(Kurzy.cz)
Celkový dluh ČR v r.2012 stoupl na 1,76 biliónu korun, vládní deficit narostl na 168 miliard
Notifikaci vládního deficitu a dluhu provádí a předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie vždy za čtyři uplynulé roky a formou projekce i pro běžný rok, a to vždy ke konci března a září. Propočet požadovaných souhrnných ukazatelů je založen na metodice Evropského systému národních účtů (ESA 1995). Podle maastrichtských kriterií by výše deficitu neměla překročit 3 % a kumulovaného dluhu 60 % hrubého domácího produktu.
Vládní přebytek/deficit je výše čistých půjček (+) nebo výpůjček (-) včetně úroků ze swapových operací. Vyjadřuje schopnost sektoru vládních institucí v daném roce financovat (+) jiné sektory ekonomiky nebo potřebu tohoto sektoru být jimi financován (-).
Vládní dluh zahrnuje závazky sektoru vládních institucí vyplývající z přijatých vkladů, vydaných úvěrových cenných papírů jiných než účasti (s výjimkou finančních derivátů) a přijatých půjček.
Ukazatele uvedené v tabulce byly koncem března zaslány Eurostatu. Mírná změna výše deficitu za rok 2011 je způsobena úpravou daní. Vládní deficit pro rok 2012 byl významně ovlivněn finančními kompenzacemi v rámci církevních restitucí (ve výši 59 mld. Kč) a korekcemi EU dotací předfinancovaných ze státního rozpočtu. Bez obou zmíněných vlivů by deficit vládního sektoru dosáhl výše 2,5% HDP.
V současných notifikacích byla zpětně až do roku 2010 promítnuta změna v definici vládního dluhu. V souladu s rozhodnutím Eurostatu z července loňského roku byly vybrané operace vládních institucí ve formě obchodních úvěrů reklasifikovány jako vládní dluh ve formě půjčky. Za rok 2012 se jedná zhruba o 1,4 mld. Kč. Výraznější růst dluhu byl způsoben především emisí vládních dluhopisů převyšující výši deficitu, nárůst dluhu je tak do určité míry vyrovnán růstem zůstatků v položce vkladů vládních institucí. Církevní restituce a korekce v dotacích EU nemají na úroveň dluhu přímý vliv.
Projekci vládního deficitu a dluhu na rok 2013 sestavuje Ministerstvo financí, které ji také samostatně zveřejňuje.
Vyjádření Komise EU lze očekávat 22. dubna 2013.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?