Kypru dochází munice, soustřeďme se na odpolední projev Bena Bernankeho
Německý ekonomický institut RWI dnes zdvojnásobil svoji předpověď na růst německé ekonomiky v roce 2013 na 0,6 procenta. Zlepšený výhled je důsledkem rostoucí domácí spotřeby a investicemi ve výrobním sektoru. Růst ekonomiky by měl být podpořen i nízkými úrokovými sazbami, které nebrání Němcům kupovat nemovitosti. Předpokládaná míra inflace v tomto roce bude 1,6 procenta a v roce 2014 2,0 procenta. Míra nezaměstnanosti by se měla udržet na 6,8 procentech a poté klesnout k 6,4 procentům. Německá ekonomika dokázala růst i v průběhu krize eurozóny, zpomalil ji až poslední kvartál roku 2012 s propadem o 0,6 procenta. Německá centrální banka očekává od letošního roku 0,4 procentní růst.
Kypr se nedokázal dohodnout s Ruskem na finanční pomoci. Po odmítnutí podmínek Bruselu, to začíná vypadat, že Kypr už v ruce nedrží žádné trumfy. Kypr žádal Rusko o prodloužení splatnosti o 5 let u 2,5 miliardového dluhu a o ponížení úrokové sazby na 4,5 procenta, což se v Rusku neujalo. Nesměle tak kyperský ministr financí požádal o novou půjčku 5 miliard eur, k tomu se zatím Moskva nevyjádřila. Rusko je podle všeho rozzlobené na Evropskou unii za nabídkou, která byla Kypru učiněna v podobě povinného zdanění depozitů.
Státní rozpočet Británie dnes zveřejnil tamní ministr financí George Osborne. Velká Británie si bude v příštích letech půjčovat více peněz, než předpovídala predikce z prosince. Čistý dluh veřejného sektoru dosáhne 7,4 procenta k HDP, postupně by se však měl začít snižovat a mezi roky 2014-2015 by měl dosáhnout pouze 5,9 procent. Dnešní data jsou i přes plánované snižování zadlužovaní považována za zhoršená oproti předchozí prosincové zprávě rozpočtového výboru. Osborne plánuje dosažení přebytku v rozpočtu až na rok 2018. Osborne se také opřel do centrální banky Velké Británie (BoE), aby dělala více pro růst domácí ekonomiky. V budoucnu se plánuje blíže podívat na politiku BoE a bude chtít přesněji definovanou její vizi. Inflační cíl zůstává na 2 procentech. Britská ekonomika by se v letošním roce měla dočkat růstu o 0,6 procenta a v roce 2014 dokonce 1,8 procenta.
Měnový pár EUR/GBP se i nadále drží po klesající trendovou čarou. Již několikrát ji však otestoval falešnými průrazy, což napovídá, že trh bojuje o svoji budoucnost. Podobně také bojuje se supportem 0,8532, který se nedaří překonat. Nejbližší hodiny by tak mohli ukázat nový krátkodobý trend.
Nyní budou investoři upírat své zraky na měnové prohlášení americké centrální banky (Fed) a následní tisícovou konferenci jejího šéfa Bena Bernankeho. Trh se bude snažit číst mezi řádky, aby zjistil, jaký je skutečný postoj Fedu k délce trvání současného programu měnového uvolňování, a to hlavně po sérii zlepšujících se údajů z ekonomiky USA a vypuknutí aktuálního problému Kypru, který připomněl křehkost globálního prostředí.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory