V Evropě by do pěti let mohly existovat jen tři telekomunikační firmy. Sektor totiž čeká zasádní konsolidace, která vyplývá z logiky věci. Ta mimo jiné přispěje i k tomu, že diskutovaný příchod čtvrtého operátora na český trh bude jen spekulativní záležitostí. Dříve nebo později ho spolkne jeden ze stávajících operátorů, říká analytik londýnské ING Tibor Bokor, kterému se i vzhledem k situaci na akciových trzích líbí česká Telefónica.
Telefónica by mohla překvapit superdividendou
Ve středu česká Telefónica zveřejní hospodářské výsledky. Zkusme se podívat za horizont aktuálních čísel a trendů, které odhalí. Co radíte v souvislosti s touto společností sledovat? Tibor Bokor (TB): U Telefóniky je potřeba vzít v potaz to, že má pevné i mobilní linky. Obecně vzato sektoru v současnosti vládnou dva trendy: jedním je přechod od hlasu k datům, druhým přechod od pevných linek k mobilům. V Česku již 50 % domácností nemá fixní linky, což snižuje riziko dalšího poklesu tržeb, které například v Maďarsku nebo v Polsku stále existuje. V Česku tato změna proběhla mnohem rychleji. Jistě, stále doznívá, stále se ještě odhlašují nějaké pevné linky, nicméně s tím spojené riziko poklesu tržeb je už nízké. Podle mě se tak trend přesunu z pevných linek k mobilům v Česku přeceňuje. Naopak první zmíněný trend, tedy z hlasu na data, je pozitivní a ještě se – co se vlivu na výnosy týče – pořádně neprojevil. Řekl bych tedy, že trh očekává mnohem větší pokles výnosů, než k jakému nakonec dojde. Jinými slovy, přechod z hlasu na data může výsledky Telefóniky oživit. Jak výrazně? TB: Ukažme si to na příkladu iPhonů. Jejich penetrace v Česku je stále velice nízká. Operátoři je prostě nepodporují, jsou drahé. iPhone je přitom dobrá ukázka toho, jak moc může kvalitní handset operátorovi vydělat. Příklady z Ameriky dokazují, že se u klienta, který má iPhone, čtyřnásobně zvýší poptávka po datech. No a já jsem přesvědčen o tom, že se dříve nebo později něco podobného objeví i v Česku. Ať už budou mít lidé iPhony, nebo třeba levnější Samsungy. Budou prostě chtít víc a víc dat a operátoři na tom budou vydělávat. Ten trend je ve východní Evropě trochu přibrzděný, například právě tím, že jsou iPhony drahé, ale ono to přijde. V příštích dvou, třech letech bude podle mě mít více než 60 % lidí internet v telefonu a bude poptávat čtyřikrát až pětkrát víc dat než v současnosti.
Znamená to, že se čísla, které Telefónica hlásí, budou v příštích letech lepšit? TB: Investice spojené s vybudováním sítí jsou poměrně malé. V Česku je totiž malá konkurence, operátoři kooperují a regulátor je poměrně rozumný. Všechno proto nasvědčuje tomu, že lze očekávat stabilní tržby, možná i mírný růst, ačkoli většina trhu čeká, že budou klesat. Určitě je přitom potřeba v této souvislosti zmínit i to, že kapitálové investice nebudou růst. Momentálně se akcie Telefóniky obchodují s 11% dividendovým výnosem, přičemž si firma na trhu může půjčovat za 1 až 2 %. Jinými slovy, je špatně oceněná, a to proto, že lidé očekávají pokles dividendy. Vy ne? TB: Španělská Telefónica aktuálně potřebuje hodně peněz na restrukturalizaci svých dluhů. Navíc Španělsko má své makroproblémy, což znamená, že tam cena peněz roste. A proto si myslím, že bude španělská Telefónica potřebovat od své české dcery víc peněz z dividend. Když se zaměříme na to, jako moc se může česká Telefónica zadlužit, aby mohla do Španělska vyplatit superdividendu, tak dojdeme k dividendové návratnosti 35 %. A to by bylo hodně zajímavé. Jinými slovy, co se české Telefóniky týče, její byznys je hodně zajímavý. K tomu je pak potřeba přičíst možnost, že se jí vyplácená dividenda díky požadavku mateřské španělské Telefóniky může výrazně zvýšit. Navíc česká Telefónica byla vždy bezpečným přístavem, což je vidět i nyní – když akcie rozvíjejících se trhů padají o 2 až 3 %, ona ztrácí 0,5 nebo 0,2 %. Proto ji považuji za zajímavou investici.
Jim Cramer: Jak se stát lepším investorem?
V Česku i v některých dalších zemích regionu CEE se diskutuje o možném vstupu dalšího operátora na trh. Nabídne to z pohledu investora nějaké zajímavé příležitosti? TB: Podle mě nemá smysl mít na trhu více než tři operátory, a to v jakémkoli státě. Svědčí o tom i poslední dění v Americe. T-Mobile chce odejít a prodat svou síť AT&T. Co se pak Česka a diskutovaného vstupu nového operátora týče, to bude čistě spekulativní záležitost. Nějaká finanční skupina přijde s novým operátorem a toho obratem prodá jednomu ze stávajících. Dlouhodobě prostě nemá smysl mít víc než tři mobilní operátory. To je věc fyziky – toho, kolik se toho do 800megaherzového pásma vejde. Pokud chceme dát každému operátorovi alespoň 20 nebo 30 MHz, tak se tam většinou pořádně vejdou jen tři kvalitní pásma. Proto nevěřím v úspěšný vstup nového operátora. Navíc na trzích s víc než stoprocentním pokrytím je vstup nového operátora kontraproduktivní. Regulátor by měl zkrátka říct, že garantuje, že zde nebude víc operátorů, že nabídne kvalitní a široká pásma, a operátoři se za to zaváží, že vybudují sítě s vysokou kapacitou, pokrytím a za relativně krátkou dobu. Například na Slovensku se však třetímu příchozímu, české Telefónice, celkem daří. TB: To je pravda, ale tento úspěch se do značné míry opírá o to, že je velká část operací řízena z Česka (IT, billing, CRM). Telefónica na Slovensku má tak v podstatě nejnižší náklady na trhu. V podobných, řekl bych ojedinělých případech je šance na úspěch dobrá, obecně ovšem platí, že nemá smysl mít na trhu víc než tři firmy. To se podle mě potvrdí i tím, že se v Evropě počet velkých operátorů během příštích pěti let smrskne na tři: Deutsche Telekom, France Télécom a Vodafone. Všichni ostatní – španělská Telefónica, Telecom Italia, Telenor a další – budou prodávat svá aktiva. V sektoru dojde na velkou konsolidaci. Možná to v některých případech bude trvat déle než pět let, ale ten trend je jasný.
Čtěte také:
|
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI