Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Makroekonomika  |  23.01.2013 17:05:32

10 největších geopolitických rizik pro rok 2013


Čína se bude muset vypořádat s hladem veřejnosti po necenzurovaných informacích, izraelsko-íránské napětí by mohlo být impulzem ke vzniku velkého regionálního konfliktu a severní Afrika se bude rozhodovat mezi sekularizací a islamizací. 10 největších geopolitických rizik pro rok 2013 představil jako každý rok Ian Bremmer z Eurasia Group.

"Obavy z geopolitických rizik rozvinutého světa jsou ve srovnání se skutečnými riziky neúměrně vysoké. Navzdory sporům v americkém Kongresu, jejichž svědky budeme jistě i letos, byly panické obavy z možnosti pádu USA z fiskálního útesu přehnané. A stejně tak i obavy z možného rozpadu eurozóny a stagnace japonské politiky byly a nadále jsou, podle mého názoru, bezpředmětné," říká Bremmer.

Přesto bychom některé události, jejichž svědky v roce 2013 buď zcela jistě budeme, nebo bychom s velkou pravděpodobností mohli být, neměli bagatelizovat. Následující seznam uvádí nejen 10 největších hrozeb, ale přidává i 5 témat, která by se naopak na případném globálním neklidu měla podílet v daleko menší míře, než je v současnosti očekáváno.

 

1. Rozvíjející se trhy ztratí své výhody

 

Rozvíjející se trhy budou nadále vykazovat vyšší volatilitu než trhy vyspělých průmyslových demokracií. Některé emerging markets budou sice i v roce 2013 nabízet více či méně zajímavé bezpečné příležitosti, avšak období jejich zlatého věku je minulostí. Potenciál a rizika rozvíjejících se trhů se letos budou lišit případ od případu. Bremmer rozlišuje tři typy emerging markets – téměř rozvinuté, stále se rozvíjející a upadající. Zejména v případě těch posledních se investoři mohou stát svědky a oběťmi nepředvídatelného vývoje.

 

2. Čínská informační krize vrcholí

 

V průběhu posledních měsíců jsme svědky obrovského růstu poptávky po informacích všeho druhu. Ve Spojených státech již prakticky není člověk, jehož soukromí by v poslední době nezaznamenalo citelné rány. Newyorčané nově kupříkladu přesně vědí, který z jejich sousedů vlastní zbrojní průkaz a zbraň, utajit nevěru se před světem nepodařilo dnes již bývalému šéfovi CIA Davidu Petraeusovi a pozornosti internetové komunity neušla ani nehoda sestry Marka Zuckerberga, o jejíž fotografii určenou pouze přátelům se kvůli Randině neopatrnosti nyní dělí celý svět.

V technologicky rozvinutých a současně demokratických zemích jsou tyto zásahy do soukromí jedince nepříjemné, ale to je v podstatě vše. Jiná je ale situace v případě Číny, která má k demokracii hodně daleko. Rostoucí vzdělaná a moderní střední třída si žádá stále více nezávislých a svobodných informací, což se samozřejmě většině čínských politiků nelíbí. Je jasné, že tento střet nemůže zůstat přehlížen donekonečna. Otázkou zůstává, jak se čínskou informační krizi podaří vyřešit.

  • Grafika dne: Takhle vypadá všechno zlato na světě
  •  

    3. Arabské jaro a Blízký východ: Izraelsko-íránské vztahy a hrozba islamizace

    Zřejmě největším rizikem roku 2013 je podle Bremmera stupňující se napětí mezi Íránem a Izraelem a s ním spojená hrozba ozbrojeného konfliktu. Blízkovýchodní riziko je o to větší, že případný izraelsko-íránský konflikt by jistě nezůstal bez reakce ostatních zemí. Pokud by se do střetu zapojily i Spojené státy, které jsou považovány za patrona Izraele, bylo by velkou otázkou, jak by se zachovalo Rusko.

    Nebezpečím mohou být ale kromě Blízkého východu i země severní Afriky a Arabského poloostrova. Zejména severoafrické země v čele s Egyptem se v roce 2013 ocitnou na křižovatce a budou nuceny se definitivně rozhodnout, zda se jejich budoucnost ponese ve jménu sekularizace, nebo se naopak přikloní k islamizaci a odstřižení se od Ameriky a Evropy. Prozatím se zdá, že sekularizace není cesta, kterou by se islámské země chtěly vydat. Tyto tendence potvrzuje nejen nová egyptská ústava, ale i přetrvávající sunnitsko-šíitské spory v zemích zasažených arabským jarem.

    Více se z analýzy investiční firmy Eurasia Group můžete dočíst na Investičním webu

    Čtěte také:

  • Doug Casey: Žijeme uprostřed největší bubliny historie. V oku hurikánu, chcete-li!






  • Zobrazit sloupec 
    Kurzy.cz logo
    EUR   BTC   Zlato   ČEZ
    USD   DJI   Ropa   Erste

    Kalkulačka - Výpočet

    Výpočet čisté mzdy

    Důchodová kalkulačka

    Přídavky na dítě

    Příspěvek na bydlení

    Rodičovský příspěvek

    Životní minimum

    Hypoteční kalkulačka

    Povinné ručení

    Banky a Bankomaty

    Úrokové sazby, Hypotéky

    Směnárny - Euro, Dolar

    Práce - Volná místa

    Úřad práce, Mzda, Platy

    Dávky a příspěvky

    Nemocenská, Porodné

    Podpora v nezaměstnanosti

    Důchody

    Investice

    Burza - ČEZ

    Dluhopisy, Podílové fondy

    Ekonomika - HDP, Mzdy

    Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

    Drahé kovy

    Zlato, Investiční zlato, Stříbro

    Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

    Podnikání

    Města a obce, PSČ

    Katastr nemovitostí

    Katastrální úřady

    Ochranné známky

    Občanský zákoník

    Zákoník práce

    Stavební zákon

    Daně, formuláře

    Další odkazy

    Auto - Cena, Spolehlivost

    Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

    Finanční katalog

    Volby, Mapa webu

    English version

    Czech currency

    Prague stock exchange


    Ochrana dat, Cookies

    Vyloučení odpovědnosti

    Copyright © 2000 - 2025

    Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

    ISSN 1801-8688