Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  07.09.2012 15:41:46

Souhrn 36. týden - ECB a domácí makro

ZPRÁVY 36. TÝDEN 2012

                                                                      3. – 7. září                                                     

O      Evropská centrální banka začne nakupovat dluhopisy v neomezeném množství

O      Koruna rozšířila zisky vůči euru i dolaru

O      Společná evropská měna vůči dolaru po více jak dvou měsících nad hladinou 1,27 USD/EUR

O      Český statistický úřad upřesnil údaj o výkonu domácí ekonomiky za 2. čtvrtletí letošního roku. HDP poklesl meziročně o 1,0 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 %.

Evropská centrální banka začne nakupovat dluhopisy

Ačkoliv jsou kroky ECB v rozporu se základními principy centrálního bankovnictví, je tento postup z hlediska současného vývoje v eurozóně obhajitelný. Jen a pouze ECB má páky na to jak zabránit tomu, aby evropské země jedna podruhé nebankrotovaly a nakonec se celá eurozóna nesesunula jako domeček z karet.

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) s následnou tiskovou konferencí lze považovat za jednu z klíčových událostí doznívajícího léta. Prezident ECB M. Draghi na tiskové konferenci potvrdil to, o čem se po celý srpen spekulovalo – centrální banka začne nakupovat dluhopisy. Zveřejněný program na odkup dluhopisů má zhruba následující kontury. ECB bude kupovat dluhopisy se splatností od 1 roku do 3 let, v neomezeném množství a nákupy bude následně sterilizovat, tzn. stahovat přebytečnou likviditu.  Nákup se však bude týkat dluhopisů jen těch zemí, které oficiálně požádají o pomoc evropské záchranné fondy (EFSF a ESM) a budou plnit stanovené podmínky.

Chystané kroky ECB se nesetkaly s přílišným ohlasem u německých bankéřů. Ti chystaný postup ECB označují jako nebezpečný experiment, který ohrožuje její nezávislost a zvyšuje nebezpečí růstu inflace. Ačkoliv jsou kroky ECB v rozporu se základními principy centrálního bankovnictví, je tento postup z hlediska současného vývoje v eurozóně obhajitelný. Jen a pouze ECB má páky na to jak zabránit tomu, aby evropské země jedna podruhé nebankrotovaly a nakonec se celá eurozóna nesesunula jako domeček z karet.

Živo bylo i na domácí scéně. Pozornost poutala především pravidelná měsíční makrodata. V závěru týdne byl zveřejněn i zpřesněný údaj o vývoji HDP. Z červencových statistik jednoznačně překvapil průmysl. Objem průmyslové výroby meziročně vzrostl o 4,2 %, což bylo však do značné míry dáno vyšším počtem pracovních dnů v letošním červenci. Výrazný růst, o plných 16 %, zaznamenala hodnota nových zakázek. Z jednoho měsíce však nelze dělat ukvapené závěry o lepšící se kondici domácího průmyslu. Předstihové ukazatele (PMI,Ifo) totiž žádnou změnu k lepšímu nenaznačují. V případě čísel z průmyslu platí, že jedna vlaštovka ještě jaro nedělá.

Výsledky zbylých statistik již tak pozitivní nebyly. Zahraniční obchod vykazuje již několik měsíců známky zpomalování, když klesá jak dynamika exportů, tak i importů. Saldo obchodní bilance však zůstává nadále bezpečně přebytkové. V červenci činilo 25,8 mld. korun. Příliš důvodů k radosti nemají ani maloobchodníci. Tržby rostou vesměs jen prodejcům zboží přes internet a pomocí zásilkové služby. Jednoznačně nejhorší je situace ve stavebnictví. Stavební výroba dále klesá a je již pod úrovní z roku 2005. Z těžkého zásahu se stavebnictví jen tak nevzpamatuje. Výsledky statistik celkově potvrdil i páteční zpřesněný údaj o výkonu domácí ekonomiky za 2. čtvrtletí. Meziročně HDP poklesl o 1 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 %. Problémem zůstává slabá domácí poptávka, kterou nedokázal kompenzovat přebytek zahraničního obchodu.

Koruně se v týdnu dařilo a rozšířila dosavadní maxima vůči oběma hlavním měnám. Posilování koruny podpořila optimistická nálada na finančních trzích, která panovala v souvislosti s očekávanými a následně i oznámenými kroky Evropské centrální banky. Na měnovém páru s eurem koruna v druhé polovině týdne zamířila pod hladinu 24,60 CZK/EUR. Vůči americkému dolaru se v pátek odpoledne, respektive kolem 15 hodiny, obchodovalo již na dohled hladiny 19,20 CZK/USD. Apreciační trend koruny pokračuje. Vzhledem k rychlosti, kterou česká měna v posledních dvou měsících posiluje, však nelze v nejbližších týdnech vyloučit její korekci ke slabším úrovním.  

 

 

Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688