, jež se příliš nedaří přetavit do lepších dat nových objednávek. Je nasnadě, že Německu se tak silný kurz eura nemůže líbit a pomalu se dostává do pozice, kdy s tím může mnoho udělat – o víkendu proběhnou volby a pokud je Angela Merkelová vyhraje (o čemž pochybuje málokdo) a bude schopná sestavit vládu (což by také neměl být problém, i za cenu velké koalice), může se pokusit, pomocí eskalace potíží, které momentálně v Evropě jsou (a že je z čeho vybírat: nadále se zvětšující řecký dluh, nedořešená záležitost se španělskou úplatkářskou aférou, zhoršování situace ve Slovinsku nebo eskalace politické krize v Itálii…) oslabit euro a vrátit německým výrobcům opět výhodu slabší měny. Připomeňme také zvolnění inflace až na 1,3 %, zveřejněné Eurostatem v pondělí. Do boje by se tak mohla vložit i ECB, která zatím disponuje (na poměry velkých ekonomik) vysokými úrokovými sazbami, které je možné snížit.
Z nedávno publikovaných zpráv tak krystalizuje potenciál k dalšímu kolu měnových válek, které opět přivedou na trh nervozitu a volatilní prostředí.
Tomáš Kudela
Analytik SAB Finance a.s.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 25.11.2024
Natural 95 35.73 Kč | Nafta 34.81 Kč |
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select