Stručná situace Wall Street: méně kladný opening 14.5.13
Úterní US obchodní seance bude navazovat na poněkud „tápající“ úvodní trading týdne, když proti sobě působily faktory ve formě solidních makrodat o molobchodních prodejích (tudíž test spotřebitelské poptávky nedopadl špatně) a na druhé straně se objevily zprávy o možném připravovaném útlumovém přístupu FED ke své stimulační aktivitě QE3, tedy odkup aktiv vládních dluhopisů.
Samozřejmě, že rovněž svůj vliv mají možné spekulace o předchozích nárůstech indexů, které jsou tak náchylné k vybírání zisků, nicméně bezprostřední ohrožení dosažených stavů z důvodu pozitivního momentum trhů nehrozí. Je třeba poznamenat, že trhy si prošly již rekordních 177 dnů bez pocitu či dopadu alespoň 5% korekce. To zahrnuje rovněž 17 pozitivních úterních seancí v řadě, což znamená sérii „nejlepšího dne v týdnu“ od roku 1968. Tehdy rostla středa 24 kladnými tradingy v řadě.
Pro dnešek je skladba makroukazatelů v návaznosti na ekonomický kalendář ve složení exportní (-0,7%) a importní ceny (-0,5%) za duben, index optimismu malých podnikatelských subjektů podle NFIB ( za duben rostl o 2,60 bodů na 92,10 bodů), dále ICSC/GS Store Sales (-2,0% mezitýdenně a +1,2% meziročně), Redbook (+2,8% meziročně) a informace US Treasury o aukci 4W Bills.
V eurozóně byl jedním ze sledovaných indikátorů německý ZEW, který v podobě ekonomického sentimentu vykázal číslo 36,4 bodů za květen a byl tak pod očekáváním na úrovni 40,0 bodů. Naopak se vydařila průmyslová výroba v eurozóně v březnu s růstem o 1% ve srovnání s předcházejícím měsícem podle reportu Eurostatu.
Španělsko realizovalo prodej 12-ti měsíčních vládních poukázek v objemu 3,034 mld. USD s průměrným výnosem 0,994%, což je nejnižší úroveň za více než 3 roky. Výpůjční náklady tak klesají v důsledku přesvědčení investorů o ochotě ECB zastavit růst španělského a italského suverénního dluhu. Jádrová inflace ve Španělsku v dubnu klesla na 1,9%, což je pod projekcí ekonomů a nejnižší niveau za 8 měsíců.
Především díky nabídce US ropy, bude poptávka po ropě v rámci zemí OPEC z větší části nezměněna v průběhu příštích pěti let podle pololetního reportu IEA. Do roku 2018 by měl US těžební výkon dosáhnout 11,9 mil. barelů denně, což je 20% celkově projektovaných 59,3 mil. barelů denně v rámci nabídky ze zemí mimo OPEC.
Hlavní US akciové indexy tak vstupují do burzovních hodin s těmito stavovými hodnotami: DJIA +0,11%, Nasdaq Composite +0,20% a SP 500 +0,22%.
Na komoditních trzích se ropa na NYMEX nachází na kursu 94,89 USD za barel a zlato je na ceně 1426,40 USD za trojskou unci. Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,2979.
Na trhu státních dluhopisů se benchmarkový titul 10Y Treasury Note dostal na výnos 1,903%.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory