Euro proti dolaru atakovalo čtyřměsíční maximum
Dolar doplácí zejména na své výrazné ztráty, které v uplynulých dnech utrpěl vůči japonskému jenu. To se pak částečně projevilo i na trhu USD/EUR. Z evropských dat sice v minulém týdnu pozitivně překvapila statistika dubnové francouzské průmyslové výroby a následně i průmyslu eurozóny jako celku. Nic to však nemění na faktu, že v problematických zemích jižního křídla průmysl nadále klesá. Ze Spojených států přišla smíšená data. Na straně jedné příjemně překvapily květnové maloobchodní tržby a slušný pokles zaznamenal týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Na straně druhé v pátek zveřejněná data rozhodně nenadchla - zklamala květnová průmyslová výroba i předběžný červnový údaj spotřebitelské důvěry University of Michigan.
Tento týden přinese celou řadu zajímavých událostí. Zítra a ve středu bude zasedat nejvyšší vedení americké centrální banky. V posledních týdnech zveřejněná data nepřinesla nic tak zásadně nového, aby to změnilo uvažování centrálních bankéřů. Spíše než samotný výstup z jednání tak bude důležitější až následná tisková konference (uskuteční se ve středu večer našeho času). Na té by novináři mohli přimět šéfa Fedu Bernankeho, aby se přesněji vyjádřil k podmínkám, za kterých by centrální bankéři začali uvažovat i zmírňování třetího kola programu kvantitativního uvolňování. Pokud je o ekonomické indikátory, týden bude bohatý na data z trhu nemovitostí. Ta by měla potvrdit oživující se trendy patrné již několik čtvrtletí.
Evropu čeká 27. až 28. června summit EU. Jeho předskokanem bude dnešní a zítřejší summit euroskupiny/ECOFINu. Na programu by měla být tři témata: (1) zakončení evropského semestru, (2) opatření na snížení nezaměstnanosti mladých a (3) zhodnocení postupu v budování bankovní unie. Důležitější možná bude dnešní a zítřejší jednání skupiny zemí G8 ze zaměřením na obchod a daně. Zásadní by bylo, pokud by se podařilo uzavřít dohodu mezi USA a EU, což by podle odhadu Evropské komise přidalo evropskému HDP 0,27 až 0,48 procentního bodu. Mezi klíčové evropské indikátory tohoto týdne budou patřit PMI indexy aktivity z průmyslu a ze služeb za květen, které budou publikovány ve čtvrtek. Data by měla poukázat na to, že aktivita v těchto sektorech se již snižuje pomaleji a tudíž recese se již neprohlubuje.
Evropská data ale rozhodně euro fundamentálně nepodporují. Současné silné úrovně kurzu eura vůči dolaru v blízkosti čtyřměsíčního maxima nejsou podle nás dlouhodobě udržitelné. Nicméně pro tento týden je zejména vzhledem k jednání FOMC výraznější posilování dolaru málo pravděpodobné. Po výrazném vzestupu výnosů amerických státních dluhopisů v posledních týdnech je pravděpodobnější holubičí komentář ze strany B. Bernankeho.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory