Návrh na povinné zveřejňování smluv na internetu poslali zákonodárci do druhého čtení
PRAHA (MEDIAFAX) - Poslanecký návrh, aby veřejné instituce i polostátní firmy jako ČEZ zveřejňovali faktury a smlouvy povinně na internetu, dostalv pátek od sněmovny svolení, aby pokračoval do druhého čtení. Zákonodárci návrh poslali ústavně-právnímu výboru a výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
Pod změnu, která by uzákonila zveřejňování dokumentů v novém Registru smluv vedeném Úřadem vlády, se podepsala více než padesátka poslanců napříč politickým spektrem. Nezveřejněné smlouvy by podle úpravy nebyly platné. "Tento návrh není ani koaliční ani opoziční, je jednoduše potřebný," uvedl v pátek za předkladatele Jan Farský (TOP 09).
Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) měl k návrhu řadu námitek, ale obecně vyjádřil vůli, aby text prošel do druhého čtení. Výtky vlády shrnul poslanec Aleš Rádl (ODS). "Shodneme se, že je třeba zajistit, aby veřejnost měla přístup k informacím o uzavřených smlouvách, že jejich uzavírání musí být transparentnější. Vláda má celou řadu připomínek, například, že se jedná o výrazný zásah do systému smluvního práva, proto by měla proběhnout širší diskuse. Není dost vymezeno, které smlouvy by měly být zveřejňovány. Změny obchodního zákoníku by byly matoucí. Není ani vyčíslen dopad na rozpočty státu nebo samospráv. Ústavně právní výbor tyto výtky zapracuje," zmínil.
Veřejné instituce by musely zveřejnit vše, co jim dává za povinnost zákon o svobodném přístupu k informacím. Až po jejich zveřejnění by dokumenty vstoupily v platnost. Smlouvy, které by se na internetu neobjevily do tří měsíců po jejich uzavření, by ztratily platnost absolutně.
"Smlouva, která byla uzavřena za účelem odstranění následků mimořádné události bezprostředně ohrožujících život, zdraví, majetek nebo životní prostředí, je účinná bez zveřejnění," zmínila důvodová zpráva k materiálu. Navíc by firmám nebo ministerstvům, jež smlouvu nezveřejní, hrozila až pětimilionová pokuta.
Ministerstvo financí s návrhem vyjádřilo nesouhlas. Poslanci podle něj dostatečně nevyhodnotili počet smluv, které by se v registru ocitly, ani dopady na státní a jiné rozpočty. Ministerstvo spravedlnosti bylo zas toho názoru, že podmínka povinného zveřejňování smluv by zničila české právní jistoty. "Obsah některých smluv uzavřených mezi státem a třetími subjekty může být zveřejňován na jednom místě, přičemž tuto problematiku by nebylo nutné řešit obecně závazným předpisem, ale například usnesením vlády," dodal rezort ministra Pavla Blažka (ODS). Záměr se líbil ministerstvu vnitra, ale raději by ho vidělo pod vládní taktovkou namísto poslanecké iniciativy.
Pozitivně se k úpravě před jednáním vlády vyjádřil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). "Naše ministerstvo to podporuje. Myslím si, že zveřejňování smluv je jako protikorupční opatření velmi účinná záležitost a byl bych pro, aby se prosadilo. Byť tam jsou nějaké výhrady od různých kolegů, které se týkají spíše technicko-právních záležitostí," prohlásil.
Zákonodárci se inspirovali sousedním Slovenskem, kde zřízení registru smluv stálo přibližně 650 tisíc korun. "Vzhledem ke skutečnosti, že v českém případě budou požadavky úměrně velikosti země a rozsahu v registru zveřejňovaných dokumentů vyšší, očekáváme náklady v řádu jednotek milionů korun," napsali do důvodové zprávy. Na Slovensku úspory dosahují údajně až do výše pětiny objemu veřejných zakázek.
K otázce nákladů se vyjádřil i poslanec Jaroslav Krupka (ODS). "Náklady spojené s centrálním registrem smluv mohou být také značné. Shoduji se s připomínkami vlády, ale rozumím tomu, že je tu obecná vůle pustit materiál do druhého čtení. Už jsme dali plno peněz do IT technologií, tak myslím, že by nebylo dobré vymýšlet nové postupy. Proto využijme cesty, které už byly realizovány například systém datových schránek," nabádal v pátek své kolegy.
Katerina Surmanová, surmanova@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
?