Markit: Český výrobní sektor zůstal v srpnu v útlumu, index nákupních manažerů klesl na 48,7 bodu
PRAHA (MEDIAFAX) - Výrobní index nákupních manažerů (PMI) pro Českou republiku v srpnu klesl z červencových 49,5 na 48,7 bodu. Ve středu o tom informovala společnost Markit, která index zpracovává pro banku HSBC s tím, že český výrobní sektor je v útlumu již pátý měsíc v řadě.
Objem nových zakázek podle šetření společnosti Markit výrazně poklesl, což vedlo k opětovnému oslabení výroby a nižšímu nákupu vstupů. Firmy rovněž propouštěly a snižovaly účtované ceny. Již tak náročné tržní podmínky ztížil ve sledovaném měsíci opětovný nárůst cen vstupů.
Výroba v srpnu zřetelně poklesla, když předtím dva měsíce stagnovala. Celkové tempo poklesu bylo ovšem mírné, protože firmy dokončovaly rozpracované zakázky a tím podpořily výrobu. Díky tomu rozpracovanost již po pátý měsíc za sebou klesla.
Hlavní příčinou všeobecného zhoršení podnikatelského prostředí byl pokles objemu nově přijatých zakázek. Ten se již pět měsíců pohybuje pod neutrální hranicí padesáti bodů a poslední pokles byl nejsilnější od května. Nové exportní zakázky navíc oslabují každý měsíc už od loňského listopadu. Během sledovaného měsíce oslabila konkrétně i poptávka v automobilovém průmyslu.
Zaměstnanost v českém výrobním sektoru v srpnu klesla, čímž skončilo dvouměsíční období růstu. Firmy také omezily nákupy vstupů, jejichž objem klesá již pět měsíců za sebou, a to nejrychlejším tempem od loňského listopadu. I přes klesající poptávku po vstupech se dodací lhůty dodavatelů během srpna prodloužily.
Výrobci vzhledem k tvrdým konkurenčním tlakům již sedm měsíců za sebou snižují ceny hotových výrobků, a ani srpen nebyl v tomto ohledu výjimkou. Podle šetření společnosti Markit navíc tempo snižování cen výrazně zrychlilo, a to na nejvyšší úroveň od dubna 2010.
V minulém měsíci průměrná cena vstupů mírně klesla, ale v srpnu už za ně čeští výrobci platili v průměru vyšší ceny. Některé firmy spojují vyšší cenové tlaky s cenami ropy, ačkoli v kontextu historického vývoje průzkumu zůstalo celkové tempo růstu cen vstupů slabé.
Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. PMI zůstal v červenci pod neutrální hranicí 50 bodů a potvrdil tak trend, který sledujeme již od dubna.
Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dow Jones (DJI) - aktuální graf akcie Dow Jones (DJI) v bodech
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf v bodech krát Kč
- DAX (GDAXI) - aktuální graf akcie DAX (GDAXI) v bodech
- S&P 500 (GSPC) - aktuální graf akcie S&P 500 (GSPC) v bodech
- Dow Jones (DJI) - historický graf v bodech
- S&P 500 (GSPC) - historický graf v bodech
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory